ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1860
Şu an 21 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


“Dershanelerin hepsini kapatacağız.”Sayı: 673 - 27.11.2008


Editör’ün Notu: Bu yazım Trabzon’da hiçbir yerel gazete tarafından yayınlanmadı. Hemen hepsinden geri çevrildi. Daha doğrusu yayınlanmaya cesaret edilemedi. Çünkü gazetelerin hemen hepsi dershanelerden reklam almaktadır. Maddi ilişkileri vardır. Bence bu kadar sağlam bir yazıyı kamuoyunu aydınlatmak amacıyla yayımlamaları gerekirdi. Mavi Nota’da çeşitli okullar ve dershanelerden reklam almakta, maddi ilişki içine girmektedir. Ama bu yazıda anlatılmak istenen temel fikri kamuoyu ile paylaşmak pahasına özel ilişkilerimizi bir yana bırakmayı uygun gördüm.
Başbakanız büyük bir lâf eyleyip milletin vicdanına, hislerine tercüman olmuştur.

Tabii benim de...

Ne demiş Başbakanımız önce onu zikreyleyelim: “Dershanelerin hepsini kapatacağız.”

Siz bu lafı duyun da inanmayın, ancak işin bir de gerçek yanı var ki bu konu her ana babayı ilgilendiriyor. İçine düştüğümüz teşaşür yarışı sayesinde, başkalarından eksiğimiz kalmasın diyerek hepimiz birer beygir yetiştirme telaşındayız. İşin maddi boyutu tabi ki çok önemli ama şu anda onu düşünmeden bir iki laf etmek istiyorum.

Sonunda söyleyeceğimi de baştan söylemek istiyorum.

Evet, "Dershaneler tamamen yasaklanmalıdır."

Dershane liginde top koşturanların tüm söyledikleri birer safsatadan ibarettir.

Neden mi?

Bakın söyleyeyim.

— Dershaneler her halükarda başarılı olacak öğrencilerle ilgilenmektedirler. Sene içinde ballı börekli yaptıkları seviye belirleme sınavlarında gözlerine kestirdikleri öğrencileri ücretsiz olarak kaydedip, üstünü parayı bayılanlarla doldurmaktalar.

— Dershaneler okulunda yeterli eğitimi almayan öğrenciye hiç bir şey vermemektedir. Konuyu kavrayamamış çocuğa damardan verilmeye çalışılan bilgi akıp gitmektedir. Yeterli eğitimi almış çocuğa ise fazladan verecek şeyleri zaten yoktur. Bolca yapılan deneme sınavları için ise dershaneye gitmeye gerek yoktur.

— Her köşe başında açılan dershanelerden pek çoğunun ticari kaygılarının yanında bir de ince işleri vardır. İstatistikler dershanelerin büyük bölümünün cemaat ve tarikatlara bağlı olarak çalıştığını, eğitimden ne anladıklarının mutlaka sorgulanması gerektiğini ortaya koymaktadır.

Arz-ı ihtiyaçtan ziyade eşitsizlik yaratmaktadır. Ana babalar da buna alet olunca işin ebadı büyüdükçe büyümektedir. Okulunda iyi eğitim alamadığı için dershanelerle buna çözüm bulacaklarını sananlar yanıldıklarını günü geldiğinde en acı şekilde anlamaktadırlar.

Zira bu sınavlar birer sıralama sınavıdır.

Sizin gibi herkesin yarışa hazırlandığı düşündüğünüzde işin ne kadar zor olacağını tahmin edebilirsiniz. Yetenekleri ve aldığı eğitim itibariyle zaten üst sıralarda olacakların önüne dershane marifetiyle geçmek hemen hemen imkânsızdır. Bizler düzen bunu gerektiriyor diye dershane peşinde koştukça dershaneler büyümekte, onlar büyüdükçe düzen bizi daha da fazla öğütmektedir.

Ana babaları bu anlamsız girdaptan kurtarmanın tek yolu dershaneleri tümüyle yasaklamaktır.

Aksi takdirde "Toplum baskısı" galebe çalacak, bu devran böyle gelmiş böyle gidecektir. Dershanelere akıtılan paranın mevcut eğitim kurumlarına yönelmesi için aklı başında kararlar alınmasına şiddetle ihtiyaç vardır.

Sanıyorum durumu oldukça açık bir şekilde izah edebildim.E-Posta : mufitsemih@hotmail.com
Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.