ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1837
Şu an 4 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Cazı değiştiren teknoloji Sayı: 586 - 23.06.2008


Şair ve müzik yazarı Orhan Kahyaoğlu'nun 'Caz ve Ötesi' adlı kitabı Everest Yayınları'ndan çıktı. Kahyaoğlu kitapta 1970'lerden itibaren çehresi değişen cazın serüvenini önemli müzisyenlerin ve grupların hikâyeleriyle birlikte anlatıyor.

Müzik okurlarının caz yazılarıyla tanıdığı Kahyaoğlu'nun, kitabı iki bölümden oluşuyor: 'Cazdan Ötesine Yolculuk' ve 'Caz ve Çokkültürlülük'. 'Cazdan Ötesine Yolculuk' bölümünde yazar, Weather Report, Keith Jarett, Art Ensemble of Chicago, Gary Burton, Oregon, John Surman, Jan Garbarek, Eberhard Weber, John Abercrombie ve John Scofield gibi grup ve müzisyenlerin müzik serüvenlerini, anlayışlarını caz müziğine getirdiği yenilikleri ve albümlerini ele alıyor. İkinci bölüm ise Üçüncü Dünya'dan caz müziğine giren çokkültürlü bir müzik tavrını yansıtan müzisyenlerin öyküleri yer alıyor. 'Caz ve Çokkültürlülük' başlığındaki bu bölümün konukları Rabih Abou Khail, Anowar Brahem, Night Ark, Nguyen Lee. Kitapta ayrıca caz dünyasının en önemli markalarından biri olan ECM plak şirketinin de öyküsü anlatılıyor.

Orhan Kahyaoğlu, 1970'lere kadar cazın geleneksel caz, swing, bebop, coll-jazz, post bop ve latin caz gibi birçok akımla var olduğunu ancak elektrikli dünya ile birlikte cazın çehresinin de değiştiğini belirtiyor. Miles Davis'in açtığı kapıdan birçok müzisyenin geçtiğini ve 1970 sonrası ortaya çıkan bu isimlerin hem caz müziğin içinde yer aldığı hem de caz kategorisine yerleştirilemeyecek kaynaşım grup ve müzisyenler olduğunu söylüyor. "Teknik imkânlar ile kitle iletişim araçlarının gelişmesiyle, paylaşımlar ve etkileşimler arttı. Böylece etnik ve yerel müzikler su yüzüne çıktı. Cazcılar bundan korkunç şekilde yararlandı. Bu Üçüncü Dünya'nın da kapılarını araladı."

Orhan Kahyaoğlu'nun dikkat çektiği bir başka nokta ise müzik endüstrisinin 50'lerde yaptığı sıçrama. Bu sıçrama sonucunda satışların on milyonları aştığını, bunun da yeni pazarlar yarattığını belirtiyor. Pazarın genişlemesiyle kendini ortaya koyma imkânına sahip oldu. 'Hem Caz Hem Değil' başlıklı yazıda ise Orhan Kahyaoğlu bu gelişimin Türkiye'deki seyrini anlatıyor.

'Caz ve Ötesi'/ Orhan Kahyaoğlu/ Everest Yayınları/ 12 milyon lira

Değişimin öncüleri

70'lerden günümüze cazın geçirdiği değişimi kitabında anlatan Orhan Kahyaoğlu, , bu değişime tanıklık edeceğiniz

14 müzisyen veya gruptan birer albüm tavsiye etmeyi de ihmal etmedi.
Weather Report-'Black Market'
Keith Jarrett-'The Köln Concert'
Art Ensemble Of Chicago-'Full Force'
Gary Burton-'Ring'
Oregon-'Out Of The Woods'
John Surman-'Road To Saint Ives'
Jan Garbarek-'Eventyr'
Eberhard Weber-'Yellow Fields'
John Abercrombie-'Characters'
John Scofield-'A Go Go'
Rabih Abou Khalil-'Arabian Waltz'
Anouar Brahem-'Thimar'
Night Ark-'In Wonderland'
Nguyen Le-'Maghreb&Friends'
 

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.