ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1836
Şu an 2 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Liselere Klasik MüzikSayı: 432 - 09.11.2007


Milli Eğitim Bakanlığı'nca (MEB) yeni hazırlanan müzik dersi programına göre, öğrenciler, Mozart, Beethoven ve Bach gibi dev bestecileri, eserlerini dinleyerek tanıyacak. Konçerto, senfoni, opera, oratoryo ve sonat gibi çeşitli müzik formlarını öğrenecek olan öğrencilere bu kapsamda farklı bir sunum olarak Hz. İsa'nın öğrencisi Aziz Yuhanna'nın ilahileri dinletilecek. Öğrenciler, ikinci yarı yılda istedikleri takdirde dersi seçmeli olarak alabilecek.

2007-2008 döneminde

MEB, öğrencilerin müzik kültürünün gelişmesi amacıyla "Batı Müziği Tarihi" ders programı hazırladı. Ders, bu yıl Anadolu güzel sanatlar liselerinin 3'üncü sınıflarına seçmeli olarak konuldu. 2007-2008 eğitim yılında tüm liselerin programlarına seçmeli olarak alınacak ders programında "Mozart'ın eserlerindeki Türk etkilerinin örnekleriyle vurgulanması" istendi.

Derste öğrencilere, ortaçağ, rönesans, barok, klasik ve romantik döneme ilişkin müzik örnekleri dinletilecek ve müzik aletlerinin yapısı öğretilecek. Öğrenciler, klasik batı müziğinin önemli isimleri olan Mozart, Beethoven, Vivaldi, Bach, Chopin, Schubert ve Lizst gibi bestecileri, eserlerini dinleyerek tanıyacak. Öğrenciler, ders çerçevesinde müzik formları hakkında araştırma yapacak. Derste, bale, kantat, konçerto, konçertant, senfoni, missa, opera, oratoryo, requem ve sonat gibi müzik formlarının çeşitli örnekleri dinletilecek.

Ders kapsamında Hz. İsa'nın öğrencisi olan ve 4 İncil'den birini yazan Aziz Yuhanna'nın ilahileri de derslerde örnek olarak dinletilecek. Aziz Yuhanna'nın ilahileri nota ve sözleriyle öğrencilere öğretilecek. Öğrencilerden Batı'daki "Türk" konulu opera ve baleleri araştırmaları da istenecek.Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.