ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1820
Şu an 5 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Arap kadını ve müzikSayı: 589 - 26.06.2008


Siyah çarşafın arasından bakan iri, sürmeli, derin bir bakış. Kına ile dantel gibi işlenmiş eller ve ayaklar...

Büyük bir gizlilikle süren dış görünüşteki bu tarza müzikte de rastlıyorduk. Ama uzun bir süredir Arap kadını artık açık. Dolayısıyla müzik de onlara açık. Kadın sesinin günah olduğu Arap dünyasındaki seti yıkan Ümmü Gülsüm'dü.

Onun açtığı yol, kadının gizemini ortaya çıkardı. Kadın sesleri de arka arkaya duyulmaya başladı. Arap müziğinin popülaritesi arttıkça ya da diğer bir ifade ile popüler müzik içinde yeri gittikçe genişledikçe kadın seslere rağbet bir o kadar arttı.

Oysa 1940'lı yıllara kadar özellikle Amerika'da Arap müziğini merak eden ya da dinleyen yoktu. Şimdi Amerika'da dahil olmak üzere Avrupa da kulağını Arap dünyasına dikti. Batı müzisyenlerinin repertuarına, albüm satışlarının listelerine giren ve bugün yaşanan olaylardan ötürü Batı ile birbirleriyle barışık olmayan Arap kültürü öyle ya da böyle var.

Kimi uzak durmaya, kimileri ise merak edip dinlemeye, kimileri de malzeme etmeye çalışıyor. Son zamanlarda Lübnan'lı bir kadın vokal var ki plakçıları meşgul ve basını meşgul ediyor;

Nawal Al Zoughbi.

Şarkı söylemeye iki yaşındayken başlar. Ancak sesini sadece özel kutlamalarda akraba ve arkadaş çevresine duyurur. Uzun yıllar böyle devam ettikten sonra, televizyon programları, radyolar derken Lübnan onun sesini konuşmaya başlar. Müzik eğitimini kendi ülkesinde alır. Ud, piyano ve solfej dersleri ileriki yaşamı için çok önemlidir.

Arap dünyasında olduğu kadar Avrupa'da da birçok festivale katılmış Zoughbi. Birkaç filmde yer alsa da asıl önem verdiği şarkı söylemek. Kadın vokallerin gizemi günden güne azalıyor Arap dünyasında.

EMI müzik şirketi Nawal Al Zoughbi'nin iki CD'lik albümünü piyasaya sürerken, bu müzikler hakkında fikir edinmek isteyenlere de bir çok seçenek sunuyor. Ud, kanun, tef, gibi enstrümanlar bizde de kullanılıyor, hatta çoğu Batılı Arap müziği içinde ele alabiliyor müziğimizi.

Farkımızı anlamak, Arap dünyasını tanımak adına bir yerden başlamak gerekir. Eğer başlamadıysanız, bilmek adına birini alıp dinleyin.


http://www.nawalalzoghbi.net/Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.