ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1835
Şu an 3 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Katalin ve Istvan NemethSayı: - 02.02.2006


Türkiye’ye 1985 yılında davet edilerek gelen otuza yakın Macar sanatçıdan halen görev yapmakta olan beş-altı sanatçıdan ikisiydi viyolonsel sanatçısı Katalin Nemeth Nyarı ve eşi keman sanatçısı Istvan Nemeth. Ancak 20 Mart 1995 pazartesi günü Eskişehir’de geçirdikleri bir trafik kazası sonucu aramızdan ayrıldılar. Yozgat plakalı Fatih marka, fenni muayenesi yapılmamış bir kamyon ve uykusuz sürücüsü 41 yaşındaki Asım Öztürk sabah 8.30’da konservatuardaki öğrencilerine ulaşmak isteyen bu çok değerli iki misafir sanatçımıza engel oldu. Onları en verimli oldukları bir dönemde sanat ve müzik dünyasından kopardı. Eskişehir Anadolu Üniversitesi Devlet konservatuarı’nı, Eskişehir Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’ni, Nostalji Oda Müziği Topluluğu’nu, en önemlisi biricik yavruları Boglarka ve Adam’ı annesiz ve babasız bıraktı. Istvan ve Katalin Türkiye’de çok çalıştılar. Dolu ve yoğun bir on yıl geçirdiler. Ankara, Eskişehir, Antalya, Konya, Kastamonu, Çanakkale, Isparta, Denizli, Karadeniz Ereğlisi’nde çok başarılı konserler verdiler. Onlar 1985’de Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet konservatuarı’nda göreve başladılar. Daha sonra Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nde görev yaptılar. Bu arada Ankara Devlet Opera ve Balesi Orkestrası’nda (1988–1989) çalıştılar. Hatta Istvan Konsermaister olarak çalıştı. Son altı yıldır Eskişehir’de görev yapmaktaydılar.

Bilindiği üzere ülkemizde kara taşımacılığı tek seçenek gibi. Bütün yükün neredeyse kara ulaşımında sağlandığı günümüzde, her gün onlarca insan trafik canavarının kurbanı oluyor. Türkiye çok zor ve çok az ürettiği değerli insanlarını, maalesef verimlerinden yararlanamadan ehliyetsiz ve kural tanımayan cahil-cesur şoförler ordusunun bakımsız araçlarıyla karşı karşıya getiriyor. Sonuç zamansız ölüm. Bugüne kadar kaybettiğimiz pek çok sanatçıya duyduğumuz üzüntü ve acıyı Katalin ve Istvan’a duymaktayız. Onların anıları ve hizmetleri ile yaşatacağız. Özellikle mezun ettikleri keman ve viyolonsel öğrencileri bugün Türkiye’nin çeşitli öğretmenlerinden aldıkları enerji ve dinamizm ile onların bıraktıkları yerden devraldıkları bu görevi, gelecek kuşaklara daha büyük başarılarla aktarabilmektedirler.

Katalin 54, Istvan 57 yaşında aramızdan ayrıldı. Pek çok hizmetlerine ek olarak çocuklar ve gençler için “Oda Müziği Albümü” adı altında bir albümde sevilen klasik eserleri: Keman (flüt, obua) ikinci keman, viyola, viyolonsel (bazı eserler piyanolu dörtlü biçiminde) özenle düzenlenmişler ve hatta öğrenci konserlerinde de uygulamaya başlamışlardı. Bu eserin hayata geçirilmesi konusunda, başta son görev yaptıkları Eskişehir Anadolu Üniversitesi Devlet konservatuarı olmak üzere tüm ilgilileri yardıma davet ediyor, bu çok değerli iki sanatçı önünde saygı, minnetle eğiliyor, onları rahmet anıyorum

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya 1 yorum yapılmış.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.