ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1854
Şu an 8 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Caz, pop ve Biz10 Murat Sayı: 528 - 31.03.2008


Bazı konserler vardır, biter ama siz müziği içinizde gittiğiniz yere taşırsınız. İlhan Erşahin'in grubu Wax Poetic'in müziği de böyle, dinlemekten ve sizinle olmasından keyif alabileceğiniz türden. Şans bu ya Wax Poetic, 28 ve 29 Mart akşamı Babylon'da üçleme albümün ilk halkası 'İstanbul'un kadrosuyla karşımızda oldu. Ve yine güzel bir tesadüf olsa gerek grubun 'Brasil' albümü bu hafta raflardaki yerini aldı. Nublu tarafından yayınlanan 'Brasil', Wax Poetic'in dünyada iyi tepkiler alan 2007 tarihli 'İstanbul 've 'Copenhagen' serisinin sonuncusu.

'Brasil', adından hissedileceği gibi Güney Amerika dolaylarının esintileriyle bezeli. Albümde meraklısını kesinlikle mutlu edecek bir iç huzurla birlikte Bebel Gilberto, Sabina Sciubba of Brazilian Girls, Otto, Karina Zeviani, Mamelo Soundsystem ve Forro In The Dark gibi isimler var. Albüme ilişkin ansiklopedik bilgi vermeye yeltenmeden kısaca güzel şarkılar olduğu söylemekle yetinelim.

İlhan Erşahin'in farklı albümlerde farklı isimlerle karşı çıkmasına alışığız. Hatta Wax Poetic de farklı müzisyenlerin ara ara bir araya gelip müzikle yol aldığı bir grup. Belki bu tebdili müzik yüzünden üçlemenin her albümünde özel tatlar barınıyor. 'Brasil' yeni çıksa da grup Babylon'da karşımıza 'İstanbul'un kadrosuyla çıkacak. Türkiye'de bir araya gelmesi pek muhtemel olmayan tuhaf bir kadro diyebiliriz aslında. Bir yanda geçmişi Doğu'ya baksa bile artık yüzü tamamen Batılı ve seçkin müziği icra eden İlhan Erşahin, bir yanda popüler müziğin neon ışıklarıyla her daim göze çarpan Nil var. Bu ikiliyle en alakasız isim ise politik ve duygusal sokak grubu Siya Siyabend'in solisti Biz10 Murat. Tamamıyla Erşahin'in isteğiyle, tamamıyla eklektik, Biz10 yüzünden sürprizlere açık ve eğlenceli bir oluşum. Ekibe bir de Erşahin'in kuzeni Dilara'yı ekleyince geceden keyif almak isteyen hemen herkesin kendinden bir şeyler bulacağı ortaya çıkıyor.

Sürekli farklı projelerle karşımıza çıkan Erşahin'e projelere ve ardında yatan değişime olan tutkusunu soruyoruz. Sanatçı, müzikten herhangi bir şey beklemediği için proje öncesinde bir beklentiyle yola çıkmadığını söylüyor. Erşahin, yaklaşım olarak önceden bir şeyler beklemek yerine "Ne hissedersem onu çalıp, kaydediyorum." diyor ve farklı zamanlarda tanıdığı, ruhunun uyuştuğu müzisyenlerle birlikte çalışmayı tercih ettiğini söylüyor. Erşahin, rahat bir müzisyen olduğu için herkesin kendi duygularını katmasına izin verdiği bir nevi birlikte takıldıkları oluşumların peşinden gidiyor.

Erşahin'in ruhuna göre

Sokağın kalbinde yaşayan Biz10 Murat'ın bu konserde yer alması ise alışkın olmadığımız ama sevindirici bir hadise. Erşahin, Beyoğlu'ndan aşina olduğu Murat'ın projeye dahil olmasını: "Projedeki diğer insanlarla olduğu gibi Murat'la da müzik yapmayı çok istedim. Çünkü onun söylediklerini ve sesini seviyorum." cümleleriyle anlatıyor.

Biz10, bir avuç insanın tanımasına rağmen efsane olmuş sokak grubu Siya Siyabend'in solisti. Her ne kadar isimleri Google'da çıksa bile onların sahneye çıkabilmesi tarihi bir olay. Bu vesileyle gecede çıkacak olan Biz10 Murat'a da kulak veriyoruz: "Dünyaca ünlü bir saksofoncunun albümünde ıslık çalmış olmak hoşuma giden bir ironi. Bu ironi ilginç çünkü hem tercih hem mecburiyetten sokaklarda olan bir müzisyenim. Medya ve müzik camiası tarafından ciddiye alınmayan bir müzisyenin Erşahin gibi biriyle beraber olması gayet tatmin edici bir şey. Babylon'da çıkmamızdan rahatsız olan kitle var. Ama iş müzik yapmak olunca imkan bulamayan biri olarak can hıraş atıldım."

Yeri gelmişken Mayıs ayında Siya Siyabend'in ilk albümünün Nublu'dan çıkacağını da belirtelim. Sokak müzisyenlerini bugünlerin Şamanları, armonik hisli şifacıları olarak tanımlayan Biz10, Babylon konserlerinde Türkiye'de daha önce denenmemiş soundların ortaya çıkacağını söyleyerek, ekliyor, "Asfalta çiçek ve mantar ekiyoruz."

Konserde Wax Poetic'in tüm albümlerinden şarkılar var ve hip-hop, groove, trip-hop, drum'n bass sokağın diliyle, müzikle birlikte yol alacak. Belki siz de eşlik edersiniz? 
 

 


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.