ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1861
Şu an 5 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Yağmurun anımsattıklarıSayı: 656 - 04.11.2008


Yağmur, dünyamızdaki suların buharlaşarak atmosferin üst seviyesine doğru su buharı halinde çıkarak yukarıda soğuk havayla karşılaşınca soğuyarak bulutları oluşturmaktadırlar. Ne kadar çok nem yüklü tanecik soğursa o kadar yoğun bulut meydana gelmektedir. Her bulutun hava şartlarına göre belli bir doyuma ulaşma noktası bulunmaktadır.

Devamlı yukarıya doğru çıkan ve yukarıda soğuyan tanecikler bulutların yoğunluğunu artırarak, bulutların doyma noktasına ulaşmasını sağlayarak yağmasını sağlar ve küçük damlalar gökyüzünden yere doğru serpilir.

Bu doğa oluşumu yaşamımızda farklı anlamlarla yerini alır. Duyguların ifadesi için bir araç niteliği taşır. Tabiattın bizlere dinlettiği müziktir. Gökyüzünün duyduğu en güzel şarkıdır.

Ayrıca onun adı bestelerde de geçer.

Yeni Türkü’nün “Yağmurun elleri” Hiç kimsenin yağmurun bile böyle güzel elleri yoktur” ; Ezginin Günlüğü’nün “Düşler sokağı” çalışmasındaki “yağmur yağsa uykum kaçsa” vb sözlerde olduğu gibi. Arınmayı da beraberinde getirir.

Çığlık olur.

Düşleri harekete geçirerek geçmişi hatırlatır. Sokaklarda kaybolma isteği uyandırır. Bir hüznü ve varoluşu simgeler. Cama vuruşlarıyla yalnızlığı bölen olur. Her işi bir kenara bırakıp, tüm planları iptal edip, sıcacık bir yatakta uyuma isteği uyandırır. Sonbahar ve İlkbahar’ ın geldiğini müjdeleyendir. Bitkilere can vererek, romantizmin ve duygusallığın tetikleyicisidir.

Hüznün su halidir.

Fırtınalıysa korkutan, rüzgârlı olduğunda üşütendir. Güneşe dokunduğunda gökkuşağını yaratan zerrelerdir. Topluca yıkanmamızı sağlar. Saçların dibinden enseye soğuk akar; o an aklına geliverir ne kadar üşüsen de, yağmur can verendir. Çiftçinin mahsulu, ekmeği olur. Yağdığında, her yer buram buram toprak kokar.

Derin bir nefesle içimize dolan huzurdur.


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.