ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1822
Şu an 2 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Yasu Haris AlexiouSayı: 598 - 23.07.2008


Yunanlı diva Haris Alexiou, yeniden bizimle birlikte. Bu akşam, Most’un yaz konserleri çerçevesinde Açıkhava’da olacak; yine tek kelime Yunanca bilmeyenleri dahi duygudan duyguya, halden hale sürükleyecek 

Sevdiğimiz Yunanlı sanatçılardandır Alexiou; hatta sevdiklerimizin başında gelenlerdendir. Ve bu sevgi karşılıklıdır; o da bizi, bizim buraları çok sever. (Mesela) Anna Vissi ya da benzerleri gibi değildir; “hak-hukuk-Kıbrıs” diyerek, “kat’i surette gelmem” restleri çekerek biz sevenlerini cezalandırmaya hiç kalkışmamıştır.

Bizde sevildiğini bildiği-öğrendiği zamanlardan beri, düzenli olarak gelip gitmiştir. Sezen Aksu ile birlikte de, yalnız da sahneye çıkmıştır. Son olarak 27 Temmuz 2006 tarihinde Açıkhava’nın sahnesindeydi ve yine mekanı sarsarak-sallayarak söylemişti şarkılarını.

Aslında aylardır yollarda-sahnelerde. Yerlerde sürünen albüm satışları nedeniyle, sahnelere-konserlere ağırlık verdi. Çok da iyi etti. Kaç aydır, Yunanistan’ın, adalar ve bazı ücra noktalar dahil, dolaşmadık yerini bırakmadı; her şarkısını binlerce kişiye söyledi.

16 Temmuz’da Chios’taydı (yani Sakız) mesela; Çeşme’den elinizi uzattığınızda, dokunabileceğiniz kadar yakın o muhteşem adada. Oradan İstanbul’a geçiyor. İstanbul’dan sonra da Korfu (25 Temmuz) ve diğer konserleri var sırada.

Susma veda ederken

Aslında düzenli olarak albüm yapan bir stardır Alexiou; bu albümlerin büyük bir kısmı bizde de yayınlanmış, satışa sunulmuştur. LP çağında olmasa bile, CD çağında böyle olmuştur.

Son olarak iki disklik muhteşem “Anthology” paketi ve “Sour Cherry&Bitter Orange” albümleri yayınlandı EMI&Kent tarafından.

Bu albümler yayınlandığı sırada EMI’ın başında Hakan Kurşun vardı ve Alexiou’ya özel, elbette fazlasıyla hak ettiği bir ilgi gösterilmişti. Bütçeler ayrılmış, Alexiou getirilmiş, basın toplantıları yapılmıştı. Ve o basın toplantısına katılanlar, hayatlarının sürprizi ile karşılaşmışlardı. Ünlü diva, bir piyano-bir keman eşliğinde mikrofonun başına geçmiş, (tabir caiz ve tam yerinde) herkesi mest etmişti.

Alexiou’dan, bu topraklarda, söz edildiğinde, (Hakan Kurşun ile birlikte) anılmadan geçilemeyecek iki isim daha var. Bu iki ismin birincisi Mustafa Oğuz. Most’un sahibi ve yöneticisi Oğuz ile Alexiou, yıllar yılıdır çok yakın iki dost. Ve bu dostluk, profesyonel anlamda da müthiş bir işbirliğine yol açtı.

Olmasaydı mektubu

Diğer isim ise elbette Murathan Mungan. Alexiou ve Türkçenin yan yana gelmesini-getirilmesini Murathan Mungan’a borçluyuz hiç şüphesiz.

1970’lerin hemen başında Apostolos Caldaras ve George (yani Yorgo) Dalaras’ın kol kanat germesi ile müziğe giriş yapan Alexiou, ‘70 ortalarında “diva” katına yükselmiş, zirveye yerleşmişti.

‘70’ler bitmeden Manos Loizos ile yaptığı albüm “Tragoudia Tis Haroulas” ise rekorlardan rekor beğenememişti. Tabii çok satmıştı, ama bu kadar değil; albümdeki şarkıların tamamına yakını hit olmuş, yani dillere düşmüş ve ezberlenmişti. Her ama her Alexiou konseri, bu albümdeki şarkıların ezici üstünlüğü ile geçiyor; mekanları, kimi zaman stadyumları dolduran binlerce insan, bir ağızdan bu şarkıları haykırıyordu.

Ve bu albümün etkisi, yayınlandığından birkaç yıl sonra sarabildi bizi. Mungan ve Yeni Türkü sayesinde oldu bu da. Önce “Telli Telli” ve “Maskeli Balo”, ardından da “Olmasa Mektubun” yazıldı-söylendi. Bunlarla birlikte de, her şey tamamına erdi.Arkası da geldi elbette.

Kulak vermek gerek

Bizzat Mungan’ın kendisi, bir başka Alexiou şarkısını “Bir Tek Sevgili”ye çevirdi ve Nükhet Duru’ya verdi (aynı şarkı, “Söz Vermiş Şarkılar” albümünde, Sezen Aksu tarafından yorumlandı).

Sonra da, başta Nilüfer (ki aslında, Haris Alexiou’yu Türkçe olarak ilk söylemiş isimdir: “Ne Olacak Şimdi”), Selçuk Ural, Aşkın Nur Yengi ve Asya olmak üzere, çok sayıda yorumcu, Alexiou şarkılarını söylemeye devam ettiler.

Bu noktaya, yani Alexiou’yu, neredeyse bizden bir şarkıcı sayacak-sevecek kadar bir noktaya böyle geldik işte.

Uzun sürmüş bir yolun akşamında, Alexiou’ya kulak vermek gerek. Kaçırmayın da, Korfu’lara kadar gitmek zorunda kalmayın.

Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.