ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18      Sayı: 1944
Şu an 15 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ Kültür bakanlığı sınavında. Ankara thm koro şefi kızını aldı. Urfa korusu şefi kayın biraderini aldı. İstanbul korosu şefi oğlu ve yeğenini aldı. ilginizi çekerse detay verebilirim
ttnet arena - 09.07.2024


♪ Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygı ve minnetle anarken, ülkemiz Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılını en coşkun ifadelerle kutluyoruz.
Mavi Nota - 28.10.2023


♪ Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri Müzik Bölümlerinin Eğitim Programları Sorunları
Gülşah Sargın Kaptaş - 28.10.2023


♪ GEÇMİŞ OLSUN TÜRKİYE!
Mavi Nota - 07.02.2023


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Hz. İsa'yı klipte oynattılarSayı: - 06.02.2006


Birkaç gün önce gazeteleri açtığımda bazıları Hz. İsa Peygamberin oynadığı bir klipten söz ediyordu, hemen internet ve bilgisayar meraklısı bir, iki arkadaşımı aradım, evet yanılmamışım onların bu klipten haberi varmış, bunun üzerine bizim sevgili Ercan, internet üzerinden bu klipi gönderdi bana.

İlk sahnede Hz. İsa tasvirlerine benzeyen bir kişi görüyoruz.

Saçı, sakalı, üstündeki beyaz giysi aynı Hz. İsa.

Derken 'İsa', Gloria Gaynor'ın 'I will survive' ('Hayatta kalacağım' ya da 'Yaşamayı sürdüreceğim) parçasını söylemeye başlıyor. (Meraklısı için:http://video.google.com/videoplay?docid=1752302134548724932&q=jezus)

Klipte, İsa otomobiller arasında yürürken parça hızlanıyor. Bunun üzerine İsa beyaz giysisini fırlatıp atıyor. Çarmıha gerilirken üstünde olan bez parçasıyla kalıyor.

Şarkı devam ederken İsa'yı halkın arasında şarkı söyleyip, dans ederken görüyoruz. Kaldırımdaki bir adama poposuyla vuruyor.

Sonra ne mi oluyor? İsa 'hayatta kalacağım', 'hayatta kalacağım' diye cıbıl halde şakırken, kırmızı bir otobüs üstünden geçiyor!

'Hz. İsa Müzikali' adlı bu klibin sonunda 'Javier Prato' adını görüyoruz.  Bu ismi internette araştırdım ki, Prato  28 yaşında, Arjantin asıllı, Amerika Birleşik Devletleri’nin -Los Angeles kentinde yaşayan bir yönetmen ve senaryo yazarı.

Prato'nun klibi hakkında gençlerin yorumlarına baktım. Kiminin tepkisi: “Şahane, müthiş.” Kimi de Tanrım, bu adamı affet, ne yaptığını bilmiyor” diyor!

Batıda ortaya çıkan, din de dâhil her türlü değeri eleştiren, alaya alan bu anlayışın Peygamberimiz Hz. Muhammed’  karikatürlerine gösterilen tepkiyi kavrayabileceğini sanmıyorum.

Adam kendi kültürünün çok önemli bir parçası olan Hz. İsa Peygamber ile böyle dalga geçiyorsa, 'öteki' konumundaki Hz. Muhammed'e neler yapmaz! “N'olmuş yani” diyecektir, “ifade ve sanat özgürlüğü yok mu?

Bu yazıyı, "Müslümanların tepkisini ancak başka dinlere hoşgörüyle bakabilen Hıristiyanlar anlayabilir" diye bitirecektim ki... Vatikan sözcüsünün tepkileri kınayan demeci geldi.

Yine de, “Evet özgürlük çok önemli bir değer ama barışı zedeleyecek biçimde kullanılmamalı” demeyi isteyerek yazımı noktalayacaktım ki…

Güzelim Trabzon’umdan inanılmaz bir haber televizyonların ana haber bültenlerinin birinci haberi olarak geldi: Trabzon’da ki İskenderpaşa Mahallesi’nde faaliyetini sürdüren Santa Maria Katolik Kilisesinin papazı Andrea Santaro, çok genç bir saldırgan tarafından kilisenin kapısı önünde öldürülmüştü.

Neden öldürüldüğünü bilmiyorum, ancak tüm Müslüman dünyasının tepkisini çeken karikatür olayı ile ilintileniyor.

Gerçekten çok ama çok kötü ve talihsiz bir olay, hem kentim, hem ülkem açısından.

Bugün size müzik dolu bir yazı yazmayı arzu etmiştim.

Ama yazamadım…

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.