ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1830
Şu an 7 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Alternatif müziğin uçuk kızı: Alanis MorisetteSayı: 677 - 03.12.2008


Müzik hayatına pop janrı ile beyaz bir sayfa açsa da, çok geçmeden özünü bularak alternatif rock türüne kayış gösteren Alanis, pop-rock arasında nazik salınımlarını devam ettirdi ve ortaya çıkan karışımdan şikayeti olan yok gibi...

1974 yılında hayata gözlerini Kanada'nın şehrinde açan sanatçı, 91 ve 92 yıllarında pop ağırlıklı 'Alanis' ve 'Now Is the Time' albümlerini çıkardı. Ancak memleketinde ne beklenen ilgiyi ne de başarıyı bulabildi. Kötü şansını, özgürlükler ülkesi ABD’ye göç ederek iyiye çevirmeye çalıştı. Ve bunda da başarılı oldu. Tarzında 180 derecelik değişim yapan sanatçı 95 yılında post-grunge \ alternatif rock tadında çıkardığı albümü 'Jagged Little Pill' ile ABD çapında büyük bir başarı yakaladı. Hatta 2003 yılında Rolling Stone dergisi bu albümü gelmiş geçmiş en iyi rock albümleri arasına dâhil edecekti. 'Ironic' ve 'You Learn' albümde en çok parlayan single'lar oldu.

ABD’nin yorucu havasından bunalan Alanis, kısa zamanda elde ettiği bu başarının ardından beklenenin aksine müzik hayatına kısa bir ara verdi ve huzuru bulmaya Hindistan'a gitti. İki yıllık bohem hayatın ardından, 1998 yılında 'Supposed Former Infatuation Junkie' albümünü çıkardı. Hindistan’a atfedilen parçası 'Thank You' ile listelerin üst sıralarına yerleşse de albümün tamamı eleştirmenler tarafından fazla beğenilmedi. Aynı yıl 'City of Angels' filminin soundtrack albümü için yazdığı ve yorumladığı Uninvited parçası Grammy ödülüne sahip oldu. Radyolarda en sık çalınan parçalardan biri olan şarkı, uzun yıllar kırılgan ruhların ilacı oldu.

Yeni yüzyılın ilk Alanis albümü 2002'de çıkan Under Rug Swept oldu. Yine eleştirmenler tarafından pek beğenilmese de albümdeki '21 Things I want In a Lover', 'Precious Illusions', 'Hands Clean' gibi parçalar, pop-rock karışımının en güzel örneklerindendi. Alanis Morisette, iki yıllık aradan sonra ise 2004 yılında altıncı stüdyo albümü 'So-Called Caos'u yayınlamıştır. Yıllarca pırasa misali upuzun saçlarına alıştığımız sanatçı, bu albümle ciddi bir imaj değişikliğine giderek, kısa saçlarıyla ekranlara yansımıştı. Geride bıraktığı 14 yıllık müzik hayatı boyunca Best Of vaktinin geldiğine karar vermiş, 2005 yılında 'The Collection'ı çıkmıştır.

2006 yılında ise süresi belli olmayan bir istirahata çekilen sanatçı, sessizliğini geçtiğimiz ay bozdu. 'Flavors of Entanglement' adlı son albümünün, Alanis Morisette'in ABD'li aktör Ryan Reynolds ile biten ilişkisinden çok şeyler taşıdığı şüphe götürmez. Uzun beraberliklerinin son bulmasıyla, kalbi kırılmış kadının iç dünyasına yolculuğa çıkan sanatçı, sözlerin duygusal ağırlığına karşı, sound olarak dans ritimleri parçalara bolca eşlik etmiş. Kabaca world-folk-dance üçlüsü diye nitelendirebileceğimiz albümün ilk single'ı ise 'Underneath'.

*Alıntıdır.

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.