ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18      Sayı: 1944
Şu an 5 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ Kültür bakanlığı sınavında. Ankara thm koro şefi kızını aldı. Urfa korusu şefi kayın biraderini aldı. İstanbul korosu şefi oğlu ve yeğenini aldı. ilginizi çekerse detay verebilirim
ttnet arena - 09.07.2024


♪ Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygı ve minnetle anarken, ülkemiz Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılını en coşkun ifadelerle kutluyoruz.
Mavi Nota - 28.10.2023


♪ Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri Müzik Bölümlerinin Eğitim Programları Sorunları
Gülşah Sargın Kaptaş - 28.10.2023


♪ GEÇMİŞ OLSUN TÜRKİYE!
Mavi Nota - 07.02.2023


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Liselere Klasik MüzikSayı: 432 - 09.11.2007


Milli Eğitim Bakanlığı'nca (MEB) yeni hazırlanan müzik dersi programına göre, öğrenciler, Mozart, Beethoven ve Bach gibi dev bestecileri, eserlerini dinleyerek tanıyacak. Konçerto, senfoni, opera, oratoryo ve sonat gibi çeşitli müzik formlarını öğrenecek olan öğrencilere bu kapsamda farklı bir sunum olarak Hz. İsa'nın öğrencisi Aziz Yuhanna'nın ilahileri dinletilecek. Öğrenciler, ikinci yarı yılda istedikleri takdirde dersi seçmeli olarak alabilecek.

2007-2008 döneminde

MEB, öğrencilerin müzik kültürünün gelişmesi amacıyla "Batı Müziği Tarihi" ders programı hazırladı. Ders, bu yıl Anadolu güzel sanatlar liselerinin 3'üncü sınıflarına seçmeli olarak konuldu. 2007-2008 eğitim yılında tüm liselerin programlarına seçmeli olarak alınacak ders programında "Mozart'ın eserlerindeki Türk etkilerinin örnekleriyle vurgulanması" istendi.

Derste öğrencilere, ortaçağ, rönesans, barok, klasik ve romantik döneme ilişkin müzik örnekleri dinletilecek ve müzik aletlerinin yapısı öğretilecek. Öğrenciler, klasik batı müziğinin önemli isimleri olan Mozart, Beethoven, Vivaldi, Bach, Chopin, Schubert ve Lizst gibi bestecileri, eserlerini dinleyerek tanıyacak. Öğrenciler, ders çerçevesinde müzik formları hakkında araştırma yapacak. Derste, bale, kantat, konçerto, konçertant, senfoni, missa, opera, oratoryo, requem ve sonat gibi müzik formlarının çeşitli örnekleri dinletilecek.

Ders kapsamında Hz. İsa'nın öğrencisi olan ve 4 İncil'den birini yazan Aziz Yuhanna'nın ilahileri de derslerde örnek olarak dinletilecek. Aziz Yuhanna'nın ilahileri nota ve sözleriyle öğrencilere öğretilecek. Öğrencilerden Batı'daki "Türk" konulu opera ve baleleri araştırmaları da istenecek.Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.