ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1822
Şu an 8 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


‘Çalıkuşu’ bir gece için İstanbul’da...Sayı: 671 - 25.11.2008


Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde beş yıldır kapalı gişe oynayan ve Reşat Nuri Güntekin’in aynı adlı romanından uyarlanan “Çalıkuşu” balesi şimdi de İstanbul’da. Rejisi ve koreografisi Merih Çimenciler’e ait olan eser Öğretmenler Günü nedeniyle organize edilen gecede Türk Kalp Vakfı yararına Akatlar Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nde sahnelenecek.

İyi bir öğrenim görmüş olan Feride’nin, aşk kırgınlığı nedeniyle öğretmen olarak gittiği Anadolu’da yaşadığı olayların anlatıldığı eser, romanın geçtiği 1920’li ve ‘30’lu yılları sahneye taşıyor. 72 dansçının yer aldığı “Çalıkuşu” balesinde eserin yazıldığı döneme ait olan nihavent, kürdili hicazkar, hicaz şarkılar, etnik sazlar eşliğinde izleyiciyle buluşuyor. Merih Çimenciler “Çalıkuşu”nu bir bale eserine dönüştürme nedenini şöyle anlatıyor:

‘Filmi çok duygulandırmıştı’

“Türk edebiyatı her zaman ilgi odağım oldu. Araştırmalarımı gerçek kaynaklardan almayı seviyorum. Güntekin’in çok büyük bir öneme sahip olan bu eserinin filmini izlediğimde çok duygulanmıştım. O zamanlar daha Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde dans ediyordum ve bir gün eğer bir eser sahnelersem bu ‘Çalıkuşu’ olmalı demiştim.”

“Çalıkuşu”nu Nurol Holding’in desteğiyle sahnelediklerini söylüyor Çimenciler ve sanata desteğin çok önemli olduğuna dikkat çekiyor. Eserin bu kadar uzun süre üstelik kapalı gişe oynanmasıyla ilgili olarak ise şöyle konuşuyor:

“Kendi müziklerimizle anlatıyorum bu eseri ben. Bu yüzden seyirci balenin içine giriyor. Ayrıca romanı, bir sinema filmi gibi sahnelediğimi söylüyorlar. ‘Biz romanı gözümüzle seyredip, kulağımızla dinliyoruz’ diyorlar. Türk bale tarihinde ilk kez bir eser, beş yıldır kapalı gişe oynuyor. Bunun nedeni de seyircinin ‘Çalıkuşu’ ile kurduğu ilişki olsa gerek.”

‘Pek çok şehre gitmeli’

Feride’yi Elif Fırat’ın Kamuran’ı Armağan Davran’ın canlandırdığı “Çalıkuşu”nun diğer rollerinde Ayşe Fidanlık, Oya Gürcan, Ayşegül Aydemir, Damla Oktay, Ertuğrul Bolat, Emre Güler, Hakan Odabaşı ve Mine İzgi Örsçekiç ’i izleyebileceğiz. 

Eser sadece bir gece için İstanbul’a geliyor fakat Çimenciler “Çalıkuşu”nun pek çok şehre taşınması gerektiğini düşünüyor. Bu nedenle de desteğe ihtiyaçları olduğuna dikkat çekiyor çünkü “Çalıkuşu”nun kadrosu çok büyük ve başka sahnelere taşınması da pek kolay değil.

 

Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.