ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1821
Şu an 6 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Arjantin tangosunun duayenleri Milena Plebs ve Ezequiel Farfaro, Türk öğrencilerden umutlu: ''Türkiye tangonun ikinci vatanı olabilir'' Sayı: 518 - 17.03.2008


Hava çok soğuk, dışarıda lapa lapa kar yağıyor ama yaklaşık 50 kadar tango gönüllüsü Fenerbahçe'deki Dalyan Kulüp'te toplanmış, bekliyorlar. Hepsi en az bir yıldır Türkiye'nin en ünlü tango eğitmenleri Şule-Aydoğan Arkış'tan ders alıyor, ama yine de çok heyecanlılar; çünkü iki gün boyunca Arjantin'in tango duayenleri Milena Plebs ve Ezequiel Farfaro, İstanbul'a geliyor hem de sırf onlar için. Eğitimler başlamadan bir gün önce 3 parçalık tango gösterisi sunmuşlar, öğrencilerden nasıl bir performans beklediklerini de göstermişlerdi az çok. Bu yüzden 50 kişinin içinde hem heyecan hem korku hem de tedirgin bir yüz ifadesi var. Hocaların tangonun vatanından gelmelerinin nedeni, tangonun farklı bakış açılarını ifade etmek, hataların düzeltilmesi, eksiklerini görmeleri ve süsleme adı verilen sakada, boleo gibi figürleri rahat bir şekilde yaptırabilmek. Ve belki de tangoya yeni öğretmen adayları kazandırmak.

Geçen hafta sonu yapılan ve iki gün aralıksız süren workshop'un hocalarından biri olan Milena Pleps, yönetmen, koreograf, dansçı ve eğitmen olarak çalışıyor Arjantin'de. Henüz 40'lı yaşlarında ama 1991 yılında aldığı Maria Ruanova ödülü onu en bilinen dansçılardan biri haline getirmiş. Tabii arkası da gelmiş. 'Trindad Guevara Theatre' ve arkasından, kendi koreografisi olan 'Perfumes de Tango' için Gino Tani Dance ödülü de ününe ün katmış. 1986-1989 yılları arası 'Tango Argentino' kumpanyasının üyesi ve 'Tango X2'nin kurucusu olan Milena, eski eşi Miguel Angel Zotto ile beraber Perfumes De Tango ve Una Noche De Tango gösterilerinin de düzenleyicisi aynı zamanda. Onu tango ile ilgilenmeyenler bile tanıyor aslında, çünkü National Geographic Society Television tarafından yapılıp, Robert Duvall tarafından sunulan, 'Tango' belgeselinde de önemli bir rolü vardı. 'Oratory to Carlos Gardel' filminin yıldızı, Pablo Ziegler'in müzik direktörü Plebs, Türk öğrencilerinin çok gayretli olduğunu ve Türkiye'nin tangonun ikinci vatanı haline gelebileceğini belirtiyor bu azimle.

Salonda bir yandan Carlos Gardel, diğer yandan Astor Piazzola'nın parçaları çalarken, ikinci hocayı da tanıma fırsatına kavuşuyoruz: Ezequiel Farfaro. 28 yaşında sanatçı, oyuncu ve tango eğitmeni olan Farfaro, Escuela Nacional de Arte Dramatico'da eğitim görmüş ilk olarak. 1998'den 1999'a kadar Escuela de Tango Argentino okulunda da eğitmenlik yapmış. Estela Erman tarafından yönetilen 21. Buenos Aires Tango gösterisinde yer alınca, Farfaro adı da tüm tango camiasında dolaşır olmuş. 2000 yılında Milena Plebs ile Arjantin'de 'Rosario 5. Cumbre Mundial del Tango' organizasyonunda ve Buenos Aires'te Homeges to Carlos Gardel'de gösteri yapma şansı bulmuş. Sadece Plebs değil, Farfaro da Türkiye'de birkaç hocanın eğitmenliğini ve yetiştirdiği öğrencileri çok beğeniyor. Yapılan dansın birebir Arjantin tangosu olduğunu, eğitime geldikleri öğrencilerin de dünyanın her tarafında dans edebileceklerini söylüyor.

Bu workshop'u düzenleyenlerse yıllardır Fenerbahçe'de İstanbul Yelken Kulübü'nde ders veren Aydoğan ve Şule Arkış. Tango Encuentro olarak 1998 yılından beri sadece Arjantin tangosu ile ilgilenen çift, dans konusunda tecrübelerini paylaşıyorlar tam yedi yıldır. 1998-2001 yılları arası Baila Tango öğretmenleri olarak çalışan, daha sonra da 11 kişi ile beraber Tango Türk'ü kuran Arkış çifti, 2000 yılından bu yana da El Encuentro ismiyle hem eğitim verip hem de yurtdışındaki eğitmenlerle işbirliği içinde çalışıyorlar. Color Tango'nun Türkiye'ye gelmesinde, Graciela Gonzalez ve Eric Jeurissen gibi isimlerin Türkiye'de ders vermesinde sadece onların parmağı var. Encuentro adı nereden geliyor derseniz, İspanyolca buluşmak, karşılaşmak, randevulaşmak anlamı taşıyor. Plebs ve Farfaro ile yaptıkları workshop çalışmasının devamını da getirecekler. Haziran ayında yapmaya hazırlandıkları tango festivali de Türk gençlerinin "Tangoda biz de varız" söylemi olacak adeta.

Fotoğraf: Çağrı KILIÇÇI

Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.