ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1860
Şu an 17 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Volkan Konak’ı size linç ettirmeyeceğiz!Sayı: 612 - 26.08.2008


Volkan Konak, Doğu Karadeniz Bölgesi’nin yerel müziğini seslendiren ve hemen hemen tüm Türk halkı tarafından bilinen Trabzonlu bir müzisyen sanatçı.

Ben her ne kadar söylediği yerel müziği dinlemesem de ya da dinlemek için özel bir çaba sarf etmesem de çeşitli konulardaki duyarlı davranışlarını takdirle karşıladığımı belirtmeden geçemeyeceğim.

Örneğin kanser konusunda verdiği uğraş, ardından toplumsal duyarlığa dikkat çektiği konular.

Bunların hepsi bir müzisyen sanatçının duyarlık gösterdiği noktalar olarak önemli bence.

Şimdi üzerinde duracağım konu da işte böyle bir şey.

Volkan Konak’ın Trabzon’da yayımlanan yerel Taka Gazetesi 'ne verdiği röportajında söylediği “Şimdi kadını kapatarak, tesettüre sokarak toplumdan dışlamaya çalışıyorlar. İslam ülkesinde bir kadın olmak istemem” sözleri bazı çevrelerde bomba etkisi yarattı ve yine bu bazı çevreleri destekleyen yerel yöneticiler ve köşe yazarları ile özellikle bazı AKP'li ilçe belediye başkanları, resmen Volkan Konak’ı hedef gösterdiler.

Trabzon’un ilçelerinde yapılan yerel şenliklere her yıl davet edilen Volkan Konak, bu yıl sırf bu sözü nedeniyle davet edilmedi bazı yerel şenliklere.

Hatta davet etmeyen belediye başkanları işin boyutunu daha ileri götürüp “biz bu makamlarda oturduğumuz sürece Volkan Konak buralara gelemez” anlamını taşıyan sözler söylediler. 

Önce sakin kafayla söylenen sözü iyi tartmak ve anlamak gerekir.

Volkan Konak bu kişilerin iddia ettiği gibi dine hakaret etmemiştir.

Sadece din kullanılarak cinsel ayrımcılığı körükleyen ve adına “şeriat” denilen kurallar topluluğuna karşı çıkmıştır.

Kadını değersiz sayan hatta yok sayan bir düşünceye karşı çıkmıştır.

Şimdi bazı fotoğraflar sunacağım sizlere.

Associated Pres haber ajansı yayımladı bu fotoğrafları birkaç gün önce. Sizlerde görmüşsünüzdür bu fotoğrafları. Çünkü ülkemizin büyük gazetelerinin hemen hepsinde çıktı bu fotoğraflar. Bizim de posta kutumuza düşen bu fotoğrafları konumuzla ilgili olduğu için burada alt yazıları ile birlikte yayımlıyorum.

Bu fotoğraflara konu olan genç kızlara ve kadınlara iyi bakın.

Associated Pres haber ajansı posta kutumuza düştüğü haberin başlığında aynen şöyle diyor:

“Bazı eyaletlerinde şeriat kurallarının hâkim olduğu ve cehaletin kol gezdiği Pakistan’da kadın olmak çok zor. Erkeklerin ‘söz dinlemeyen’ kadınlara uyguladıkları şiddet yöntemleri arasında yüze kezzap atmak en yaygın olanı. Aşağıda fotoğrafları görülen kadınlar sadece kadın oldukları ve seslerini yükselttikleri için yobaz, cahil erkekler tarafından bu hale getirildi.”

IRUM SAİD

Şu anda 30 yaşında. Kezzapla yakıldığında 18 yaşındaydı. Evlenmeyi reddettiği erkek caddenin ortasında vücuduna kezzap attı. Kör oldu. Yüzü, sırtı ve omuzları yandı. Tam 25 kez ameliyat oldu ve ancak bu kadar düzelebildi.

ATİYE HALİL

3 yıl önce 13 yaşındayken komşularının yaşlı bir akrabası Atiye ile evlenmek istedi. Ailesi kabul etti. Ama Atiye daha küçük olduğunu belirtip bu isteği reddetti. Reddedilmeyi kendine yediremeyen erkek, Atiye’yi kezzapla yaktı.

NECEF SULTAN

5 yaşında uyurken babası tarafından yakıldı. Çünkü baba Pakistan’da değersiz olarak kabul edilen bir kız çocuk daha istemiyordu. Necef yaralarının iyileşmesi için 15 kez ameliyat oldu. Şu anda 16 yaşında 2 gözü kör ve yüzü iskeleti andırıyor

SABİRE SULTAN

Şu anda 30 yaşında olan Sabire, kocası tarafından yakıldı. Kocası, bir kavga sonucunda Sabire’nin yüzüne kezzap attı. Sabire bu olayı yaşadığı zaman hamileydi. Bir başka deyişle hamile olması bile onu koca şiddetinden kurtaramadı.

SAİRA LİYAKAT

Şu anda 26 yaşında olan Saira, 15 yaşındayken evlendirildi. Evliyken okula devam etmek, mezun olmak istedi. Ama kocası Saira’nın bu isteğini yüzüne kezzap atarak cezalandırdı. Saira eski fotoğraflarına bakarak avunuyor.

ŞAMİM AKTER

18 yaşındaki Şamim’in yüzüne, 3 yıl önce sokakta yürürken tanımadığı 3 erkek kezzap attı. Erkekler, bir kadının sokakta tek başına yürümesini şeriata aykırı bulmuşlardı. Bu yüzden de kendilerine göre Şamim’i kezzap atarak cezalandırmışlardı.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu fotoğraflar ve korkunç öyküleri İslam’ın ağır şeriat kuralları ile yönetilen Pakistan’dan geliyor.

Ne demişti Volkan Konak, “Şimdi kadını kapatarak, tesettüre sokarak toplumdan dışlamaya çalışıyorlar. İslam ülkesinde bir kadın olmak istemem”

Ve kıyamet kopmuştu bunun üzerine, önce bazı ilçelerin AKP’li belediye başkanları, sonra bazı yerel gazetelerin köşe yazarları adeta hedef gösterdiler Volkan Konak’ı.

O sanatçı duyarlılığının gereğini yerine getirdi oysa.

Demem o ki,

Volkan Konak’ı linç etmeye çalışan yerel yöneticiler ve sözüm ona gazete yazarları bakın bu fotoğraflara ve karar verin.

Volkan Konak bu yörenin bir değeridir ve bu sözleri ile sanatçı duyarlılığını gösterip çok önemli bir noktaya dikkat çekmek istemiştir.

Çünkü ülkemize de Emperyalizm tarafından giydirilmek istenen elbise budur.

Volkan Konak’ı son derece haklı olduğu bu sözlerinden dolayı onu size linç ettirmeyeceğiz.

Haydi, şimdi Volkan Konak’ı savundum diye beni de hedef gösterin.

Ve gaza gelip, ülkemiz üzerinde büyük emelleri olan emperyalizmin tetikçiliğini yapmayın.

Unutmayın, tetikçiler kullanılır ve atılırlar…E-Posta:
mufitsemih@hotmail.com


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya 1 yorum yapılmış.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.