ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1861
Şu an 4 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Üniversiteler HepimizindirSayı: 658 - 06.11.2008


YÖK(Yüksek Öğretim Kurulu) 12 Eylül Rejimi tarafından Üniversitelerimizin liberal politikalara uyumlu hale getirmek için kurulan bir kurumdu.

Bu kapsamda, Yüksek Öğretim Kurulu  (YÖK) 6 Kasım 1981 yılında Prof Dr. İhsan Doğramacı’nın başkanlığında kurulan YÖK 1982 Anayasası ile güvenceye alınarak uygulamaya konuldu. İlk olarak da binlerce öğretim görevlisini, öğrencisini ilerici demokrat oldukları için üniversitelerden ayırdı. Bilimsel araştırmalar da tamamen YÖK’ün denetimine alınarak üniversite gençliğinin tek tipleştirmesi hedeflendi. Bu yapılanma ile üniversitelerimiz üst düzeyli meslek okullarına indirgendi.

Üniversitelerimizin var olan kısmi özerklikleri kaldırılarak harç uygulamasına geçildi. Eğitimde adım adım paralı hale getirilerek, üniversitelerimizin ticarileşmesiyle birlikte, eğitimde fırsat eşitliği de kalkmış oldu. Vakıf üniversiteleri adı altında özel üniversitelere zemin hazırlanarak, kurulacak üniversitelerin eğitim dilinin İngilizce olması şartı konuldu. Gelişmiş ülkelere baktığımızda eğitim dillerinin kendi dillerinde olduğunu görürüz.

Kuruluşundan 27 yıl geçmesine rağmen YÖK üniversitelilerin en ufak demokratik taleplerine ya da hareketlerine soruşturmalarla, cezalarla uzaklaştırmalarla cevap vermekte.  Diğer yandan da eğitimin piyasalaştırılması eşitsiz niteliksiz bir şekilde devam etmektedir.

Bu durumda yapılması gerekenler ise: Üniversitelerin karşı karşıya olduğu sorunlar net olarak ortaya konularak net yanıtlar verilmelidir.  Alınacak tüm kararlar alt organlarca alınmalıdır.  Tam gün uygulamasına geçilmeli.  Öğretim elemanlarının özlük hakları ve diğer eğitim elemanlarıyla ile beraber makul düzeyde olmalıdır. Vakıf Üniversitelerinin de kamu denetimine alınması gerekir.

Öğrenci harçları da sembolik düzeyde olması gerekir. Asıl olması gereken herkesin eşit parasız nitelikli eğitimi almasıdır.E-Posta: ozgkara@hotmail.com


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.