ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1820
Şu an 4 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Türkiye’de Müzik ve ÜniversitelerSayı: 678 - 04.12.2008


Hepimizin de bildiği gibi “Güzel Sanatların Tanrıçası” olarak nitelendirilen müzik dünya genelinde özellikle gençler üzerinde önemli etki yaratmaktadır. Küçük örnekler vermek gerekirse; Dünya üzerinde 13 - 20 yaş arası gençlerin büyük çoğunluğu Metal, Hard Rock, Hip-Hop, R&B gibi alternatif nitelik taşıyan müzik türleriyle ilgilenmektedir. Gençlerin bu tarz müziklere ilgi gösterme sebeplerinin başında içlerindeki özgürlük duygusunun düşüncelerine hakim olması gelmektedir. Şarkılardaki sözlerin, anlatılan hayatların yine hemen hemen aynı yaş grubundaki kişilerin yaşadıkları ya da hissettikleri olması gelmektedir.

Konumuza dönecek olursak şu an içinde bulunduğumuz dönemde Türkiye müzik piyasasında ipi göğüsleyenler, Alternatif Rock, Nu-Metal, Pop-Rock gibi müzik türlerini icra eden gruplardır. Bundan birkaç yıl önce tüm dünyayla birlikte ülkemizi de saran “Kalitesiz Pop Müzik“ furyası yerini daha kaliteli işlere bırakmaya başladı. Türkiye’de Rock müzik 3 kez patlama yaşadı ve bu patlamaların sonuncusu Mor ve Ötesi’nin “Dünya Yalan Söylüyor” isimli albümüyle gerçekleşti.

Ayrıca bugün Türkiye’de birçok yerli Rap grubu önemli organizasyonlarda yer alıp büyük konserler vermekte, R&B denen ve bir dönem dünyayı sarsan müzik tarzı azda olsa ülkemizdeki sanatçıların yeni albümlerinde etkilerini göstermeye başladı.

Ülkemizde yerleşmeye başlayan müzik tarzlarına biraz göz attıktan sonra bu müzik tarzlarının Türkiye’nin genç beyinlerini hatta ülkenin belkemiği diyebileceğimiz kısmını barındıran üniversitelerde ne gibi etkileri olduğuna bakalım.

Her yıl yaz dönemi yaklaştığında birçok üniversitenin kampüslerinde “Bahar Şenlikleri” düzenlenmektedir. İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa gibi büyük şehirlerde düzenlenen üniversite şenliklerinde gerçekten Türkiye’nin ve dünya’nın önemli müzik grupları yer almaktadır. Şenliklerde yer alacak gruplar üniversite içerisindeki gençlerin isteklerine göre yine öğrencilerin kurduğu klüpler tarafından belirlenmektedir. Örneğin geçtiğimiz yaz İstanbul Üniversitesi “Epica” gibi dünyanın en büyük gruplarından birini Türkiye de dinleyicileri ile buluşturdu. Ayrıca Türkiye’nin önemli isimlerinden Şebnem Ferah, Bulutsuzluk Özlemi, Çilekeş, Manga, Athena, Duman, Mor ve Ötesi gibi gruplarda üniversite şenliklerinde normalden daha ucuz fiyatlara sahne alarak bu etkinlikleri desteklemektedirler.

Bu tarz etkinliklerin düzenlenmesi hem Türkiye’de ki alternatif grupların müziklerini daha geniş kitlelere duyurabilmesi açısından hem de ülkemizde üniversite gençliğinin kendi zihniyetlerine kendi düşünce yapılarına uygun insanların müzikleriyle stres atarak üniversiteli olmanın gerçekten farklı bir durum bir ayrıcalık olduğu hissini yaşamasına katkı sağlamaktadır.

Ayrıca kısa bir not olarak geçmek isterim ki bu tarz etkinliklerde sponsor olan firmalar sayesinde okullar açısından önemli kazançlar sağlanabilmektedir. Mesela bu yıl İstanbul da bulunan üniversitelerin düzenlediği bahar şenliklerinde kesinlikle sigara ve alkol firmalarının sponsor olamayacağına dair bir valilik kararı mevcut. Bu karardan dolayı bu yıl İstanbul çevresindeki illerde bulunan üniversitelerde bahar şenliklerin daha coşkulu daha eğlenceli geçmesini bekliyoruz. Çünkü İstanbul’da yasak olduğu için sigara ve alkol firmaları yakın şehirlerde ki üniversite şenliklerinin sponsorluğunu almak için harekete geçeceklerdir.

Bu küçük ayrıntılara da değindikten sonra son olarak üniversitelerde düzenlenen şenliklerde okul içerisinde ki öğrencilerin oluşturduğu müzik gruplarının da sahneye çıkarak amatör seviyede de olsa yaptıkları müziği büyük topluluklara çalması önemli bir durumdur bu şekilde hem kendileri hem de onların bu durumunu gören arkadaşları özgüven kazanabilirler diyor ve bu yazıyı sabredip sonuna kadar okuyan herkese teşekkürlerimi sunuyorum.


Kampusteyim
E-Posta: pshyco_system@hotmail.comYazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.