ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1864
Şu an 9 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri Müzik Bölümlerinin Eğitim Programları Sorunları
Gülşah Sargın Kaptaş - 06.03.2023


♪ GEÇMİŞ OLSUN TÜRKİYE!
Mavi Nota - 07.02.2023


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Özgürlük üzerine...Sayı: 498 - 18.02.2008


Özgürlük insana ilişkin hakları da içine alan evrensel bir kavramdır. Yaşamı bütünüyle yaşayabilmek ve algılayabilmenin adıdır. İnsanla ilgili değerleri bilimsel bir açıdan açıklamak özgürlük ile mümkündür. Özgür olmak, bilinçli olmayı, sorgulamayı, boyun eğmemeyi beraberinde getirir. Özgürlüğün yolu; şartsız kabul etmemekten geçer. Gerçeğin araştırılması özgürlükle ile mümkündür. Ezberci anlayış kısırlığı getirerek; insanın kişiliğini öldürür.  Bilim, dinozorların yeryüzünden yok oluşların nedeni olarak gövdelerin aşırı derecede büyümeleri ve beyinlerinin küçülmesi olarak açıklamaktadır. İnsanoğlunun bu dengesizliğe düşmemesi, özgürlük içinde, medeniyetle beraber beynini geliştirmesiyle mümkündür. Gerçekten de bilim ve teknolojiyi, insanı ve doğayı yok eden silah yapımında kullanmak akıllılık mıdır?  İnsanın aklı, özgür ortamda geliştikçe ülkeler savaştan ve silah yapımından uzaklaşacaklardır.

Özgür düşünce anlayışı, çoğunluğun ezici gücüyle farklılıkları törpülemek ve söküp atmak isteyenlerin amaçlarına ters düşmektedir. Çünkü onlar sadece kendileri gibi düşünenlere özgürlük vermek istemektedirler. İnsanı sınırlayan çerçeve anlayışının da özgürlükçü bir yapıda olması mümkün değildir. Bu olsa olsa özgürlük denilerek özgürlüğün içini boşaltma gayretidir. Çağdışı anlayışın temsilcisi olan bazı gurupların çalışmaları neticesinde, kadın erkek eşitliği ve kadınların özgürlüğü konuları, ne yazık ki, kadının başını bağlama özgürlüğüne dönüştü. Oysa baş bağlayarak özgür olunmaz. Turbanı üniversiteye yerleştirme yönündeki çabalar da ülkemizdeki emperyalizmin işbirlikçilikleri ile gericiliğin ortak hareketidir. Toplumsal yaşamda özgürlüklerin herkes için olduğunun farkına varılmalı ve bilimsel aydınlatma faaliyetleri yaygınlaştırılmalıdır. Aslında, özgürlük, aydınlıktan yana olabilmektir.            

Özgürlük, insanı bir kuş gibi uçuran kanatlardır. Gökyüzünün ve denizin maviliği özgürlükle özdeşleştirilir.  Bir düşünün, bir muhabbet kuşunun özgürken ötüşü ile esirken ötüşündeki farkı.  Özgürlük bağımsızlıktır. Özgürlük canlıların yaşam sevincinin kaynağıdır. Bu gerçek insanlar için de geçerlidir. Toplumların gerçekleri öğrenebilmesi ve değişiklikleri takip edebilmesi özgürlük ile mümkündür.

Bir insanın özgür olması için, temel gereksinimlerini karşılayacak ekonomik olanaklara sahip olması gerekir. Bu, bir bakıma, kişinin kendi ayakları üstünde durabilmesi demektir. Aynı kural, ülkeler için de geçerlidir.  Ekonomik özgürlük, kişilere, bilgilerini kültürlerini geliştirme ve düşüncelerini özgürce ifade etme olanağını sağlar. Nihilizm felsefesinde olduğu gibi, doğa karşısında acizliği vurgulanan insanlar, şaşırmakta ve çok kolay yönetilebilmektedirler. Bunun sonucunda, insanların yerine devlet, parti, din gibi kurumlar düşünmekte; dolayısıyla kişilerin düşünce özgürlüğü etki altına alınarak kitle kültürü yaratılmaktadır.  Esas olan, kişinin hiç bir baskı, önyargı etkisinde kalmaksızın, düşüncelerini oluşturması, bilgi üretmesi, yapıcı eleştiride bulunması ve toplumsal sorunlara duyarlı olmasıdır. Törelerin, gelenek ve göreneklerin toplum üzerindeki etkilerini inkâr etmek mümkün değildir. Ancak, bunlardan kaynaklanan yanlış toplumsal baskı ve dayatmaları önlemenin yolu, özgürlüğü kısıtlamaktan değil,  toplumu bilinçlendirmekten geçer.

Mevcut sistem, para, mülk, evler, yazlıklar, mevkiler üzerinden politika yaparak insanları paranın kölesi etmek için özgürlük sloganını kullanmaktadır. Bunu, özgür ülke ABD sunumuyla ve Amerikan marka ürünlerle yaymaktadır.  Egemenlerin ve ekonomik elitlerin bitip tükenmez sermaye artışlarına göre şekil değiştiren özgürlük olamaz. Her toplumda iyilik duygusu, düşmanlık, nefret ve yıkıcı duygulardan daha güçlü olduğu için; özgür akıl insanlığın tüm sorunlarının çözümünde en sağlam güvencedir.

Yazımızı Paul Eluard’ın Özgürlük şiirinden bazı mısralarla noktalayalım.

Okul defterime
Sırama ağaçlara 
Kumlara
Geri gelen sağlığa
Geçen her tehlikeye
Yazarım adını.E-Posta: ozgkara@hotmail.comYazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.