ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1820
Şu an 3 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Bach'la Oryantal mi?Sayı: 594 - 17.07.2008


İki tür müziğimiz vardı, ta ki Türkiye'nin batılılaşma politikalarına kadar. Farabi'nin Bizans'tan aldığı Doğu müziği ve halk ezgileri. Doğu müziği Farabi tarafından Arapça, Farsça, Osmanlıcaya çevrildi ve böylece saraylara da girdi.

Bugün ayrıntılara girmeden baktığımızda üç tür müzikle karşı karşıyayız; doğu, batı, halk. Halk, kültürümüzü, batı uygarlığı ifade ediyor. Ziya Gökalp, Türkçülüğün esaslarını ele alırken ulusal müziğimizi Halk ve Batı müziği olarak işaret ediyor. Doğu müziği için de "sağlıksız" değerlendirmesini yaparken, ulusal olmadığı görüşünde. Halk ve Batı müziğinin sentezi de ulusal müziğimiz yine Ziya Gökalp'e göre. Belki de yanlış anlayarak bugünlere getirdiğimiz bu görüş, Türkiye'deki birçok aydın ve müzisyen tarafından hala korunuyor. Birçok konservatuar bu düşünce ile eğitim vermeyi sürdürürken, batı müziği dışındaki türlere, kendi müzik kültürü de dahil çok yabancı. Anlatacağım hikaye de aslında bunu çok iyi özetleyecek belki de. Batı müziği eğitimi veren bir konservatuarın kantini, yakın bir arkadaşım kemençesi elinde içeri giriyor, yanıma oturtup bir şeyler çalmasını rica ediyorum. O sırada öğrencilerden biri geliyor yanımıza, "Ya ben bu aleti Karadeniz'de çok aradım.". Evet çok ararsın çünkü bu halk müziğinde kullanılan değil Türk müziğimizde kullandığımız klasik kemençe. Bu onun ayıbı değil. O ve onun gibi öğrencileri yanlış yönlendirenlerin ayıbı. Yirmi birinci yüzyıldayız, teknoloji hızla ilerliyor, çağa ayak uydurmak gerekli. Artık dünyada olup biteni izlemek çok daha kolay. Bir müzisyen hiçbir müziğe kulağını kapatmamalı, mümkün olduğunca kendi sınırları dışına çıkmalı. Örnek aldığımız batı zaten bunu yapıyor. "kendi müziğini tüketen Avrupa" gözünü Afrika ve Asya'ya dikiyor. "Bach to Africa" (Afrika ritimleri ve melodileriyle, Bach eserleri birleştirilmiş), "Mozart İn Egypt" (Arap ezgileri Mozart'ın eserleri ile birleştirilmiş) bunlara iki örnek. Yurt dışına eğitim için çıkan çoğu müzisyen de bilir bunu ve dile getiriyorlar da konuyu.

"Avrupa'da artık eserleri olduğu gibi çalmak yeterli gelmiyor, kendi müziğimizle ilgili de neler bildiğimizi soruyorlar çoğu zaman." Aslında "sentez arayışı" içindeler biraz da. Farklı kültürlerin müziklerini, çalgılarını kendi müziğiyle görmek istiyor Batı.

Son günlerde ise bizde Bach'ın eserleriyle oryantal dans yapılması tartışılıyor "Bach A L'Orientale, Anjelika Akbar". Projenin temel felsefesi klasik müziği geniş kitlelere ulaştırma düşüncesi ama bu aslında klasiğin dışına taşmak. Doğu ile Batı'yı birleştirme çabaları, farklı ses sistemi, ritim özellikleri göz önünde bulundurulduğunda hiç de kolay iş değil. Batı ile Doğu sentezi yapmak. Klasik müzikçilerin de klasik anlayışlarının dışında bir şey bu. Kimi popüler olma çabası, kimi de sentez arayışı diyor. Tamam, bırakın klasik müzik "klasik" kalsın ona söylenecek söz yok, ama farklı projelere de kulaklarınızı tıkamayın.
 

Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.