ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1822
Şu an 4 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


“Akdamar Efsanesi” sahneye taşınacakSayı: 470 - 07.01.2008


Eserin uluslararası bir proje olmasını tasarlayan Say, 100 Türk, 100 Ermeni sanatçısını sahnede buluşturmayı planlıyor. Fazıl Say, AA muhabirinin sorularını yanıtlarken, geçtiğimiz günlerde Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile kahvaltı için bir araya geldiklerini anımsattı. Bu görüşmede "Nazım Oratoryosu" adlı eserinin iki ayrı yurt dışı etkinliğinde sahnelenmesi üzerine konuştuklarını anlatan Say, oratoryonun Ekim 2008’de Frankfurt Kitap Fuarı’nın açılışında Almanca olarak izleyiciyle buluşmasının planlandığını kaydetti.

Eserin, ayrıca Türk-Rus Dostluk Haftası kapsamında Nisan ayında Moskova’da sahneleneceğini aktaran Fazıl Say, yapıtı Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Çoksesli Korosu ile Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası eşliğinde seyirci karşısına çıkaracaklarını söyledi.

Bakan Günay ile görüşmesinde Nazım Oratoryosu’nun Türkiye’nin değişik kentlerinde izleyiciyle buluşması yönündeki isteğini ilettiğini de ifade eden Say, "Bu eserin 10-15 şehirde turne yapmasını arzuladığımı söyledim. Kendisi de bunu düşüneceğini ifade etti" dedi.

Fazıl Say, Bakan Günay’ın şair Yahya Kemal Beyatlı ile ilgili bir eser yapması önerisinde bulunduğunu, ancak şu anda başka projeler üzerinde çalıştığı için ilk etapta bu projeyi hayata geçiremeyeceğini dile getirdi. Say, şairin hayatını inceledikten sonra ayrıntılı bir şekilde konuyu ele alabileceğini aktardığını belirtti.

"Türk-Ermeni Prodüksiyonu Planlıyorum"

"Haremde 1001 Gece" isimli keman konçertosunu yeni tamamladığını ve şimdi gündeminde başka projelerin bulunduğunu dile getiren Fazıl Say, "Yazacağım üç büyük eser var. Bunları sırasıyla hayata geçirmeyi planlıyorum" dedi. an’da Akdamar Kilisesi’nin bulunduğu adada geçen romantik ve hüzünlü bir efsane olan "Akdamar-Ah Tamara" üzerine kurulu bale eseri planladığını aktaran Say, "Bunun, Türk-Ermeni ortak prodüksiyonu olmasını istiyorum. Çünkü, Akdamar, Türk ve Ermeni efsanesi. Bu Anadolu efsanesini anlatan eserin, arada gerginlikler yerine dostluk olması konusunda bir adım olacağını düşünüyorum" diye konuştu.

"Eserde 100 Ermeni, 100 Türk sanatçının olmasını planlıyorum. Çünkü efsane onu gerektiriyor. Zaten teması da öyle. Ben, onun adımlarını 2004 yılında atmaya başlamıştım. Ancak yazar Orhan Pamuk nedeniyle oluşan gerginlikten dolayı proje dondu, o dönemde gerçekleştiremedim. Yani araya talihsiz şekilde o büyük tartışmalar girdi.

Hrant Dink’in öldürülmesiyle de kötü şeyler yaşandı. Ancak şimdi tekrar dostluk adımları atılıyor. Ben, bu konuda tamamen apolitik olarak, diyalog ve dostluk adımlarının bir sanat eserine dönüşmesi, dostane bir ortamda beraberce bütün sorunların üzerine sağlıklıca gidilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu eser bir dostluk projesi olduğu için o dönemde Erivan Balesi ve Orkestrası ile de görüşmeler başlatılmıştı. 1-2 yıldır dondurulmuş durumda. Şimdi yeniden hayata geçirmeyi düşünüyorum."

"Şeyh Bedrettin Destanı"

Nazım Hikmet’in "Şeyh Bedrettin Destanı" adlı eserinin ise ikinci büyük projesi olduğunu ifade eden Say, bu eserin çok geniş bir kadroya sahip olmasını planladığını söyledi. azıl Say, yapıtta dev bir senfoni orkestrasının yanı sıra mehter takımı ile dans ve bale grubunun da yer almasını tasarladığını belirterek, söz konusu eser için halk müziği ve çoksesli korolarını da kadroya dahil etmeyi düşündüğünü kaydetti.

Üçüncü olarak İstanbul üzerine bir senfoni üzerine çalıştığını anlatan Say, 2010 İstanbul Kültür Başkenti kapsamında gündemde bulunan bu proje için İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Valiliği ile İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı ile temaslarının bulunduğunu sözlerine ekledi.

Akdamar Efsanesi

Van’daki Akdamar Adası’na da ismini verdiği rivayet edilen Akdamar efsanesi, zamanında bu adada yaşayan baş keşişin güzelliği dillere destan kızı Tamara’nın başından geçiyor. Yıllar boyu dilden dile dolaşan efsane şöyle: Zamanın birinde adada yaşayan baş keşişin güzel kızı Tamara’ya çevredeki köylerde çobanlık yapan Müslüman bir genç aşık olur. Bu genç, Tamara ile buluşmak için her gece adaya yüzer. Tamara ise gece karanlığında yerini belli etmek için onu bir mumla bekler.

Bundan haberdar olan kızın babası, fırtınalı bir gecede elinde mumla adanın kıyısına iner ve sürekli yer değiştirerek gencin gücünü yitirmesine neden olur. Yüzmekten gücünü yitirip yorulan genç çoban gölün içinde boğulur ve boğulmadan önce son nefesinde ’Ah Tamara’ diye bağırır. Bunu duyan kız da kendini gölün sularına bırakarak boğulur. ’Ah Tamara’ isminin dönüşerek zamanla ’Ahtamar’ ve ’Akdamar’ biçimini aldığı varsayılır."
 

Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.