ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1860
Şu an 14 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Janet Jackson - DisciplineSayı: 602 - 29.07.2008


Janet Jackson'ın gitgide umutsuzlaşan müzik kariyerini kurtarmak için son çabası “Discipline” adlı albümü oldu. Şubat ayında piyasaya sürülen albümün hem ilk videosu Feedback, hem de yeni klip Rock With U, kanallarımızda dönüyor nasıl olsa. Dinleyiciyi uyarmak lazım, albümün hemen hemen sadece bu şarkılardan ibaret olduğu konusunda.

Amerika'da bizim milli maçlar gibi izlenen Superbowl etkinliğinde sahne alıp bir uyarı vermeden göğsünü gösterdiği şovundan sonra muhafazakar kitleden büyük tepki alan sanatçı o günden beri ticari olarak belini doğrultamadı. İşin garibi, çok da büyük bir çaba gösterdiğini söyleyemeyeceğim. “All Nite (Don't Stop)” haricinde bu albümüne kadar dikkat çekici bir şarkısı olmadı Janet'ın. Son albümün çıkış şarkısı Feedback bu verimsiz döneminin sonunun habercisi olabilirdi. Ciddi ciddi bomba gibi terimini kullanabilirim şarkı için. Sadece çıkış değil, albümün açılış şarkısı da bu. Fakat albümün gerisi aynı dinamizmi taşımıyor. Çok gereksiz ve can sıkıcı “interlude”lar dahil 22 parça var albümde. Interlude dediklerim yarım dakikalık konuşmalardan, introlardan oluşan ufak parçalar. Bunlar albümün bir bütünlük kazanması için etkileyici olarak kullanılabilirmiş aslında ama çoğu çok saçma ve gereksiz olduğundan genellikle güldürmekle kalıyorlar. Kioko adlı olduğunu sandığım bir robotla muhabbet ediyor Janet, bazen de doğruluk-cesaret oynuyor, barın tuvaletinde arkadaşlarıyla muhabbet ediyor. Açıkçası film kariyeri, müzik kariyerinden daha iyi giden biri için (Janet oluyor bu) daha inandırıcı konuşmalar beklerdim. “Aman bütün erkekler köpek gibi peşimde” diye şikâyet ederken, aslında stüdyoda mikrofon başında, bol eşofmanları içinde fantezi yaptığını sezebiliyorsunuz.

Albümün en büyük iki sıkıntısı doğru dürüst şarkı içermeyişi ve Janet'ın her şarkıyı seksi bir şekilde yorumlamaya çalışması. Feedback, LUV ve Rock With U haricinde dinlemezseniz özleyeceğiniz tek bir şarkı bile yok. 2Nite, Greatest X ve Discipline de bir yere kadar idare ediyorlar. Bu arada şarkı isimlerinin de ne kadar saçma sapan bir şekilde yazıldığını fark etmişsinizdir. Gençlere ayak uydurma çabası mıdır nedir anlamadım. 22 parçanın yarısını telaffuz olarak asıl kelimelerin yerini tutan kısaltmalarla yazmış. Çok sanatsal hakikaten, ilginç gelmesi mi gerekiyor bu durumun bize?

Diğer sıkıntımız daha beter. Janet'ın hemen hemen tüm interlude'larda ve şarkıların bazılarında inleyerek, seksi seksi (!) nefes alıp vererek şarkı söylemesi çok ama çok rahatsız edici bir şey. Bütün albümü yatakta iş üstündeyken kaydettiğine inandırmaya çalışıyor sanırım. Truth or Dare interlude'undaki “.. So what's your question?” deyişine özellikle dikkat çekmek istiyorum. Bir Banu Alkan'lık seziliyor ciddi ciddi. Sadist-mazoşist bir ilişkiyi anlattığı Discipline şarkısı ve bu şarkının girişi olan The Meaning interlude'unda tavan yapıyor bu durum. Discipline bir şarkı olarak fena değil ama S&M mevzusuna gelince zamanında Madonna tarafından “Erotica” yapılmışsa böyle çok daha az etkileyici işlerin yapılmasına gerek yok gibi geliyor bana. Ha dürüst dürüst çık “F**k me like i'm needin' / Tonight i need some discipline” desin, o zaman cidden tahrik edici olabilir. Ama böyle konunun etrafında dolaşan, sıradan imalar ile, nefes alıp vermekle olmuyor o iş. Hiç olmadı gidip Madonna'nın “Where Life Begins”i dinle. 15 sene öncesinde öyle bir iş çıkabiliyorsa, şimdi bunların çıkması biraz geriye adım gibi.

Discipline üstte bahsettiğim şarkıları ve oldukça hoş olan video klipleri haricinde tavsiye ettiğim bir albüm değil. Zamanının pop ikonlarından birine yakışan bir geri dönüş albümü hiç değil. Janet artık satmıyorsa bunda göğsünün bir anda açılmasına tepki veren halkın değil kendisinin suçlanması lazım. Baştan sona güzel giden bir albüm yaparsa Amerika'nın ilgisini yeniden kazanacağına eminim. Ha albüm zaten ilk haftasında bir numaraya oturdu ama hızlı düşüşü ve satışların önceki albümlerden düşük olması durumunu gösteriyor.

Not: 2 / 5  


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.