ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1820
Şu an 4 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Bu müzisyenler ve konserler kaçmazSayı: 578 - 11.06.2008


Klasik müzik yazarımız Filiz Ali, 36. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali’nin programından müzikseverlerin kaçırmaması gereken müzisyenlerin ve yorumlayacakları eserlerin dökümünü yaptı.

36 yıldır takip ettiğim bir festival, Uluslararası İstanbul Müzik Festivali. 36. yıldaki yenilikler arasında konu başlıklı konserler ve konser öncesi konuşmalar öne çıkıyor. Müzik meraklısı dinleyici için aydınlatıcı olacağını düşündüğüm bu konuşmalar, yurt dışında yıllardır başvurulan bir yöntem.

Eskiden Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın üniversite konserlerinden önce orkestra üyeleri arasında ağzından bal damlayanlar, eserler hakkında anekdotlu bilgiler verirdi. Yıllardır Cem Mansur da konserlerinden önce dinleyici ile böyle sohbetler etmeyi kendine şiar edindi. Bakalım bu yılın festival sohbetleri nasıl olacak?

Festival programında ilgimi çeken müzisyenlerin ve yorumlayacakları eserlerin bir dökümünü yapıp tamamiyle kişisel bir seçki hazırladım.

Ortaya aşağıdaki liste çıktı:

“3 Piyanist, 3 Konçerto”: Fazıl Say kadar popüler olmasalar da en az onun kadar önemli iki piyanistimizi dinleme olanağımız var bu konserde. Özgür Aydın (1972) ve Muhiddin Dürrüoğlu (1969) aynı Fazıl Say gibi Ankara Devlet Konservatuvarı kökenli olup yurtdışında kariyer yapabilmiş yetenekler.

Üçüncü piyanist ise 1973 Moskova doğumlu Alexander Melnikov. Programda Beethoven: “2 numaralı Piyano Konçertosu”, J.S. Bach: “2 Piyano için Konçerto” ve Mozart: “3 Piyano için Konçerto” yer alıyor. (12 Haziran saat 20.00 - Süreyya Operası)

“Bach, Şimdi ve Daima”: Bach ve flüt seviyorsanız bu konseri kaçırmayın. Bana soracak olursanız bu konsere sırf English Concert Topluluğu’nun kurucusu ve harika bir klavsen ustası olan Trevor Pinnock’u dinlemek için bile gidilir. Flütçü Emmanuel Pahud için de Jean Piérre Rampal’in mirasçısı diyorlar. (16 Haziran 20.00 - Aya İrini Müzesi)

“Aşk Düellosu & Andreas Scholl”: Program adını Handel’in “Il Duello Amoroso” adlı kantatından almış. Handel sevenlerin de bu konserden çok hoşlanacakları kesin.

Accademia Bizantina Topluluğu son zamanların pek beğenilen erkek altosu Andreas Scholl ve soprano Hélene Guilmette’e eşlik edecek “Aşk Düellosu”nda. (19 Haziran 20.00 - Aya İrini Müzesi)

“Kremerata Baltica & Gidon Kremer”: Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra kendi Baltık kökenine dönen, kurduğu Baltık Orkestrası ile Baltık kökenli bestecileri ve müzisyenleri tanıtan Gidon Kremer’i, en çok da çağdaş müziğe verdiği özel önem nedeniyle seviyorum.

Estonyalı minimalist/mistik besteci Arvo Part’in “Benjamin Britten Anısına Cantus” adlı eseriyle başlayacak konser, ardından bu kez Britten’in “Frank Bridge’in bir Teması Üzerine Çeşitlemeler”i ile devam edecek. Konser pastasının üzerine krema olarak da Gidon Kremer, Beethoven’ın “Keman Konçertosu”nu sunacak dinleyiciye. Tam bir ziyafet. (20 Haziran 20.00 - Aya İrini Müzesi)

“Eski Dünya, Yeni Dünya”: Çağdaş müzikten söz etmişken Hasan Uçarsu’nun arpist Şirin Pancaroğlu için bestelediği “Davetsiz Misafirler” adlı arp, çeng ve orkestra için konçertosunun ilk çalınışını tüm müzikseverlerin kaçırmayacaklarını umarım.

Bu konserde Tekfen Filarmoni Orkestrası’nı Saim Akçıl yönetecek. Saim Akçıl’ı da yıllardır yılmadan devam ettirdiği orkestra çalışmaları nedeniyle ayrıca kutlamamız gerek. (24 Haziran 20.00 - Aya İrini Müzesi)
 

Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.