ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1821
Şu an 9 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Wagner ve Saz ArkadaşlarıSayı: 446 - 29.11.2007


Bir mahalle hayal ediyorum.. Bildiğimiz herkesin aklına gelen mahalle imajı. Ama Avusturya’da, tercihen Salzburg. Birkaç çocuk toplanmış. Belki küçük Wolfgang ile Ludwig -diğerlerinden bir kaç yüzyıl büyükler tabi- adım atışıyorlar (adım alışmak mıdır yoksa o. ikisi de mantıksız geliyor). Benim hayalimde Ludwig kazanır o düelloyu. Çoğunluk Wolfgang ı sever ama. Daha bir sosyal, neşeli fln olduğundan. daha kolaydır dinlenmesi, insanlar zaten müzikte, sanatta, genel olarak hayatta hep daha kolay olanları sevme tandansı içindedirler, bugün pop müziğin, futbolun, tek gecelik ilişkilerin ve Dan Brown kitaplarının bu kadar revaçta olmasının yegane sebebi budur. Neyse, diyelim ki Ludwig kazanıyor, takım seçecek ya. Küçük Chopin'i Liszt'i Mendelshon'u aldı diyelim takımına. Wolfgang da daha kendine yakın birilerini Schubert, Vivaldi, Strauss gibi. Küçük Sebastian da hakem olsun. Ama bir adam vardır ki aralarında. Hep en son, "başka seçilecek adam kalmadığı" için seçilir. Antipatik bir adamdır çünkü. Müziğini dinleyince o içindeki "karanlık" görünür çok bariz bir şekilde. Kötü bir insan olduğundan mıdır nedir, saf, duru bir çalışması görülmemiştir daha. Eh öleli 300 yıldan fazla olduğuna göre bundan sonra da görülmez.

Richard Wagner diye bir adamdır bu. Klasik müzik tarihinin "haşarı çocuğu". "Bir tek ben mi bu kadar işkilleniyorum bu adamdan?" diye merak ederken geçen gün araştırıp fark ettim ki, klasik müzik camiasının şamaroğlanıymış zaten kendisi. İnsanlar bununla dalga geçerek eğleniyormuş aralarında. Bakın şu mesela;

I like Wagner's music better than any other music. It is so loud that one can talk the whole time without people hearing what one says. That is a great advantage.

Oscar Wilde demiş bunu bir de. Ben o adamı mülayim, etliye sütlüye dokunmayan bir adam diye hayal ederdim hep. Demek ki Sayın Wagner için bir istisna yapmış. Bu yine en insancıllarından biri gerçi.

Is Wagner actually a man? Is he not rather a disease? Everything he touches falls ill: he has made music sick.

Bu Nietzsche'den de pek hazzettiğim söylenemez. Ama bu konuda ortak bir paydada birleşmişiz. Lakin yine de eleştirisi üslup yönünden pek hoşuma gitmedi. İstediğin kadar haklı olabilirsin ama eleştireceksen adam gibi eleştir, belden aşağı vurma.

Wagner has beautiful moments but awful quarter hours.

İşte gerçek bir eleştiri, hem taşı tam gediğine oturtan, hem içinde muhteşem bir zeka barından. Rossini. Çok içli dışlı olmayanlar için karanlık, hatta hiç adı sanı duyulmamış bir figürdür klasik müzik arenasında.

Sözlerimi Mark Twain'in muhteşem Wagner yorumuyla bitirmek istiyorum. Aklını seveyim senin.

Kaynak: Wagner's music is better than it sounds.


Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.