ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1854
Şu an 7 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Zirvenin güzelliklerini cömertçe paylaştılarSayı: 633 - 24.09.2008


Eylül başında Ayvalık Müzik Akademisi’nde masterclass veren İdil Biret ve Maria Kliegel, etraflarına sürekli olumlu enerji yaydılar, çünkü bu onların doğal hali...

Olağanüstü yetenekleri olan insanlarla birlikte zaman geçirmenin insan ruhuna dünyanın en yoğun terapilerinden daha yararlı olduğuna önce İdil Biret’le sonra da Maria Kliegel ile Ayvalık Müzik Akademisi’nde verdikleri masterclass’lar sırasında geçirdiğimiz iki hafta içinde kesinlikle ikna oldum.

İdil de Maria da yeryüzündeki tüm komplekslerden arınmış, ruhları iyi niyet ve olumlu duygularla zenginleşmiş, sanatlarında erişmiş oldukları zirvenin tüm güzelliklerini cömertçe paylaşmaya hazır kişilikler. Zorluklar ve olumsuzluklar karşısında soğukkanlılıklarını hiç kaybetmemişler. Etraflarına sürekli olumlu enerji dağıtmakla meşguller ve bu onların doğal hali.

Maria Kliegel’in yaşam öyküsü aslında bir film senaryosu gibi. Aslen Silezyalı olan bir Alman ailenin küçük kızı Maria.

2. Dünya Savaşı sırasında babası Ruslara esir düşmüş. Ruslar Silezya’yı işgal edince annesi de üç küçük çocuğunu alıp çok zor koşullarda batıya göçmüş, Dillenburg adlı küçük bir kasabaya yerleşmiş. Babadan yedi yıl hiç haber alınamamış. Maria ve ikiz kızkardeşi baba esaretten döndükten sonra 1952’de dünyaya gelmişler.

Kemancı olan baba Kliegel Sibirya’da hayatta kalabilmesini müzisyenliğine borçlu olduğu düşüncesiyle ikiz kızlarını da müzisyen olmaya teşvik etmiş. 

Maria, bugünkü konuma gelmesinde, yeteneği kadar karşısına çıkan fırsatları doğru değerlendirmiş olmasının önemine değiniyor. Örneğin Siena’da André Navarra’nın uzmanlık kursuna gitmekten son anda vazgeçip Kanada’ya Janos Starker’in kursuna gitmeye karar vermesinin ve yine bütün riskleri göze alarak Indiana Üniversitesi’nde Starker ile çalışmaya devam etmesinin meslek hayatındaki en önemli dönüm noktası olduğunu düşünüyor.

Starker’den öğrendiklerini daha sonra Rostropoviç’in farklı hocalık anlayışı ile harmanlayarak kendi kişiliğini bulduğuna inanıyor Maria ve “Eğer Starker’den önce Rostropoviç ile çalışmış olsaydım aynı sonuca ulaşamazdım” diyor.

80 CD kaydetti

1981 yılında Rostropoviç Yarışması birincisi olduktan sonra başarılı bir konser kariyerine adım atan Maria Kliegel’in meslek hayatıyla ilgili aldığı önemli kararlardan biri de Naxos firması için kayıt yapmaya karar vermesi olmuş.

Naxos’un temel prensibi, çok sayıda insanın kesesine uygun fiyatlarla müzik dünyasının tüm büyük eserlerine ulaşabilmeleri. Maria Kliegel, bugüne kadar Naxos firması için viyolonsel dağarının neredeyse bütün eserlerinden oluşan 80’in üzerinde CD kaydetmiş durumda.

Bu büyük sanatçı, sabah saat 9’da başladığı dersleri ara vermeden öğleden sonra 14.00’e kadar devam ettirebiliyor; odaklanma gücü gün boyu sürüyor.

Her öğrenciye çalıştıkları eserin teknik ve müzikal püf noktalarını üşenmeden çalarak gösterecek kadar enerjik ve dikkatli. Meslek sırlarının tümünü cömertçe paylaşıyor.

17 Eylül akşamı bir hafta süren masterclass çalışmalarından sonra Ayvalık/Cunda Adası Kültür Merkezi’nde Akademi’nin Türk, İspanyol, Çinli ve Koreli öğrencileriyle birlikte verdiği konserde bu paylaşımın ne denli olağanüstü bir sonuca ulaştığını hep birlikte yaşadık.
  

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.