ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18      Sayı: 1939
Şu an 22 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygı ve minnetle anarken, ülkemiz Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılını en coşkun ifadelerle kutluyoruz.
Mavi Nota - 28.10.2023


♪ Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri Müzik Bölümlerinin Eğitim Programları Sorunları
Gülşah Sargın Kaptaş - 28.10.2023


♪ GEÇMİŞ OLSUN TÜRKİYE!
Mavi Nota - 07.02.2023


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


İdil Biret, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası için bugün sahnedeSayı: 662 - 12.11.2008


Efendim, bugün çok önemli ve anlamlı gördüğüm bir haber üzerine yazacağım. Yıllardır ve yıllardır onarım için bekleyen, daha sonra uzun süre onarım için hazırlık yapılan ve nihayet tepeden tırnağa elden geçirilen Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın konser salonu bugün çok anlamlı bir konserle hizmete girecek.

Anadolu Ajansı’ndan posta kutumuza düşen habere göre Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın nihayet yenilenen konser salonunun resmi açılışı, bugün dünyaca ünlü piyanistimiz İdil Biret’in solist olarak katılacağı Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de dinleyeceği gala konserle gerçekleştirilecek.

Bildiğiniz üzere II. Mahmut devrinde ''Mızıka-ı Hümayun'' adı ile kurulan ve 1924'te Atatürk'ün isteği ile Ankara'ya taşınarak 1932'de ''Riyaset-i Cumhur Filarmoni Orkestrası'' adını alan dünyanın en eski orkestralarından CSO'nun yenilenen modern binası, gala konseriyle seyirciyle buluşacak.
Orkestrayı CSO Genel Müzik Direktörü Şef  Rengim Gökmen'in yöneteceği konserde ayrıca Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Çoksesli Korosu ile Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası da sahneye çıkacak.Bu hafta 3 konser verecek olan CSO, konserlerde orkestraya ismini veren, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ü de ebediyete intikalinin 70. yılında anacak.

''Atatürk'ü Anma Konseri'' konserlerinde Ferit Tüzün'ün ''Esintiler'', Sergei Rachmaninov'un ''Paganini'nin Bir Teması Üzerine Rapsodi'', Ludwig van Beethoven'in ''Korolu Fantezi'' ve Alexander Borodin'in ''Poloveç Dansları'' adlı eserleri ile Ahmet Adnan Saygun'un ''Yunus Emre Oratoryosu''ndan bölümler seslendirilecek.
CSO'nun salonu, sponsor kuruluş Doğuş Holding tarafından yenilendi. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile Doğuş Grubu Başkanı Ferit Şahenk, bugün konserden önce CSO Fuayesi'nde basın toplantısı düzenleyecekler.

Şimdi bana, ”efendim bu konuda ne düşünüyorsunuz?” diye soracak olursanız eğer yanıtım kısa ve net olacaktır:  Yıllardır, aylardır bugünü bekliyorduk, nihayet isteğimiz oldu, ülkemizin bir numaralı orkestrasının artık adam gibi bir salonu var, bize düşen yani Ankara’da yaşayanlara öncelikle düşen, Ankara dışında yaşayanlara da yolu Ankara’ya düştükçe düşen şey ise bir numaralı orkestramızın konser salonunu her konserde tıklım tıklım doldurmak.

Öyle değil mi?

Cuma Günü görüşene değin esen kalın.


Müfit Semih Baylan
Editör
 

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.