ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1853
Şu an 20 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Efsane beyazperdedeSayı: 674 - 28.11.2008


Beatles'in solisti ünlü şarkıcı John Lennon'ın hayatının filmi yapılacak. Sam Taylor-Wood'un yöneteceği ve ünlü şarkıcının ergenlik dönemine odaklanacak olan "Kayıp Çocuk" (Nowhere Boy) adlı film, Lennon'ın doğum yeri Liverpool'da çekilecek.

Matt Greenhalgh senaryosunda, Lennon'ın annesi tarafından terk edilmesi ve otoriter teyzesi tarafından yetiştirilmesinin üzerinde odaklanıyor. Lennon'ın bu döneminde tek kaçış yolu müzik, sanat ve daha sonra Beatles'daki grup arkadaşı şarkıcı Paul McCartney ile kaderini belirleyen arkadaşlığıydı.

Yönetmen Taylor-Wood, "Lennon'ın hayatının ilk yıllarındaki kadınların gerçekten onun sonradan nasıl bir insan olacağını belirlediğini" söyledi.
İngiltere Film Konseyi ile birlikte filmin yapımcılığını üstlenen Ecosse Films, filmin başrolleri için oyuncu seçiminin hala devam ettiğini bildirdi.

John Lennon 'ın hayatı 2005 yılında da bir müzikal yapılmıştı. Müzikal içeriği ve formatı yüzünden pek çok olumsuz eleştiri alan ‘Lennon’ adlı müzikalin oyuncuları ve yönetmeni, müzikalde yapılan büyük değişikliklerle izleyicilere “unutulmayacak” bir gösteri sunmuştu.

John Winston Ono Lennon Portre:

Lennon, 9 Ekim 1940'da İngiltere'nin Liverpool kentinde dünyaya geldi. Birer işçi olan anne ve babası Lennon iki yaşındayken boşandı.

Diğer tüm rock yıldızları gibi okulda sorunlu bir çocuk olan John liseden mezun olunca ilk eşi olan Cynthia ile tanışacağı sanat okuluna gitti.

Beraber yaşadığı teyzesi Mimi ona yakın zaman içerisinde sıkılacağı beklentisi ile bir gitar almış ve yanıldığını görünce ona sık sık gitar çalmanın güzel olduğunu ancak bununla hayatını devam ettiremeyeceğini hatırlatmıştı. Ancak John gitarı sevdi ve hiç bırakmadı.
1956'da lisedeyken, Paul McCartney'le tanıştı. Şubat 1958'de McCartney, George Harrison'ı Lennon'la tanıştırdı.

Temmuz 1960'da grubun 'The Silver Beatles' olan adı 'The Beatles' adına çevrildi. Bir yıl sonra da Ringo Star gruba katıldı. Grubun ilk 45'liği olan 'Love Me Do' Ekim 1962'de piyasaya çıktı.

Grup ilk kurulduğunda beş kişiydi. Stuart Sutcliffe grubu bırakınca Mc Cartney onun yerine bass çalmaya başlamıştı. Davulda Ringo Star, solo gitarda George Harisson, bas gitar ve vokalde Paul Mc Cartney, ritm gitar ve vokalde John Lennon. Şarkıları Paul ve John yapmaktaydı ve grubun tutulmasındaki en önemli etkenlerden birisi Paul'un iyimser, John'un acı ve umut dolu sözlerinin birleşimindeki mükemmeliyetti. Ama tüm  bunlar grubun ileriki yıllarda dağılmasına engel olamadı.

Önce radyolarda az çok çalan şarkılar gittikçe arttı, listelerde yükselişler gerçekleşti, gazeteciler grubun etraflarını sarmaya başladı ve çığlık atıp bayılan "groupieler" artık Beatles üyelerinin yanlarında hep var olacaktı.

The Beatles ile dünya çapında başarı kazandılar, bazı eleştirmenler tarafından dünyanın gelmiş geçmiş en iyi grubu olarak nitelendirildiler. Kazandıkları ödülleri kendileri bile sayamıyordu.

John "Tur günlerinin sonunda Isa'ya şükretmeyi unutmam" diyerek konserlerden canlı çıkamamaktan gerçekten korktuğunu belirtmişti. Ve bir gün geldi ve grup, konser vermeyi bıraktığını açıkladı.

Ono ile evlilik

Yoko Ono'yla tanışmış olan John'un hayatı tamamen Yoko'yla dolup taşmaya başlamıştı ve grup üyeleri pek memnun olmasa da John'un tüm hayatını kaplayan Yoko'nun Beatles'dan uzakta kalması pek mümkün değildi. 20 Mart 1969 John ve Yoko yemin ettiler. Hastalıkta ve sağlıkta bundan sonra beraber olacaklarına. Çoğu insanın gözünde "Beatles'ı dağıtan kadın" olan Yoko resmi olarak da John'un hayatındaydı artık.

Son albümleri olan "Let It Be" arası bozuk olan grup üyelerinin ilişkilerini güçlendirmemişti ve 31 Aralık 1970 John ve üç yoldaşı kararlarını açıkladılar. John, artık bir Beatle olmaktan acı çektiğini belirtti. "Beatlemania" olmasa da Beatles sona ermişti oysa John'un hayatında bazı şeyler yeni başlıyordu. Beatles dağılmadan kısa bir süre önce "Give A Chance To Peace" albümünü yayınlayarak solo işlere başlayan John'un Beatles'dan sonra kariyerine devam edeceği ve barışın daha güçlü sesi olacağı açıkça belliydi. Altısı Yoko Ono'yla olmak üzere on bir albüm yaptı John ve bir tanesi John'a sahip olduğu onlarca lakabın yanında "hayalperest" lakabını katmış olan "Imagine" albümüydü.

Hayranı tarafından öldürüldü

Yoko ve John'un bol yankılı ve politik yaşamları birilerini rahatsız etmeye başlamıştı ve uyuşturucu kullandığı bahanesi ile Amerika'ya girişi yasaklanan John uzun uğraşları sonunda Amerika'ya girişini sağlayan yeşil kartı almayı başardı. Ancak bu ülke onun öldürüleceği yer oldu. Lennon, akli dengesi yerinde olmayan bir hayranı Mark David Chapman tarafından 1980 yılında New York'taki dairesinin önünde öldürüldü.

Ölümünden bir ay önce son albümü olan 'Double Fantasy' yayınlanmış ve Lennon, eski politik çizgisinden uzaklaşmış hayatı ve yaşamayı kucaklayan bir çalışma hazırlamıştı.

Albümleri

1968 Unfinished Music, No. 1: Two Virgins. Rykodisc
1969 Life with the Lions: Unfinished Music #2. Rykodisc
1969 Wedding Album. Rykodisc
1969 Live Peace in Toronto, 1969. Capitol
1970 John Lennon/Plastic Ono Band. Capitol
1971 Imagine. Capitol
1972 Sometime in New York City/Live Jam. Capitol
1973 Mind Games. Capitol
1973 Feeling the Space. Apple
1974 Walls and Bridges. Capitol
1975 Rock 'n' Roll Capitol.
1980 Double Fantasy Capitol.

Ölümünden sonra çıkan albümler

1984 Milk and Honey. Polydor
1986 Live in New York City. Capitol
1986 Menlove Ave. Capitol
2002 Messenger. Waterfall  

 


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.