ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1860
Şu an 17 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


“Bir Zamanlar”dan bugüne, 45’likler dönmeye devam ediyor! Sayı: 577 - 10.06.2008


Türk popunda Ossi Müzik harekâtı tüm hızıyla sürüyor... Popüler müzik tarihinin 70’li yıllarından tam 19 şarkıyı bir araya getiren Bir Zamanlar karma albümü, Ossi Müzik ve Sony-BMG işbirliğiyle piyasada. 45 devirli plakların peynir ekmek gibi satıldığı o yıllarda her biri dillere düşmüş, ezber edilmiş ve yıllar boyu unutulmamış 19 şarkı, bu albümle ilk kez cd/kaset formatında yayınlanıyor. İşte albümde yer alan şarkılar:

Uğur Akdora’nın büyülü sesiyle kulaklarımızda, “Hababam Sınıfı Uyanıyor” filminin o unutulmaz koğuş sahnesiyle hafızalarımızda yer eden “Hayırdır İnşallah”.

Yine Türk filmleri sayesinde o günlerden bugünlere taşınmış bir başka unutulmaz şarkı ve Türk popunun en dokunaklı seslerinden biri: “Olmaz Böyle Şey” ve Yeşim.

Popüler müziğe büyük umut vaat ederek adım atan, ancak 80’lerde arabesk müziğe transfer olan Ayşe Mine’nin ilk 45’liğinden unutulmaz bir hit: “Demek ki Öyle”.

Doğudan batıya sesini yıllar boyu dünyaya duyurmuş, yakın zamana dek devam eden televizyon programıyla herkesin sevgilisi olmuş Serpil Barlas ve bir dönem fırtınalar estirmiş şarkısı “Oldu Olanlar”.

Türk popunun ilk ikiz solistleri olarak büyük ilgi gören ve şarkıları dillerden dillere dolaşan Meral-Zuhal ikilisinden “Yeter ki Anla”.

Türk rock müziğinin öncülerinden Erkut Taçkın ve popüler müziğin klasikleşmiş şarkılarından biri: “Beyaz Ev”.

Yakın zamanda önce Zuhal Olcay, daha sonra Deniz Seki tarafından yeniden yorumlanan ve bu defa sahibinin sesinden, Banu’nun yürek yakan yorumuyla karşımıza çıkan “Ölsem de Bir Kalsam da Bir”.

1974 Toplu İğne Şarkı Yarışması’nda Esmeray’a birincilik kazandıran, onu tüm Türkiye’ye tanıtan ve yıllar boyu tüm âşıkların marşı olan şarkı: “Unutama Beni”.

Türküden çigana, poptan aranjmana her türde şarkı söylemiş ve güçlü sesiyle çok sevilmiş Zaliha ve Türk popunun en önemli romantik klasiklerinden biri: “Beklenmeyen Misafir”.

Bugünlerde bir reklam filminde kullanılarak tekrar gündeme gelen “Affetmem” ve sadece iki 45’lik plakla adını popüler müzik tarihine yazdırmış Funda.

Tavrı, tarzı ve duruşuyla Türk popunun farklı bir yerinde duran Melike Demirağ ve bir dönem televizyonda sıklıkla yayınlanmaktayken, sözlerindeki “gizli” mesajın anlaşılmasından sonra TRT tarafından yasaklanan şarkısı: “Ninni”.

Türk popunun “diva”larından Rüçhan Çamay ve tıpkı “Ninni” gibi bir dönem TRT’nin yasaklı şarkılar listesinde yer almış, ancak güncelliğini bugün dahi yitirmemiş “Para Parra Parrra”. Popüler müziğin kilometre taşlarından Erol Büyükburç ve yetmişler gençliğini hop oturup hop kaldırmış “Gençlik Şarkısı”.

1975 Eurovision Şarkı Yarışması sayesinde tüm Türkiye’nin tanıdığı Semiha Yankı ve son 45’lik plağından “Sıcak Sımsıcaksın”.

Türk popunun romantik prenslerinden Turgay Merih ve bugüne dek yazılmış en güzel aşk şarkılarından biri: “Çalsam Bir Gün Kapını”.

Tekniği, şarkı söyleme biçimi ve güçlü sesiyle yaptığı her plak olay olmuş Mehmet Taneri’nin unutulmaz şarkılarından biri: “Bir Zamanlar”.

Türk popunun eskimeyen “delikanlı”sı Ercan Turgut ve bir dönem herkesi aşka tövbe ettirmiş o unutulmaz şarkısı: “Tövbe”. Sesi, fiziği ve kendine özgü stiliyle popüler müziğin en saygın isimlerinden biri olmuş Erol Evgin ve erken dönem çalışmalarından biri: “Gel de Yanma”.

1973 Eurovision Şarkı Yarışmasının galibi olduktan sonra ülkemizde büyük ilgi gören Anne-Marie David ve onun Türkiye’de yaptığı plaklar arasında en çok sevileni: “Neşeli Gençleriz Biz”.

