ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18      Sayı: 1939
Şu an 17 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygı ve minnetle anarken, ülkemiz Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılını en coşkun ifadelerle kutluyoruz.
Mavi Nota - 28.10.2023


♪ Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri Müzik Bölümlerinin Eğitim Programları Sorunları
Gülşah Sargın Kaptaş - 28.10.2023


♪ GEÇMİŞ OLSUN TÜRKİYE!
Mavi Nota - 07.02.2023


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Eve gidip Bach çalmakSayı: 628 - 17.09.2008


12 Mart’ın kara bulutları Cumhuriyet Gazetesi’nin üzerine çöktüğü günlerde bir gün Nadir Bey (Nadir Nadi) gazeteye gelir, içeri almazlar, babasının kurduğu gazeteye onu sokmazlar.

Nadir Bey’e bir gün sormuştum? "Peki ne yaptınız?"

"Eve gidip kemanımla Bach çaldım"
demişti. Her öfkelendiğimde, her kızgınlığımda, bunaldığımda, bu hareket, beni zarafete, nezakete çağırır.

Acaba kaçımız öfkelendikten, babamızın binasının kapısından içeri girememek gibi bir durumla karşılaştıktan sonra ne yaparız? İyi bir kişilik anketi olurdu.

Bu sorunun yanıtını bulmada, hepinize Nadir Bey örneğini anımsatıyorum.

Gramophone müzik dergisinde, müziği bilen, bir alet çalan siyasetçilerin listesini görünce hemen benim aklıma Türk siyasetçileri geldi.

İki kişinin dışında müziğe ilgi gösteren bir ad bulamadım:

Biri Atatürk, diğeri de İsmet İnönü. Atatürk, kendi zevkini aşarak çoksesli batı müziğini getirdi, orkestra kurdu, operalar besteletti.

İnönü, konserlere gitti, çello dersleri aldı. Ben siyasi yıkımlardan, öfkelerden, kızgınlıklardan sonra, ruha, zihne şifa veren, insanı dinlendiren, teskin eden tek sanatın müzik olduğu konusunda ısrarlıyım.

HANGİ SİYASETÇİLER MÜZİKLE İLGİLENİYOR, BİR ENSTRÜMAN ÇALIYOR

Brezilya Kültür Bakanı Gilberto Passos Gil Moreira, gitarist, şarkıcı ve şarkı sözü yazarı. Üstelik Grammy Ödülü’nü kazanmış.

Alman Şansölyesi Helmuth Schmidt’in, Bach, Mozart’ın eserlerini seslendirdiği CD’leri var. İyi bir piyanist.

Eski Amerikan Başkanı William Jefferson Clinton, saksofon çalıyor, üstelik bir müzik aletini seçim kampanyasında kullanan ilk politikacı.

Eski İngiliz Başbakanı Edward Heath, piyanist, orkestra şefi, koro şefi, müzik üzerine bir kitabı da var. İstanbul’da orkestra yönetmişti, ben de dinleyiciler arasındaydım.

Şimdiki ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, iyi derecede piyano çalıyor, Schumann ve Brahms icralarında iddialı.

Eski İngiltere Başbakanı Tony Blair, öğrenciliğinden beri gitar çalıyor, Downing Street’i (Başbakanlık Konutu) telefonla arayanlar, beklemelerde onun gitarını dinliyorlarmış.

Eski Fransa Cumhurbaşkanı Giscard D’Estaing’un en sevdiği şey, akordeonuyla halk şarkıları çalmak. "Müzikte yanlış notalar çaldım ama politikada yanlış notalara basmadım" diyor.

ABD’nin üçüncü Başkanı Thomas Jefferson, keman ve viyolonsel çalıyor. Müziğin ruhunu dinlendirdiğini, onu barbarlıktan koruduğunu söylermiş.

ABD’nin 33. Başkanı Harry S.Truman, dinlenecek derecede bir piyanist. Her gün iki saat çalışırmış.

Şimdi vereceğim ada şaşıracaksınız: Zalim diktatör İdi Amin bile akordeon çalarmış.

Şimdi bir sorunuz olabilir? Bunca yoğun, ciddi iş arasında bunu nasıl yaparlarmış? İşte bu soru biraz doğululara özgü. Hayatı, işi ciddiye almayı yanlış algılıyoruz, gösterişli biçimde yorumluyoruz. Çoğumuz sazımızla, enstrümanımızla toplum karşısına çıkamıyoruz. Çünkü genlerimizde bunun ciddiyetimizi zedeleyeceği anlayışı var.

Oysa hobi, insanı hem dar dünyadan ayırır, hem de başka açıdan bakmasını sağlar, hele bu müzikse.

Ben herkesin, özellikle politikacıların bu yazıyı okuduktan sonra, bir özeleştiri yapacaklarını, işlerinin üzerine fazla katlandıklarını anlayacaklarını umuyorum.

* * *

Tarihten örnekleri bir başka yazıya bıraktım. Yazımın cuma günü yayınlanmasını planladım. Çünkü hafta sonu umarım siyaset adamlarımız, devlet büyüklerimiz, kendilerini müziğe verirler, belki de bir enstrüman öğrenmeye kalkışırlar.

Bana kalırsa önce bunu yapsınlar, sonra konuşsunlar, üsluplarının değişeceğine inanıyorum.Yazımda yararlandığım kaynak: My Top 10, Musical Politicians (Müzikçi Politikacılar), Jeremy Nicholas, Gramophone. 17, September.

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.