ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1860
Şu an 14 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Beatles Kapitalist Olabilir mi?Sayı: 653 - 30.10.2008


Bazı tarihçiler gelmiş geçmiş en büyük topluluklardan biri kabul edilen İngiliz grup Beatles'ın gençlik kahramanı değil kapitalist olduğunu iddia ediyor.

John Lennon günümüzde bazı kesimlerce İsa'dan bile büyük sayılan, histeri seviyesinde bir hayran kitlesine sahip ve adı 60lı yılların gençlik kültürüyle eş anlamlı hale gelmiş bir müzik efsanesi. Ancak Cambridge Üniversitesi profesörlerinden bir tarihçi, İngiliz topluluğun aslında sanıldığı gibi bir kültür simgesi olmadığını, ticari kazançları için gençliği ve kültürü sömüren bir grup insan olduğunu ileri sürüyor. David Fowler iddialarını şu şekilde sürdürüyor: "Yaptıkları aslıda 90larda Spice Girls'ün yaptığından pek de farklı değil, o dönemin gençliğinin istediklerini ve ilgilendiklerini verdiler sadece."

Fowler'ın iddiasına göre, bazı eleştirmenler Beatles'ın gençliği nasıl etkisi altına aldığını fark etti, ancak grup inanılmaz derecede popüler -hatta John Lennon'ın 1966'daki deyimiyle İsa'dan bile büyük- olduğu için kimse durumu değiştirecek bir şey yapamadı.

1980lerde kendisi de Manchester'da öğrenci olan Fowler, bu çalışmalarını geçtiğimiz günlerde yayımlanan Youth Culture in Modern Britain / Modern İngiltere'de Gençlik Kültürü adlı kitabında topladı.

Fowler, Beatles grubunun kültürel gençlik hareketinin başında olduğu ile ilgili yazılanların gerçek olmadığını ileri sürüyor. Tarihçi, düşüncelerini şöyle açıklıyor: "O topluluk, gençlik kültürünün öncüsü olmaktan çok uzak olan kapitalistlerden ibaretti. Hayranlarının onlara tapmasından faydalandılar. Akılsız, konserlerde çığlık atmaktan başka bir şey yapmayan ergen gençleri pasif müşteriler olarak kullandılar ve promosyonlarını yaptılar."

Fowler Beatles'ın sadece Morecambe and Wise gibi programlarda ekranda göründüğüne parmak basıyor ve amaçlarının kültürü geliştirmekten çok uzak olduğunu sadece aileleri eğlendirmek için var olduklarını iddia ediyor.

Rolling Stones ve Beatles gibi grupların gençlerin sözcülüğünü yapmaktan başka bir şey yapmadığını söyleyen David Fowler, "Beatles gençlik için hiçbir şey yapmadı, onların kültürlerine katkıda bulunmadı. Sadece çoğunluğu kızlardan oluşan genç ve lüzumsuz bir hayran kitlesi üretti."

Asıl kahraman olarak nitelendirilmesi gereken kişinin Rolf Gardiner olduğunu her fırsatta belirten Fowler, kitabını gerçek bir kültürel öncü olduğuna inandığı adama adamış. Gardiner 1920lerde Cambridge Üniversitesi'ndeyken, gençlerin kendilerini rahatça ifade edebilmeleri ve düşüncelerini kendilerinden yaşça büyük olanlara dinletebilmeleri için fikirler üretmiş. Büyük kesimlerce Nazi sempatizanı olduğun düşünülen Gardiner'in ünü lekelenmiş olsa da, David Fowler buna katılmıyor ve olayın yanlış anlaşılmış olduğunu iddia ediyor.

Fowler'ın Beatles hayranlarından nasıl bir tepki alacağı ise merak konusu.
"The Forbes" kaynağından alıntıdır.
 

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.