ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1822
Şu an 4 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Okuyarak dinleyin...Sayı: 562 - 20.05.2008


Müzik konusunda kafa yoran, çaba harcayan isimlerin başında gelen Deniz Durukan'ın 'İyiler Siyah Giyer' ve Murat Meriç'in 'Pop Dedik' kitapları ayrıntılı birer kaynak

Müzik üzerine yazılmış fazla kitabımız hiç olmadı. Böyle bir geleneğimiz yoktu aslında; yani müziği dinlerdik yalnızca, yaratanlar ve yarattıkları hakkında bir şeyler okumak aklımıza gelmez, kendimizi şarkılara kaptırır giderdik. Neyse ki bu durum değişmeye başladı. Son birkaç yıldır, müzik üzerine yazanların, bu yazılanları yayımlayanların sayısında ciddi bir artış var. Pan Yayınları'na borçluyuz bu durumu; bu yayınevi her türlü riske rağmen, müziğin geçmişi konusunda bizi aydınlatacak kitapları arka arkaya yayımladı ve diğer yayın evlerine de örnek teşkil etti. Artık bu konuda daha çok kalem oynatanımız var ve bu yazılanlar daha kolay basılabiliyor, okura ulaşabiliyor... 'Müzik' konusunda kafa yoran, çaba harcayan isimlerin başında gelen Deniz Durukan ve Murat Meriç'in kitapları geçen aylarda vitrine çıktı. Deniz Durukan'ın İyiler Siyah Giyer adlı kitabı aslında yeni bir kitap değil; daha önce yayımlanmıştı ama kitabın yeni baskısına 'rock âlemi'nde 2005 yılında olup bitenlerin de tamamı eklenmiş ve kitap rock ve alternatif müzik konusunda daha da eşsiz bir başvuru kaynağı haline gelmiş. Hayatını müzikteki alternatif harekete adamış olan Deniz'in bu kitabında, yalnızca albümlerini yayımlayarak adını bir şekilde duyurabilmiş isim ve gruplar değil, henüz herhangi bir firmayla anlaşamamış, henüz herhangi bir şarkı ya da albüm çıkarmamış isim ve gruplar da yer almakta. Deniz, bir taşla birkaç kuş vurmaya çalışıyor: Bir yandan bu genç isimleri tanıtarak-anlatarak müzik firmalarının dikkatini çekmeye çalışıyor; bir yandan da biz dinleyicilerin 'yeni hareket'ler konusunda bilgilenmemizi sağlıyor. Deniz'in bu yaptığı, hiç şüphesiz müziğin bizzat kendisinin yaratılması kadar saygın ve önemli bir çaba. Burası Türkiye ve bu memlekette birilerini sürekli dürtmediğiniz takdirde her şey olur biter, akar, unutulur gider. Deniz unutturmamaya çalışıyor, kayıt altına alıyor, sıralıyor, listeliyor; on ya da yirmi yıl sonra dönüp geriye bakacaklar için bu kitap eşsiz bir kaynak oluşturacak. Hatta eşsiz bir hazine; alternatif hareketin nasıl uç verdiğini, nasıl kösteklendiğini ve her şeye rağmen nasıl 'mainstream' bir hale gelebildiğini dört başı mamur bir şekilde gösteren-anlatan eşsiz bir hazine. Deniz Durukan'ın hakkını ne yapsak ödeyemeyiz; müzik dünyamızın bu en en en idealist kâşifini yere göğe sığdıramamamız gerek.

Müzik ve toplumsal hareketler

Benim 'hoş', 'hafif' ya da 'pembe' olarak görmekten asla vazgeçmediğim ve bu nedenle de bazen çala kalem gazlayıp gittiğim pop alanını biraz daha ciddiye alan isimlerden olan Murat Meriç'in Pop Dedik kitabı da, (tıpkı Deniz'inki gibi) yetkin bir başvuru kaynağı. Dinlediğimiz ya da dinlemek istediğimiz müziğin durduk yerde ortaya çıkmadığını anlatıyor bize Murat Meriç. Şarkıların nasıl ve ne zaman ortaya çıktığı, doğrudan doğruya nasıl yönetiliyor-nasıl yaşıyor olduğumuzla ilgili! 'Ecevit rüyası' olmasa Melike Demirağ ve Şenay, 12 Eylül hıyarlığı olmasa 'piyanist şantör ekolü' (ya da hıyarlığı), ('Geberene kadar tüket' şiarlı) Özal süpermarketçiliği olmasa Serdar Ortaç ve şürekası olmayacak, ortaya çıkmayacaktı. Meriç bu kitabıyla, 'pop' dediğimiz şeyin aslında çok ciddi bir iş olduğunu ve bu alana layıkıyla bir bakarsak çok şey öğrenebileceğimizi anlatmaya çalışıyor bize. 'Toplumsal hareketler', bu müzik üzerinden de okunabilir ve bu okuma biçimi diğer bildiklerimiz-öğrendiklerimizle birleştiğinde her şey bambaşka olabilir, başka türlü gelişebilir... Okumak gerek; yukarda sözü edilen, bu sayfaların başka bir tarafında listelenen bu kitapları okumak gerek. Okumak ve ondan sonra da dinlemek; ne dinlediğini, niye dinlediğini bilerek dinlemek. Bu başka türlü bir şey; okumadan bilinemeyecek, tadına varılamayacak başka türlü bir tecrübe.

POP DEDİK
Murat Meriç, İletişim Yayınları, 2006, 543 sayfa, 25 YTL.

İYİLER SİYAH GİYER
Deniz Durukan, Everest Yayınları, 2006, 494 sayfa, 14 YTL.


Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.