ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1837
Şu an 3 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Altın Oran Nedir?Sayı: 658 - 06.11.2008


Matematiksel bir kavram olan Altın Oran Fİ (Phi) sayısı ile ifade edilir ve değeri 1,618 dir. Yunan alfabesinin 21. harfidir. Ve enteresan olanı, gözümüzün gördüğü canlı-cansız ama bize hoş görünen her şeyde bu oran mevcuttur. Aslında birbiri ile alakalı 3 temel uzunluk bize ilginç veriler sunmaktadır. En uzun A, B’den 1.618 defa daha uzundur. Bu bize mükemmel oranı vermektedir (Divine Proportion). Her şeyin temelinde bu oran vardır.

Mimaride, tüm sanat eserlerinde vücudumuzda ve yaşayan her canlı da…

Doğaya baktığımızda

Arı kovanlarında yaşayan dişi arıların erkek arıların sayısına bölümü enteresan bir şekilde daima Fi sayısını vermektedir.

Ayçiçeği: Merkezinden dışarıya doğru sağdan sola ve soldan sağa doğru tane sayılarının birbirine oranı altın orandır. Papatya da : aynı özelliğe sahiptir.

Deniz kabuğu: Kabukların yapısı incelendiğinde tespit edilen eğri spiralin tanjantı altın orandır.

Çam kozalağı: Kozalaktaki taneler kozalağın altındaki sabit bir noktadan tepesindeki başka bir noktaya doğru eğriler oluşturarak çıkarlar. Bu eğrinin açısı altın orandır.

Aynı özellikle Tütün bitkisi, eğrelti otunda da vardır.

Salyangozun kabuğu açılıp bir düzleme aktarılırsa bu düzlem bir dikdörtgen oluşturur. Bu dikdörtgenin boyunun enine oranı 1.618 dir.

Mısır Piramitleri: Her bir piramidin tabanının yüksekliğine oranı altın oranı vermektedir.

Atina’daki Acropolis Tapınağı

Lonardo Da Vinci’nin hem meşhur Vitrivius Adamında hem de tüm resimlerinde altın oranı bulmak mümkündür. Mona Lisa tablosunun boyunun enine oranı bile altın orandır.

Vitrivius adamının bedeninin kol bacak tüm oranları ve i.ine yerleştirildiği dikdörtgenin boy/en oranı bile altın oranı sağlamaktadır. Daha o yıllarda bunu keşfeden ressam yaptığı tüm eserlerinde bu özelliği uygulamıştır.

Mimar Sinan’ın Süleymaniye ve Selimiye Camilerinin minarelerinde de bu oran görülmektedir.

Michelangelo, Alberch Dürer, Davinci ve diğerleinin eserlerinde Altın Oran’a bilinçli ve dikkatli bir bağlılık sözkonusudur.

Beethoven’in 5. Senfonisinde, Bartok’un, Debussy’nin Kemanlarındaki F deliklerinin yerlerini belirlemede altın oranı kullandığı bilinmektedir.

İnsan vücuduna göz atarsak

Kafamızda saçların çıktığı bir dönüm noktası vardır. Özellikle saçı kısa kesilmiş erkek çocuklarında daha kolay saptayabileceğimiz bu olguda, saçlar doğrusal değil, bir javis çizerek çıkmaktadır. Bu kavisin tanjantı altın orandır.

Kollarımız: Dirseğimiz kollarımızı iki bölüme ayırır. Üst büyük bölüm, alt küçük bölüm. İşte kolumuzda üst Bölümün Alt Bölüme oranı bu sayıyı vereceği gibi, kolumuzun tamamının üst bölüme oranı gene bu sayıyı vermektedir.

Aynı özellik bacaklarımızla ve hatta parmaklarımızdaki boğumlarda da geçerlidir.

Zaten adını koyamasak bile gözümüze hoş gelmeyen ya da farklı gelen bir vücut ölçüsü aslında mutlaka bu oran bozulduğu içindir.

İnsan gözünün ALTIN ORAN’a bu kadar yakın olasının, estetik açıdan sürekli olarak bu orana uygun şekil ve yapıları tercih etmesinin sebebini, yaşadığı çevre ve doğada hemen her an Altın Oranla karşı karşıya olmasının yanı sıra kendi vücudunun da her parçasının bu orana sahip olmasında arayabiliriz.

          Boy/ Bacak Boyu (/bölü anlamında Fi sayısını verir)
          Beden Boyu/ Kol altı Beden boyu
          Tam kol Boyu/ Dirsek, boğaz arası
          Parmak ucu – Omuz/ Parmak ucu – Dirsek

Yüzümüzde Altın Oran

İdeal ölçülere sahip insan yüzünde sayısız altın oran örneği bulmak mümkündür.

Yüz Yüksekliği / Yüz Gerginliği

          Tepe-Göz Yüksekliği / Saç Dibi-Göz Yüksekliği
          Göz-Çene arası / Burun-Çene arası
          Altın Genişliği / Burun Boyu
          Göz-Ağız / Burun Boyu
          Burun altı-Çene / Ağız-Çene
          Yüz Genişliği / Gözbebekleri arası
          Gözbebekleri arası / Ağız genişliği
          Ağız genişliği / Burun genişliği

Şaşırtıcı değil mi? Boşuna cetvel alıp kendi üzerinizde ölçüm yapmayın.

Zaten Diş hekimi hepimizde bu görüş ve algılama fazlası ile gelişmiş durumda.

