ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1822
Şu an 5 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Tüm çağların en iyi bestecisi Johann Sebastian BachSayı: 560 - 15.05.2008


Bundan dört bin yıl sonra uzaydaki bir başka galakside dünyalıların attığı bir kapsül bulunacak. İnsanı insan yapan en üstün simgelerin yerleştirildiği bu çekirdekte J. S. Bach’ın 1. Prelüd ve Füg’ü, 2. Brandenburg Konçertosu ve Mi Majör Keman Partitası yer alacak!

Nice yorumcu vardır ki sabah uyanınca Bach çalarak gününe başlar. Bach, müzisyen için bir dengedir, bütün teknik ve müzikal zorlukları yenecek anahtardır. Yapıtlarıyla bugün bile bizleri aydınlatan bu besteci, 1750’de öldüğü zaman besteciliğinden çok klavsen ve org gibi çalgıların uzmanı olarak biliniyordu. Neredeyse ölümünden yüz yıl sonra Mendelssohn, Aziz Mata Pasyonu’nu bulup ortaya çıkarınca yeniden gündeme gelmişti. Müzik tarihi onu, 1750’deki ölümüyle Barok çağın kapanıp Klasik çağın başlamasına yol açan büyük sanatçı olarak değerlendirdi. O, aslında yaşamı boyunca yirmi çocuğu ile geçim savaşımı vermiş, Almanya sınırlarının dışına çıkmadan, küçük kasabalarda ve prensliklerde iş bulmak için uğraşıp durmuştu. Lutherci kiliseye bağlı dinsel yapıtları kadar dünyasal yapıtları da tarih boyunca müzikçilerin temel kaynağı oldu.

 İlkbahar konser programlarımızın teması olan Johann Sebastian Bach (1685-1750) hemen her ortam için yazdığı yapıtlardan örneklerle Albert Long Hall’ün baş konuğu olacak. Açılış konserimizde St. Petersburg’un Ermitaj Orkestrası bestecinin en mutlu döneminde yazdığı Brandenburg Konçertoları’ndan 5.sini sunacak. Orgcu Wolfgang Kogert ve kemancı Edua Zadory, bestecinin gizemli keman-org sonatını ve 21. Kantat’ından Liszt’in yaptığı org uyarlamasını çalacaklar. Her birisi birer anıt olan solo çello sonatlarından üçünü, günümüzün en ünlü çellistlerinden Daniel Müller-Schott seslendirecek. Tuşlu çalgılar için yazdığı İngiliz Süitlerinden 2.sini yine bir başka dünyaca ünlü sanatçı, piyanist Saleem Abboud-Ashkar çalacak. Ve bu büyük besteci bir başka konserde daha günümüze kadar taşınacak: Piyanist-besteci Sabri Tuluğ Tırpan,  Brazilyalı vurma çalgıcı Fernando Paiva da Silva ile Bach’ı bugünkü dünya müziğiyle özleştirecek.

 2008 İlkbahar dönemiyle Albert Long Hall konserlerinin 10. yılını kutlamaktayız. Bu serimizde her ortamı içeren zengin bir program oluşturmaya çalıştık:  Ermitaj Orkestrası Barok ve Klasik örnekler verirken, İngilizlerin Eclipse grubu şarkılar ve danslarla bizi 17. yüzyılın uzak coşkusuna götürecek. Bu yıl bütün dünyada olduğu gibi, biz de büyük kemancı David Oistrakh’a 100. yılında bir anma konseri düzenledik. Oistrakh’ın öğrencisi Ayla Erduran, Akbank Oda Orkestrası’yla onun anısına parlak yapıtlar seslendirecek. Yüz yıllık orgumuzun sesi Viyanalı Wolfgang Kogert’in ustalığı ve Macar kemancı Edua Zadory’nin coşkulu yorumuyla birleşecek. Rus vokal topluluğu Konevets’i köylü ezgileri, marşları ve kutsal şarkılarıyla, uzun süre unutamayacağız. Bir başka şarkılı programda, Sicilya’nın yeni parlayan sopranosu Chiara Ursino’yu, Viyanalı usta kemancı G. Winischhofer ve Singapurlu piyanist Boris Kraljevic ile, oda  müziği ortamında dinleyeceğiz. Ve artık geleneksel dinletilerimizden olan “Harika Çocuklarımız” konserine bu yıl “Harika Gençlerimizi” de ekledik. Sonraki yıllarda onları izleyip, adlarını dünyanın ünlü salonlarında gördükçe kıvanç duyacağız.

 Coşkulu, mutlu dinletiler dileğiyle.

Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.