ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1822
Şu an 3 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Romantizm, seks, politika...Sayı: 587 - 24.06.2008


Çikolatanın, dondurmanın, ayakkabının, çantanın, otomobilin falan 'romantik' ve dahası 'baştan çıkarıcı' olarak konumlanmasını, algılanmasını hep yadırgadım. Öyle romantik falan da değilim ama deyim yerindeyse eşyanın, malın hükümranlığına karşı doğan romantizmin doğrudan eşyaya indirgenmesi, mal ve paranın intikamı gibi görünüyor. İşin düşünce ve duygu tarafına bakarsanız, intikamdan da öte, hoyrat, kaba bir mizah çıkar karşınıza.

Türk Dil Kurumu, 'romantizm'e karşılık olarak 'coşumculuk' sözünü önermişti bir zamanlar. Kavramın özgün içeriğini tam karşılamasa da evet, romantizmde bir 'coşku' durumu var. Tarihsel, kuramsal tarafını bir yana bıraksanız bile günlük dilde 'romantik' sözü duyguya, duygululuğa vurgu yapar. Başta andığım günümüzdeki kullanımdaysa duygunun kaynağı eşya olarak görünüyor. Güzel bir yer değiştirme.

'Romantik bir akşam yemeği'nin ayrıntılarına bakılırsa durum biraz daha netleşir. Klasik anlamdaki 'romantik akşam yemeği' bir çiftin baş başa olmasıdır. Romantizm, gündüzden çok geceyi, ışıktan çok karanlığı, kalabalıktan çok yalnızlağı seçer. O nedenle de evet, 'romantik çift' başbaşadır, gözlerden uzaktır. Hatta kendi evinde, mekânında bile ışıklar sönüktür. Mum ışığı tercih edilir. Ve de masada yalınlık, sessizlik. Müzik varsa bile çok hafif olmalıdır, belli belirsiz. Mum ışığı gibi. 'Baş başa' olunacak ya...

Yüzyıl öncesinin 'demode' romantizmi bu. Şimdiyse bir çiftin 'romantik akşam yemeği', şehrin en gözde, 'in' ve dolayısıyla çok önceden yer ayırtılmış ve tabii ki yer bulmanın güç ve pahalı olduğu mekânı, dış-mekânları gerektirmektedir her şeyden önce. O mekân, şanına yakışır şekilde ışıklar içindedir. Bütün masalar her daim doludur.

Masaları işgal eden 'çift'ler bazen apaçık, bazan elinde olmayarak öteki masaları ve masalardakileri (yiyecekler, içecekler ve partnerleri) süzer, gözden geçirir: Rekabet.

Görüldüğü gibi romantik hareket ve romantizmin kaynağındaki, göstergelerindeki yer değiştirme yalnızca insan-eşya ilişkisini aşıyor, insanın insanla ilişkisini de belirliyor. Bu da doğal. Ama olgular ve davranışlar değişince kavramlar da değişir, yine doğal olarak. Romantizm gibi yine gündelik dilde onun ana kullanım sahası 'aşk'ın da değiştiğini söylemeye gerek yok.

O cephedeki değişim, en özet haliyle, seksin aşk olmasıdır. Tabii ki burada bir 'düzeltme', bir somutlaştırma, bir gerçekçilik vardır. Çünkü, evet, aşkın nihai hedefi birleşmektir, sahip olmaktır, elde etmektir. Ha, kimilerine göre 'amaç hasıl olunca -âşık olunan elde edilince- âşk biter'miş ama olsun, şimdilerde seksin 'aşk' olarak ifadesinde, kullanımında, evet, bir 'düzeltme' var.

Zaten bana bu yazıyı yazdıran Adam Thirlwell'e göre de 'Aslında romantizm düzeltmelerdeydi.' Şimdilik ilk ve tek romanı Politika'da sahnelediği romantizm ise şu: Tam önsevişme sırasında erkek kızın vajinasında aft olduğunu fark eder. Bunun üzerine kız, erkeğinkine çilek aromalı prezervatifi takar ve onu lolipop olarak emer. 'Aslında romantizm düzeltmelerdeydi' tanımlaması bu yer değiştirme üzerine yapılıyor!

A.Thirlwell, bu tür saptamalar ve sahnelerle dolu ilk ve tek romanı Politika'yı 25 yaşındayken yayımladı, 2003'te. Fransa'nın ünlü edebiyat dergisi Lire, geçen yıl onu '21. yüzyılda edebiyatı belirleyecek 50 isim' arasında gösterdi. 'Politika'nın yayımlandığı yıl da Granta dergisi, onu 'en iyi 20 İngiliz yazar'dan biri olarak ilan etti.

Bense o 'Politika'ya ve romana çok ama çok şaşırdım. Her şeyden önce andığım 'düzeltmeler' ve yer değiştirmeler nedeniyle.
 

Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.