Bu albümde yer alan her bir şarkı ve şarkıcı için Türkiye’nin önemli yazarları duygu ve düşüncelerini kaleme aldı. O yıllara ait resim, afiş ve haberlerle süslenmiş albüm kartonetinde, Türk basınının 19 ismi bir arada: Murat Somer, Gökhan Pamuk, Nino Varon, Donat Bayer, Atilla Aydoğdu, Deniz Durukan, Ergun Hiçyılmaz, Mehmet Bilal Dede, Atilla Dorsay, Murat Meriç, Cumhur Cambazoğlu, Orhan Kahyaoğlu, Gökhan Akçura, Hakan Tok, Tolga Akyıldız, Naim Dilmener, Hulusi Tunca, Asu Maro ve Erkan Özerman. Ayrıca kartonette İlhan İrem’in bu albüm için kaleme aldığı bir de şiir bulunuyor.

Albümün prodüktörü, Radyo D’de yıllardır sürdürdüğü programlarıyla Türk popunun kayıp tarihinin gün ışığına çıkaran Hakan Eren. Orijinal plak kayıtları, Bora Ebeoğlu ve Hakan Eren tarafından dijital ortama aktarıldı. Kapak tasarımında ise Nazlı Ongan ve Mehmet Bilal Dede’nin imzaları var. Albümde yer alan şarkılar Diskotür Plak, Nova Plak, Hop Plak, Şahinler Plak ve Bip Plak’ın katkılarıyla bir araya getirildi.

70’lerin tüm eğlencesi, coşkusu, neşesi, heyecanı ve romantizmi, 19 unutulmaz şarkıyla hayatlarımıza tekrar girmeye hazır.

BİR ZAMANLAR - KARMA POP-1

1- UĞUR AKDORA - HAYIRDIR İNŞALLAH (1976)
(Les Garcons Arrivent Dans Les Choux)
Söz:Çiğdem Talu Düzenleme:Timur Selçuk

2-YEŞİM - OLMAZ BÖYLE ŞEY (1974)
Söz-Müzik: Şemi Diriker Düzenleme:Şanar Yurdatapan

3-AYŞE MİNE - DEMEK Kİ ÖYLE (1978)
Söz:Ülkü Aker (Taksim Edisyon) Düzenleme:Onno Tunç

4-SERPİL BARLAS - OLDU OLANLAR (1976)
(Dibi Dibi Da)
Söz:Zeren Müzik: Niko Taksiakos Düzenleme:Onno Tunç

5-MERAL-ZÜHAL - YETER Kİ ANLA (1978)
Söz:Erdener Koyutürk Müzik:Özdener Koyutürk Düzenleme:Necdet Koyutürk

6-ERKUT TAÇKIN - BEYAZ EV (1975)
(La Casa D'irene )
Söz: Sevgi Sanlı Düzenleme:Selçuk Başar

7-BANU - ÖLSEM DE BİR , KALSAM DA BİR – BANU (1979)
Söz-Müzik: Şanar Yurdatapan Düzenleme:Atilla Özdemiroğlu

8-ESMERAY - UNUTAMA BENİ (1974)
Söz-Müzik:Şemi Diriker Düzenleme:Şanar Yurdatapan

9-ZALİHA - BEKLENMEYEN MİSAFİR (1977)
Söz-Müzik: Mustafa Alpagut Düzenleme: Doruk Onatkut

B YÜZÜ –Kaset için

1-FUNDA - AFFETMEM (1977)
Söz-Müzik: Funda Düzenleme:Zafer Dilek

2-MELİKE DEMİRAĞ - NİNNİ (1975)
Söz-Müzik: Şanar Yurdatapan Düzenleme: Şanar Yurdatapan

3-RÜÇHAN ÇAMAY - PARA PARRA PARRRA... (1975)
Söz-Müzik: Şanar Yurdatapan Düzenleme: Şanar Yurdatapan

4- EROL BÜYÜKBURÇ - GENÇLİK ŞARKISI (1974)
(Haydi Gençlik Hop Hop)
Söz:Çiğdem Talu-Erol Büyükburç Müzik:Erol Büyükburç Düzenleme:Şerif Yüzbaşıoğlu

5-SEMİHA YANKI - SICAK SIMSICAKSIN (1978)
Söz-Müzik: Ercan Turgut Düzenleme:Tuğrul Karataş

6-TURGAY MERİH - ÇALSAM BİRGÜN KAPINI (1977)
Söz:Nihat Aşar Müzik:Turgay Merih Düzenleme:Zafer Dilek

7- MEHMET TANERİ - BİR ZAMANLAR (1977)
Söz:Ülkü Aker (Taksim Edisyon) Düzenleme: Norayr Demirci

8-ERCAN TURGUT - TÖVBE (1976) Söz-Müzik: Ercan Turgut Düzenleme:Atilla Özdemiroğlu

9-EROL EVGİN - GEL DE YANMA (1975)
Söz:Erol Evgin Düzenleme: Şerif Yüzbaşıoğlu

10- ANNE MARIE DAVID - NEŞELİ GENÇLERİZ (1976)
Söz:Çiğdem Talu Düzenleme:Selçuk Başar
Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.