ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1820
Şu an 8 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Okulda müzik öğretmek zor zanaat! Sayı: 472 - 09.01.2008


Fazıl Say'ın müzik eğitimine bakışını eleştirdiği Türkiye'de her yedi okuldan ancak birine müzik öğretmeni düşüyor. Müzik öğretmeninin olduğu okullarda ise sıkıntılar bitmek bilmiyor. Fatih Kız Lisesi'nde iki yıldır öğretmenlik yapan, 700 öğrenciye müzik aleti çalmayı öğreten, ilçede 1000 kişilik koro kurup konser veren Müslüm Akdemir'e öğrencileri 'müzik dersine zorladığı' gerekçesiyle soruşturma açıldı. 15 yıllık öğretmen son bir yılda dört soruşturma geçirdi, hukuksal mücadelesi devam ediyor.

Ünlü piyanist Fazıl Say, yaptığı açıklamada okullarda müzik ve resim eğitiminin bitirildiğini, öğretmenlere güçlük çıkarıldığını iddia etti. Milli Eğitim Bakanlığı açıklamaları mesnetsiz bularak, son beş yılda atanan müzik öğretmeni sayısında artış olduğu söyledi. Müzik Eğitimcileri Derneği geçen beş yıl içinde 2010 müzik öğretmeni atandığını, bunun bir önceki beş yılın rakamının üçte ikisi olduğunu açıkladı. Derneğe göre Türkiye'de her yedi okuldan birinde müzik öğretmeni bulunuyor. İstanbul'da Fatih Kız Lisesi'nde yaşanan örnekse Fazlı Say'ın kastettiği müziğe bakış açısını özetler nitelikte.

İmzasız mektup

15 yıllık müzik öğretmeni Akdemir'in sıkıntılı günleri imzasız bir mektupla başladı. Mektupta, müzik öğretmeninin 'Hrant Dink'in hemşerisi olduğu, öğrencilere Ermeni ezgilerini öğrettiği, Alevilik ve Ermenilik propagandası yaptığı' ileri sürüldü. Bu yüzden hakkında soruşturma başlatıldı. Bu soruşturmadan herhangi bir sonuç çıkmazken, Akdemir, avukatı Metin İriz aracılığıyla suç duyurusunda bulundu. Sene sonuna gelindiğinde hakkında açılan bu soruşturmaya açıklığa kavuşturmak için Akdemir, öğretmenler odasında bir konuşma yaptı. Konuşmada 'Mektuba ismini ve imzasını koyamayan kişi kişilikten ve şahsiyetten yoksun olduğu için ismini koyamamıştır' ifadesini kullandı. Akdemir hakkında bu sefer de öğretmenlere küfür ettiği gerekçesiyle ikinci bir soruşturma daha açıldı.

“Öğrenciler istemiyor” denildi ama...

İddiaya göre, müzik öğretmeni, bu eğitim öğretim yılının başında ise okul yönetiminin 'Öğrenciler müzik dersi almak istemiyor, tayininizi başka okula isteyin' dayatmasıyla karşılaştı. Akdemir, durumu Fatih İlçe Milli Eğitim Müdürü'ne iletince, 'Müzik dersini isteyen bir öğrenci dilekçe versin dersi açtıralım' denildi. Bu olayın ardından yaklaşık 250 öğrenci müzik dersi almak için dilekçe verdi. Dilekçeler Fatih İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne gitti. Bu kez de dilekçelerin zorla alınmış olduğu iddia edildi ve öğrencileri zorladığı gerekçesiyle Akdemir hakkında üçüncü bir soruşturma açıldı. Şu an beş sınıfa 10 saat ders veren Akdemir bu soruşturmanın hemen ardından derslerinin azlığı nedeniyle başka iki okul daha görevlendirildi. Akdemir görevlendirmeleri tebliğ etmediği için dördüncü soruşturma aldı. Kendi okulunun dışında iki okula daha gitmeye itiraz eden Akdemir, şimdi okulu dışında bir eğitim kurumuna daha derse gidiyor. Öğretmenin hukuksal mücadelesiyse avukatı aracılığıyla devam ediyor.

Müdür: Hakaret etti

Okul müdürü Cemal Akgöz öğretmenin sanatına bir şey demediklerini belirterek iddiaları reddetti. Öğretmenin dersini azaltmadıklarını söyleyen Akgöz, "İmzasız mektup ilçe milli eğitim müdürlüğünden geldi. O konu kapandı. Ancak o öğretmenlere şerefsiz diyerek hakaret etti" dedi.
 

Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.