ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1830
Şu an 6 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Ernst Praetorius, "5. Senfoni" ile anılacak.Sayı: 673 - 27.11.2008


Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasının ilk şeflerinden Alman müzik adamı Ernst Praetorius, Beethoven’ın ölümsüz eseri "5. Senfoni" ile anılacak.

Konserde solist olarak tanınmış piyanist Gülsin Onay yer alacak. Orkestranın bu haftaki konserinde orkestrayı CSO Genel Müzik Direktörü, Şef Rengim Gökmen yönetecek. Ünlü piyanist Gülsin Onay’ın solist olarak katılacağı konserde Onay, Türkiye’de klasik müziğin tanınıp yerleşmesinde büyük katkıları olan "Türk Beşleri"nden Ahmet Adnan Saygun’un "1. Piyano Konçertosu"nu seslendirecek.

"Türk Beşleri" arasında yer alan Hasan Ferit Alnar’ın "İki Dans" isimli eserinin de yer alacağı konser, Ludwig van Beethoven’ın, klasik müzik tarihinin en ünlü yapıtları arasında bulunan "5. Senfoni"si ile sona erecek.

"Opus. 67" sıralı 5. Senfoni, açılışındaki temayı ünlü bestecinin, kapıyı tıklatma sesini andırdığından, "işte kader kapıyı böyle çalar" şeklinde tanımladığı söylencesinden dolayı "Kader Senfonisi" olarak da anılıyor.

Yönetmen Stanley Kubrick, "Otomatik Portakal-A Clockwork Orange" filminde  "kaderin kapıyı çalması" rivayetine, filmin kahramanı Alex ve arkadaşlarının evine girdiği yazarın kapısının ziline, 4 notalık temasını koyarak gönderme yaptı. Beste için Fransız besteci Hector Berlioz’a dayanılarak, tanınmış soprano Malibra’nın, eseri dinleyince çok etkilenerek salondan baygın halde taşındığına ilişkin öykü de kuşaktan kuşağa aktarılıyor.

Beethoven’ın en çok sevdiği ve "duygusal açıdan fırtınalı" özellikler taşıyan tonalite olan "do minör"de bestelediği senfoninin meşhur birinci bölümünün dışında en önemli özelliği, üçüncü bölümde yoğun olarak kullanılan bas enstrümanlar. O zamana kadar bas enstrümanlar bu derecede ön plana çıkarılmazken, eser, klasik müzik sahnesinin dışına taşan farklı seslendirmeleriyle de dikkat çekiyor. Bunların arasında gitar virtüözü Malmsteen’in "5. Senfoni" yorumu da yer alıyor.

ERNST PRAETORIUS KİMDİR?-

II. Mahmut döneminde İstanbul’da batılı bir bando oluşturma düşüncesiyle "Mızıka-i Hümayun" ismiyle kurulan CSO, Cumhuriyet’in kuruluşundan 6 ay sonra Atatürk’ün talimatı ile Ankara’ya getirildi.

Atatürk tarafından "Riyaset-i Cumhur Musiki Heyeti" adı verilen orkestra, 1936’dan 1970’li yıllara kadar ünlü yabancı şefler tarafından yönetildi.

1934 yılında Ahmet Adnan Saygun, 1935’de ise Türkiye’de evrensel çoksesli müzik eğitimi veren kurumların programlarını yapmakla görevlendirilen besteci Paul Hindemith’in önerisi ile tanınmış Alman orkestra şefi Dr. Ernst Praetorius orkestranın yöneticiliğine getirildi. Değerli bir orkestra pedagogu olan Praetorius, teknik yönden orkestrayı uluslararası düzeye çıkarttı. Praetorius’un ölümünden sonra orkestrayı uzun yıllar başta Ferit Anlar ve G.E. Lessing olmak üzere pek çok ünlü şef yönetti.

1933 yılında Nasyonal Sosyalistleri protesto amacıyla Weimar Operası’ndaki genel müzik direktörlüğü görevinden istifa eden ve o dönemde Atatürk’ün isteğiyle Türkiye’ye gelen müzik adamları arasında yer alan Praetorius, Beethoven’ın "9. Senfonisi"nin 1946’da Türkiye’deki ilk seslendirilişinde de orkestrayı yönetti.

Bir ameliyat sonrası uykusu sırasında yataktan düşerek ölen Praetorius’un mezarı Ankara’daki Cebeci Asri Mezarlığı’nda bulunuyor. Praetorius’un Anıtkabir’de de bir fotoğrafı yer alıyor.

Kaynak: DHAYazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.