ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1864
Şu an 2 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri Müzik Bölümlerinin Eğitim Programları Sorunları
Gülşah Sargın Kaptaş - 06.03.2023


♪ GEÇMİŞ OLSUN TÜRKİYE!
Mavi Nota - 07.02.2023


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Dokunma VaziyetlerimizSayı: 459 - 18.12.2007


  “Ağlasam sesimi duyar mısınız, 
Mısralarımda;
Dokunabilir misiniz,
Gözyaşlarıma, ellerinizle?” 
                                                                          ORHAN VELİ KANIK  


İlkin dokunuşla başlıyor yaşam, tıpkı bir bebeğinki gibi…


Dokunma, beş duyumuzdan biri olup, insanın sahip olduğu güçlü bir sihir ve samimiyetimizi anlatmanın en etkin yoludur. Gözler kapalıyken beden dokunarak görür. Birine dokunduğumuzda, onun sırtını sıvazladığımızda, ona ilgimizi göstermiş oluyoruz. Bir öğretmenin öğrencisinin ödevine bakarken başına dokunması ve sırtını sıvazlaması onun cesaretlenmesini sağlar, girişkenlik kazandırır.

Kimi zaman  hafifçe değme şeklinde olan dokunma bile sevgiyi çok güzel ifade eder. İnsanın yüreğine ılık ılık meltemler akmasını, bahar sellerinin coşmasını sağlar.

Gördüğümüzün gerçek; taşın sert, pamuğun yumuşak olduğunu onun sayesinde anlarız. Dokunmak, sazın telinde türkü,  ressamın fırçasındaki resim, piyanonun tuşlarında klasik müzik olabilmekte; bilgisayar tuşlarında ya da TV kumandasında ise tüm dünya ile iletişim kurabilmektir. El sıkışta yeni insanlarla tanışmaktır. Unutmamalı, her insan ayrı bir dünyadır. Gözleri görmeyenler için hazırlanmış Braille alfabesinde dokunmak,  kitaplar dünyasına dalmaktır. 

Çevremizde yaşayan canlılara da sevgimizi göstermek dokunmadan geçer.

Dokunmaya sarılmak olarak baktığımızda ise,

Uzun süre görmediğiniz annenize sarılmak, bir annenin yanağını çocuğunun yanağına değdirme de bir dokunmadır. Öpmekse sevdiğimize dudaklarımızın dokunmasıdır.

Yanlış anlamaya sebebiyet verme durumu da bulunmaktadır:

Bazı toplumlarda bazı masum davranışlar yanlış olarak algılanabilmektedir. Örneğin İngiltere’de iki erkeğin el ele yürümesi eşcinselliği ifade eder.  Toplumumuzda ise erkeğin kadına toplum içinde dokunması olumsuz bir davranış olarak algılanabilmekte; bu da kimi zaman ters reaksiyonlara sebep olabilmektedir.

Duygulandırır ve Etkiler…

‘’Bu söz bana çok dokundu.’’ ifadesinde anlatıldığı gibi, bazen sözler ve görüntüler duygularımızı harekete geçirir.  Yolda araba çarpmış bir kedi görüntüsü duygularımıza dokunarak ağlamamıza neden olur.

Bir dokun bin ah işitdertli bir insanı ifade etmektedir.

“Ucu dokunmak” yapılan bir işten zarar görmedir.

Haftalık yayınlanan mizah dergisi LEMAN’ da 1990’lı yıllarda bir köşe vardı ve  “arkadaşıma dokunma” derdi. Burada ima edilen düşüncelerini özgürce ifade edenlere zarar verilmemesidir. Dokunmanın kuvvetli ve şiddetli olanına vurmak denirse, yumruk atmak ta bir çeşit dokunmadır. Dolayısıyla mizah ta olaylara bir çeşit dokunmadır. “Mizah demir yumruktur kimi vuracağı belli olmaz” sözü “Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü?” filminde sadrazam rolündeki Güven Kıraç tarafından dile getirilmişti.

Dokunmanın bir çeşidi de dürtmedir. Çeşitli vaatlerle uyutulan insanları uyandırmakta kullanılır.

“Bana dokunmayan yılan bin yaşasın’’ deyimimiz de yok mu?

Hiçbir işe karışmamak, kendi iş ve menfaati dışında tepki göstermemek söz konusudur. Burada da mutlu azınlığın rahatsız edilmemesi sağlanmaktadır. Oysa yapılması gereken yüzleşmedir. Uğur Mumcu’nun dediği gibi  “Bir kişiye yapılan haksızlık tüm topluma yapılır”…

Bir sözümüz daha var; “Suya Sabuna Dokunmak”.  Suya sabuna dokunmadığımız da kirlenmeye başlarız.  Bu da rahatsızlığa sebep oluyor. Suya sabuna dokunmadan nasıl temiz olunabilir ki, değil mi? Diğer bir yönden baktığımızda, kendi işi gücüyle uğraşan insanların yaşamlarını sürdürmeleri, güçlü ve yöneticilerin işlerine karışmamaları dile gelmektedir veya güç sahiplerinin yaptıkları ile söylediklerinin eleştirilmemesi ve asla onlardan yakınılmaması istenmektedir. Böylece büyük kalabalıkların ya da sessiz yığınların kaderlerine razı olmaları beklenir. Böylece, yöneticiler de hiçbir engele takılmadan istediklerini yapma olanağına sahip oluyorlar…

Dokunmanın bir de “dokunulmazlık” tarafı var; Bir gurup tarafından kullanılan ayrıcalıklı olma durumu yani. Halkın dokunulmazlığı yok, vekilin neden oluyor ki? Eğer halk hesap veriyorsa onlar da verebilmeli.

Dokunulmazlık uygulaması 1876 yılında Kanuni Esasi’nin milletvekillerine tanıdığı ayrıcalıktan geliyor. Yıllar geçmiş ama uygulama değişmemiş milletin vekillerinin dokunulmazlığı devam etmiştir.  

Unutulmamalıdır ki  “yaşama dokunmak” ömür boyu devam eder ve insana sunulan en değerli armağandır.


E-Posta: ozgkara@hotmail.com

 
  

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.