ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1821
Şu an 5 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Eddie'nin siyah notalarıSayı: 444 - 27.11.2007


"Topu topu 7 nota var, kaç ayrı beste yapılabilir ki?" buyurmuştu Serdar Ortaç bir zamanlar, az çok müzik bilenler, müzikle uğraşanlar inanamayan gözlerle bakmışlardı muhtemelen o an kendisine. Türkiye'nin en önemli müzik adamlarından birinin, kendilerine özel bir isimleri olmayıp, kendinden önce veya sonra gelen notalara "diyez" veya "bemol" eklenerek oluşturulan bir terimle çağırılmaları dışında hiçbir suçu olmayan 5 notayı görmezden gelmiş olması değildi tek sorun -piyano'da "farklı renkte" olmalarını da polemik haline getirmemek için düşünmüyorum bile, düşünmek istemiyorum- daha önce doğru dürüst bir şekilde de söylenmiş olmasıydı 20. yüzyılın en iyi gitaristi seçilen Eddie Van Halen tarafından.

Kimseyi kimseye şikayet etmeden, bir gerçeği paylaşıyordu bizimle 1988'de yaptığı açıklamada, bunu yaparken çok büyük de bir anlayış farkını ortaya koyuyordu, yaptığı işe duyduğu sevgiyi ve saygıyı belli ederek ; "Sadece 12 nota var, ama onları bir araya getiriş şekliniz sizin nasıl biri olduğunuzu anlatır". diyordu bütün alçak gönüllülüğüyle.

Evet, inanılması zor ama insanoğluna bu güne kadar her çeşit duyguyu yaşatan, kimi zaman başka dünyalara götüren, kimi zaman doğduğuna pişman eden bu müzik evreni sadece 12 parçadan oluşan bir puzzle.

Ancak bu yazımda olaya farklı bir açıdan yaklaşmak niyetindeyim. İnsanoğlunun bugüne kadar milyonlarla ifade edilebilecek kadar çok çeşitli duygularını elindeki 12 veriyle muhteşem bir şekilde anlatabilmesi benim bugün aklımı kurcalayan. Space-dye vest 'de keskinliğinden can acıtan melankoli de, pembe panter'deki o muziplik hissi de, Billie Jean'deki o katıksız isyan ve özgüven duygusu da hep o aynı 12 puzzle parçasından yapılıyor.

Demek ki gerçekten istediğimiz zaman anlaşabilmemiz, kendimizi anlatabilmemiz için elimizde çok da fazla şey olması gerekmiyor. Elimizin altındaki yüzlerce dil, on binlerce kelimeyle bile tam olarak açılmayı hala öğrenemedik etrafımızdaki dünyaya. Tam da bu yüzden her renk ve her uzunluktaki notalara ihtiyacımız var, daha onlardan öğrenecek çok şeyimiz olduğu içinYazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.