İdeal yüz ölçümlerine sahip insanlar yalnızca güzel olmakla kalmıyorlar, daha sağlıklı da oluyorlar.

Şöyle ki normalden kısa yüz profiline sahip hastalarda ideal profile sahip olmanın yan ısıra, TME’ye binen yük nedeni ile eklem problemine de rastlanma oranı artmış oluyor. Bunu eden sorun olarak da kişilerin çoğu baş ağrısı çekecektir. Uygulanan ortodontik tedavi yüz uzunluğunu arttırmakla kalmayacak, eklem üzerindeki basıncı da azaltacaktır.

Çalışmalar, normalden uzun yüze sahip hastalarda ise nefes ve solunum problemlerinin fazla olduğu gösteriyor. Sinüs boşlukları normalden daha uzun olduğu için, bu şahısların burun solunumunda daha fazla problem yaşadıkları ve tercihen ağız solunumu yaptıkları belirlenmiştir. Buna bağlı olarak da horlama ve uyku apneleri artmıştır. Ağız solunumunu takiben damağın çukurlaşması dişleri de çapraşık hale getirmiştir. Ortodontik müdahale ile damak genişletilmesi sağlanarak solunum da normal düzenine girecektir.

Sonuçta Ortodontik tedaviler aracılığı ile ölçümler ideale yakınlaştırılırken hastanın kendi ile barışıklığı da arttırılmış oluyor.

İnsan yüzü bütünüyle Fi sayısı ile harmanlanmıştır.

Yüzü içine alan en dış dikdörtgen zaten Altın Dikdörtgendir ve gözler bunun tam ortasındadır.

Ağız ve burun ve gözler üzerinden geçen çizgi bu dikdörtgenin alt yarısında ve gözler arası mesafe ile çene hattı arasında ustaca konumlanmıştır.

Göz pupilleri arasından geçen ve ağız köşesi ile birleşen mavi dörtgen yüzde mükemmelliği belirler. Bu dörtgenin altın oranı burunu, burun ucunu, burun deliklerinin arasındaki hattı belirlemektedir.

Bu dörtgenin kenarı üst dudaktan çene ucuna inen mavi hatla aynı boydadır.

Sarı hat: Mavi hattın altın oranıdır. Gözler arası-kaşlar arası mesafeyi burun kanatlarının açıklığını, burun ucu ile pupil arasındaki mesafeyi belirler.

Yeşil hat: Sarı hattın altın oranıdır. Gözün pınarından kenarına olan mesafe ile burun delikleri arası mesafe ile aynıdır.

Pembe hat: Yeşil hattın altın oranıdır. Burun tabanı ile üst dudak arası mesafe ile göz üzerinde birçok ölçüm birbiri ile örtüşmektedir.

Enteresan olan sadece Fi sayısına sadık kalınarak gözümüzü tırmalamayan bu ölçümlere nasıl sahip olduğumuzdur.

3200 yıl öncesinden gelen güzellik

Oranlarda değişen hiçbir şey yok. Aynı oranlar mükemmel yüz ölçülerine sahip Marilyn Monroe’da da geçerli idi.

Ağzımızda ön iki keser dişimizde de Altın Dikdörtgen oranı geçerlidir. Yani iki insilaz dişi içine alan dikdörtgenin boyunun enine oranı 1.618 sayısını verdiği zaman göze hoş görünmektedir.

Aynı zamanda 1. İnzilas dişin genişliğinin 2. İnzilas dişin (lateralin) genişliğine oranı gene aynı sayıyı vermelidir.

Ve dudağımızın hemen merkezinden-dudak köşesi (comissura labiorum) ne uzanan çizginin boyunun 1 ve 3 nolu dişler arası mesafeye oranı gene Fi sayısıdır. (sarı ve mavi çizgiler). Veya mavi çizginin sarı çizgiye oranı…

Ölçümden anlaşılacağı gibi 1. santral dişle 1.lateral diş arasındaki oran nerdeyse Fİ sayısına eşittir.

Mükemmel gülüş nasıl sağlanır…

Simetrik dişlerin birbirleri ile olan ilişkileri önemlidir. Kron boyları azıcık birbirinden farklı iki santral ne yapılırsa yapılsın göze hoş görünmeyecektir.

Bu durumda son yıllarda popülerliği artan yumuşak doku lazerleri ile kron boyunlarının eşitlenmesi olayı çözecektir.

Ya da Gummy Smile olan hastanın gülüşünü güzelleştirmek için hem yumuşak doku hem sert doku (kemikle) lazerleri ile kron boyunun uzatılması kaçınılmazdır.

Örneklerde görülen uygulama önce kron boylarının eşitlenerek düzgün gülme hattı sağlanması sonra her bir dişin laminate ile kaplanmasıdır.

Cihazların kendileri bile başlı başına estetik taşımaktadır.

Bir arada üretilen sert ve yumuşak doku lazerleri zamandan kazandırarak cihaz değiştirmeden doku değiştirme fırsatı sunmaktadırlar.

Günümüzde iyice gelişen CAD-CAM Cihaz ve teknikleri de hekimlere mükemmel oranı yakalamaları için her türlü kolaylığı sağlamaktadır.

Kompüter destekli tasarım ve üretim yapan CAD-CAM cihazları sahip oldukları kolay yazılımlar ve programlar sayesinde hekimlere mükemmel tasarımları sunmaktadır.

Güzel şık bir muayenehane seçimi farkına varmadan hastaların hekimlerinin aynı güzel estetiği kendilerinde de yakalayacağına dair bir ipucu vermez mi?
  

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.