ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1820
Şu an 8 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


David Sanchez İstanbul'a geliyorSayı: 655 - 03.11.2008


JC’s İstanbul Jazz Center, İstanbullu cazseverleri caz dünyasının ödüllü isimleri ile buluşturmaya devam ediyor. 7 -8 Kasım 2008 tarihlerinde caz severlerle buluşacak sıradaki isim ise Latin Grammy ödüllü, bilinen en iyi genç tenor saksofoncularından olan David Sanchez.

Tanınmış caz eleştirmenlerinin “Teknik, ton ve yaratıcılık bakımından gereken her şeye sahip.  Soundu pürüzsüz, akoru şaşmaz. Serileri, tonunun hızı, inceliği ve kusursuz sadeliği ile dinleyeni alır götürür” diye tanımladığı Sanchez, temel ilkelere bağlı kalarak Latin ve Afrika – Karayip etkilerinin ilgi çekici ve zengin ritmleri ile cazın sınırlarını zorluyor.

David Sanchez, piyano devi Eddie Palmieri ve baş saksafoncu Paquito D’Rivera ile birlikte  caz efsanesi Dizzy Gillespie’nin dikkatini çekmesini sağlayan trompetçi Claudio Roditi ile birlikte çalıştı.

David Sanchez, Sketches of Dreams, Street Scenes ve 1995’te Columbia’dan çıkan ilk albümü The Departure ile eleştirmenlerden büyük övgü aldı.

David, ilk albümü çıktığı sıralarda Kenny Barron, Roy Haynes ve efsanevi davulcu Elvis Jones ile turnelere çıktı, Barron ve Haynes ile de kayıtlara başladı.

Prodüksiyonunu Branford Marsalis’in üstlendiği Obsesión saksafoncuyu ilk Grammy adaylığına götürdü. Bu albümü Grammy (ve Latin Grammy) adayı Melaza izledi.

Sanchez 2001’de caz eleştirmenlerinden yine büyük övgüler alan ve bir başka Grammy adaylığı getiren Columbia’dan çıkan Travesía adlı albümünden önce, basçı Charlie Haden (Nocturne) ve tromboncu Steve Turre (TNT [Trombone-N-Tenor]) ile ilgi çekici çalışmalar yaptı.

Sanchez’in Columbia’dan çıkan son albümü Coral, saksafoncuya dördüncü Grammy adaylığını ve 2005’te Latin Academy of Recording Arts and Sciences tarafından “En İyi Enstrümantal Albüm” seçilmesinden sonra Latin Grammy ödülünü getirdi. Coral, Sanchez’in Afro-Latin etkileri ile cazın sınırlarını devamlı olarak zorlayışının en iddialı ifadesi oldu.


Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.