ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1836
Şu an 3 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Müzik dünyasından sıcak haberlerSayı: 636 - 06.10.2008


Birkaç haftaya müzik sezonu açılıyor. Bakalım nerelerde hareket var...

Mor ve ötesi’nden ara albüm 4 Ekim’de REM‘le aynı sahneyi paylaşmaya hazırlanan “mor ve ötesi”nin hayranlarına bir sürprizi var, bir ara albüm çıkarıyorlar. Ekimde grubun kendi plak şirketi Rakun etiketiyle piyasada olacak albümü, grup üyeleri şimdilik “Başıbozuk” olarak adlandırıyor ama henüz isimde tam olarak karar kılmış değiller. Albüm, grubun bazı eski şarkılarının remix’lerinden, canlı versiyonlarından ve Eurovision için kaydettiği “Deli”, “İddia” ve “Sonbahar” isimli üç şarkıdan oluşuyor. Remix’lerin bazılarında Dinamo 103.8 DJ’lerinin de imzası var. Dinamo’dan Kaan ve Göktuğ, grubun “Bir Derdim Var” ve “Son Deneme” şarkılarına üç yıl önce zaten remix yapmıştı, belki kulüplerde kulağınıza çalınmıştır. Bu arada grup Eurovision öncesi verdiği röportajlarda bir ara albüm yapacağının sinyallerini veriyordu, sözlerini tuttular. Yeni albüm bekleyen hayranları bir süre bu ara albümle idare edebilir.  

“Kalbüm”e az kaldı

Rapçi Fuat‘ın ikinci bandrollü albümü “Kalbüm” çıkmak üzere. “Kalbüm”ün 10 parçası hazır. Birkaç yeni parça daha ekleyerek albümü çıkaracak olan Fuat, eski sözlerindeki sert tavrını koruyor; ayrıca vokal tekniğinin üstüne yeni vokal teknikleri koyuyor. “Kalbüm”, Fuat’ın Almanya’da çıkan altı albümüyle, 2005’te Türkiye’de çıkardığı “Her Ayın Elemanı” albümünün bir karışımı gibi, belki Fuat’ın olgunluk dönemi demek daha doğru. “Battle rap” denilen tekniği Fuat, “Kalbüm”üyle devam ettiriyor. “Kalbüm”ün bir parçasında şöyle diyor: “Huyum kurusun saplamadan olmuyor!” “Kalbüm” çıkınca ortalık biraz karışacak gibi. Fuat albümdeki şarkılarından birini de sevgilisine yazdı. Dinleyince hangisi olduğunu tahmin edersiniz. Merakla bekliyoruz.

Sulukule’de klip

Şu sıralar favori gruplarımdan biri Sakin. Bu yıl yayınladıkları ilk albümleri “Hayat” ile çıkış yapan grubun Pamukova tren kazasını konu alan “Denek Hayatım” şarkısına çektiği ilk klibe rastlamışsınızdır; klip bir süredir MTV Türkiye ve Dream TV’nin listelerinde bir numarada. Grup ikinci klibini “Edepsiz Komedya” şarkısına çekti. İlginç olan, klibin şu sıralar yıkılmakta olan Sulukule‘de çekilmiş olması. Ekip Sulukule’de gerçek bir düğüne denk gelemediği için kendileri bir düğün organize ettiler ve klipte Sulukule halkı, Sakin’le birlikte oynadı. İzlediğinizde, Sulukule’de yıkık evlerin arasında bir mahalle düğününe şahit olacaksınız. Sakin’e minik bir Roman orkestrası da eşlik ediyor. Klibin politik bir vurgusu yok, yani kimsenin gözüne “Buyrun burada bunlar oluyor” diye sokulmuyor. Ancak tabii ki klibi burada çekmek bile başlı başına bir tavır. Bakalım bir faydası olacak mı, müzik dünyayı olmasa da, Sulukule’yi değiştirebilecek mi?.. (Bu arada 27 Eylül’de Studio Live’da Sakin Edepsiz Komedya konseri var.)

Yeni bir umut

Yasemin Mori‘den sonra müzik dünyasında patlayacak bir isimden daha bahsediliyor: Erdem Yener. Önümüzdeki aydan itibaren adını sıkça duyma ihtimalimiz yüksek olan Erdem’in ilk albümü “Kirli” ekim ortasında Pasaj Müzik etiketiyle yayımlanacak. Daha önce Tanju Eren ve Aylin Aslım gibi isimlerin albümlerindeki şarkılarıyla dikkat çeken Erdem, kendi albümündeki tüm şarkıların da yazarı aynı zamanda.   

Cezaevinde albüm kayıdı

Replikas bu yaz enteresan bir işe imza attı ve stüdyolarda elde edilebilecek seslerden farklı bir şey yakalamak ve değişik mekânların akustiğinden yararlanabilmek için yeni albümünün kaydını Gökçeada’daki eski bir yarı açık cezaevinde gerçekleştirdi. Grubun beşinci albümü ekimde raflarda olacak. 

Hem spor hem eğlence

Fanatikleri arasında Pamela Anderson, William Baldwin, Sharon Stone gibi ünlülerin yer aldığı, 130 farklı ülkede 20 binden fazla gösteri maçı yapan, spor ve eğlence dünyasını bir araya getiren Harlem Globetrotters, ekimde üç farklı gösteri için ülkemizde. Purple Concerts organizasyonu ile gerçekleşecek etkinlikler 17, 18 ve 19 Ekim’de. Globetrotters’ın slogan şarkısı, Brother Bones‘dan “Sweet Georgia Brown.”
  

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.