ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1835
Şu an 2 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Anathema'dan "Basit Bir Hata"!!! Sayı: 524 - 25.03.2008


“Serenades” ve “The Silent Enigma” albümleriyle doom metal piyasasında kendine yer edinen ve daha sonra çıkardığı “Eternity”, “Alternative 4” ve “Judgement” albümleriyle de kendi janrlarının en iyi gruplarından olan Anathema, son albümleri A Natural Disaster‘ı takiben 2004 yılında bir konser DVD’si olan “Were You There”i yayınlayarak fanlarını memnun etmişti. O tarihten bu yana herhangi bir çalışmaları olmayan grup, yakın zamanda herhangi bir müzik şirketine bağlı olmadan kaydettikleri, önce ‘Everything’ daha sonra da ‘A Simple Mistake’* isimli şarkılarını kendi internet sitelerinden ücretsiz olarak yayınladı. Vefalı fanlar için de “Make a Donation” linki koyan grup, bağış yoluyla elde edilen gelirle, ilerleyen aylarda daha fazla şarkıyı bu şekilde yayınlayabileceklerini ifade etmişler. Hatta daha aykırı bir ifadeyle“Meçhul işadamlarının ceplerini doldurmak yerine bir grubu doğrudan desteklemek için işte insanlara bir fırsat.” diyerek belki de artık albüm yapmak istemediklerine dair bir işaret veriyorlar. Music For Nations ve Peaceville’in bu durumdan canlarının sıkılacağı çok aşikar zira Anathema gibi bir grubu hiçbir plak şirketinin kaybetmek istemeyeceğini düşünüyorum.**

Kayıt edilen şarkılara gelecek olursak piyano ağırlıklı ve midtempo bir şarkı olan Everything, bayan vokal bölümleriyle de “A Natural Disaster” albümünden çıkan bir B-Side gibi geliyor kulağa. Fanlara çok da yeni bir şey sunmadığını düşündüğüm şarkıdaki gitar partisyonları ise daha çok Brit gruplarını anımsatıyor. Tabii Liverpool’un bağrından kopup gelmiş ve artık doom-metal’den uzaklarda olan bir gruptan, “İngiliz” akorlar duymak çok da tuhaf olmasa gerek.

Gidilmemiş yollara gitmeyi, sınırları zorlamayı, yeni fikirlerini yansıtacak yeni yollar aramayı kendilerine görev bildiklerini ifade eden grup ‘A Simple Mistake’ ile yine bunu denediklerini ve henüz bitmemiş bir çalışma olmasına rağmen şarkıyı fanlarla paylaşmaktan çekinmediklerini belirtmişler. İyi de etmişler zira şarkı gerçekten de “A Natural Disaster” albümünün bir uzantısı gibi görünmekten uzak. 8:37’lik süresiyle en uzun Anathema şarkılarından olan ‘A Simple Mistake’ özellikle ikinci yarısındaki distortion bölümleriyle dikkat çekiyor. Her zamanki gibi, yoğun klavye bölümleri olan şarkıda Vincent’ın vocoder (voice encoder) kullandığını da ayrıca belirtmek isterim, e teknolojinin nimetlerinden faydalanmamak olmaz değil mi?!

Tabii sıkı fanlar şarkıları çoktan indirmişlerdir muhtemelen, ama hâlâ, “Anathema, o da ne?!” diyenlerdenseniz bu, ne olacak canım bedava mp3 işte indirin, dinleyin ; beğenemezseniz silersiniz..***
* Şarkılara Anathema’nın resmi sitesi olan www.anathema.ws adresinden ulaşabilirsiniz.
** Anathema’nın şu an itibariyle herhangi bir plak şirketiyle herhangi bir anlaşması bulunmamaktadır.
*** Benim önerim Judgement albümüyle başlamak olur.
**** Bu şarkıları albüm kritikleri'ndeki gibi, puanlayacak olursak, 7,5/10 bence uygun olacaktır. "Yazarın Seçimi" de 'A Simple Mistake'.
Kaynak: http://www.therockbank.net

 

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.