ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1835
Şu an 3 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Ankara Caz Festivali İstanbul’da tanıtıldıSayı: 433 - 12.11.2007


Uluslararası Ankara Caz Festivali’nin 11. yıl programı, İstanbul’da, Les Ottomans Q Jazz Bar’da tanıtıldı. Şahane bir Kerem Görsev konseri eşliğinde... Bu yılın teması, “Büyük Orkestralar, Büyülü Sesler”.  Amaç, büyük orkestraları önemli solistlerle bir araya getirmek. Bir de anlamlı sloganı var festivalin: “Müziksel Isınma”.

1995 yılında Ankaralı bir grup caz severin kurduğu bir hayal olarak yola çıkıp kısa zamanda uluslararası arenada rüştünü ispatlamış bir etkinliğe dönüştü Ankara Caz Festivali. Üstüne üstlük bunu 'festivaller kenti’ İstanbul’da değil, 'siyasetin merkezi’nde yaptı.

Festival yönetmeni Özlem Oktar Varoğlu da en çok bununla övünüyor zaten: Artık, Ankara’nın adının siyaset dışında cazla da anılıyor olmasıyla... Hem de yıldan yıla zenginleşen bir programla ve arkalarında büyük bir ana sponsor olmadan...

“Biz kimseyi davet etmiyoruz artık” diyor, “Başvurular oluyor, aralarından seçiyoruz.” Ama, o çabanın ve başarının İstanbul’dan pek görülmediğini düşünüyor sanki... Bu yılın açılışını, 15 Kasım’da ODTÜ’de TSK bünyesinde kurulan Türk Armoni Yıldızları Orkestrası (TÜRKAY) yapacak. Gecenin 'büyülü sesi’ ise, 28 yıl aradan sonra stüdyoya girerek albüm hazırlayan Ayten Alpman olacak.

Dev orkestralar

27 Kasım’a kadar sürecek olan festivalde, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Orkestrası ve TRT Ankara Radyosu Çok Sesli Korosu, H.K.K Cazın Kartalları Orkestrası, TRT İstanbul Hafif Müzik ve Caz Orkestrası, Kerem Görsev Trio ve Hacettepe Senfoni Orkestrası, İstanbul Superband gibi dev orkestralar yer alacak. Acapella müziğin önemli temsilcilerinden Grammy ödüllü Ladysmith Black Mambazo ise festivalin kapanış sürprizi.

17 yaşındaki İtalyan saksofoncu Francesco Cafiso ve Fransa’nın yeni nesil müzisyenlerinden piyanist-besteci Leila Olivesi festivale genç bir soluk getirecekler. Yitirdiğimiz caz sanatçıları Nükhet Ruacan ve Süheyl Denizci, TRT İstanbul Hafif Müzik ve Caz Orkestrası ile Ayşe Gencer ve Aydilge Sarp’ın konseriyle anılacaklar. Alternatif müziğin başarılı isimlerinden Aydilge, Greenpeace’ten aldığı destekle “Dünyanın Kalbi Durmasın!” parçasını ilk kez seslendirerek, küresel ısınmaya bir kez daha dikkatleri çekecek.

H.K.K. Cazın Kartalları Orkestrası’nın konserine bu yıl Yıldız İbrahimova ve Önder Focan konuk sanatçı olarak katılıyorlar.

Kerem Görsev Trio, St. Petersburg Filarmoni Orkestrası ile birlikte gerçekleştirdiği “November in St. Petersburg” albümünün ilk konserini 7. İstanbul Caz Festivali’nde vermişti. Üçlü,  albümden parçaları Hacettepe Senfoni Orkestrası ile birlikte çalacak.

Festival’in bir diğer sürprizi, daha önce iki kez gelip Ankara için özel bir beste yapan, bunu dünyanın birçok yerinde senfoni orkestraları eşliğinde, Pat Metheny ile birlikte seslendiren Hollandalı piyanist Michiel Borstlap.

Öğrencilere özel indirim

İstanbul Superband, Gevende, Brezilyalı Belchior Trio, Wax Poetic projesiyle İlhan Erşahin, Genç Cazcılar bölümünde MCNKY, Uluslararası Ankara Caz Festivali’nin diğer konuklarından bir festival klasiği olan, dileyen caz müzisyeninin katılabileceği jam session’lar ise cuma ve cumartesi geceleri geç saatlerde Sheraton CopperClub’da*.

Kendi öğrencilik yıllarını unutmayan bir yönetmeni var festivalin. Öğrenci biletleri 7,5 YTL’den satılıyor, üstelik festivale katılan üniversitelerin müzik kulübü üyelerine ve burs fonu öğrencilerine ücretsiz giriş kartı veriliyor.

Ankara Caz Festivali, her yıl çıtayı biraz yükselterek  yoluna devam ediyor. Bu yıl büyük orkestralarla gümbür gümbür duyuracak sesini. Herhalde sınırların dışına taşan ses, 'festivaller kenti’ İstanbul’dan da duyulur...*
Ayrıntılı bilgi  www.ankaracazfestivali.org   www.leo.com.tr   www.acd.org.tr  adreslerinde.


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.