ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1852
Şu an 7 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


"Bu iş sahnede bitmeli"Sayı: 416 - 17.10.2007


Rap şarkıcıları Ceza ve Sagopa Kajmer arasında dostluktan düşmanlığa giden yolun yeni durağı mahkeme koridorları. Camiayı bilenler bu kavganın sebebinin müzik değil şişen egolar olduğunu düşünüyor. Çözüm adresi olarak da adliyeyi değil sahneyi gösteriyorlarTürkiye'de rap'çilerle ilgili haberleri gazetelerin birinci sayfasında görmeye pek alışık değildik. Ta ki geçen haftaya kadar. Sagopa Kajmer adını kullanan rap şarkıcısı Yunus Özyavuz, Ceza lakaplı rap'çi Bilgin Özçalkan ve kız kardeşi Ayben Özçalkan hakkında Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

Kajmer, Ceza ve kardeşini kendisine ve karısına "Mürekkep Doldurdum" şarkısı ve konserlerdeki parçalarında ağır küfür ve hakaretler etmekle, görüntüleri YouTube adlı internet sitesinde yaymakla suçladı. Yunus Özyavuz ifadesine iki kardeşin lakabıyla dalga geçtiğini de ekledi. Ona "Salako Kajmer" dediklerini anlattı.

Söylenenlere göre daha önce sıkı dost olan ve birlikte çalışan Ceza ve Sagopa Kajmer'in arasının açılması dört yıl öncesine dayanıyor. 2003'teki İsveç konserinde kavga eden rap'çilerden Kajmer kavgayla ilgili olarak "Dönüşte, o zamanki kız arkadaşım, şu anki eşime, çok ağır küfürler ettiler" açıklamasını yapmıştı.

Ceza'nın internet sitesinde yayımladığı "Mürekkebi Doldurdum" şarkısıyla Sagopa ve Kolera'ya (Esen Özyavuz) "diss atmasının" (rap müziğinde rap'çilerin birbirlerini yermek, eleştirmek için yazıp söyledikleri parça) ardından rap'çi karı-koca ona yaklaşık 20 dakikalık "Disstortion EP" adlı parçayla cevap verdi.

Konuyu bilen ve takip eden isimleri en çok şaşırtan şey, bu kavganın mahkemeye gitmiş olması. Genel kanı "Müzikte olan müzikte kalır" diye özetlenebilir.

"Sagopa şarkıyla cevap veremedi"

Fuat (Rap şarkıcısı)

Bu kavga rap kültürünün saptırıldığını gösteriyor. Rap dışında yaptığın her atak, kafiyelerin olmadığı her cevap kaybettiğinin kanıtıdır. Sana hakaret edene en güzel cevap parçayla verilir. Bu şekilde bir pinpon maçı gibi devam eder atışma. Rap'in kökünde iki rap'çinin mutlaka sahnede atışması vardır.

Biz Almanya'da sahneye çıkarken yabancı rap'çiler birbirlerinin analarına, bacılarına küfrederdi. Ama sonra sahneden sarılarak inerlerdi.

Bana şarkılarla hakaret edene öyle bir şarkı yazarım, öyle bir saplarım ki ona... Göğsünü süngülerim.

Ah be Sagopa... Bir şarkıyla cevap veremedin Ceza'ya. Bu işlerde biraz yüreğin geniş olacak. Kimi zaman duyduklarını duymazdan geleceksin.

"Barıştırayım dedim, kabul etmediler"

Funky C (DJ)

Sagopa ve Ceza kardeşim gibi. Daha önce ikisi iyi arkadaştı. Böyle bir kavgayı yaşayacaklarına inanmazdım. Barışmaları için arabuluculuk yapmak istedim. Ama kabul etmediler.

Sagopa "Ceza ve Ayben bana küfür ederken, nasıl onların arkasında çalarsın?" diye beni eleştirmişti. Ben onlarla sahneye çıktığımda onların orkestrası görevini görüyorum. Spontane gelişen olaylara müdahale edememem normal. Sahnede dinlerken ben de tam olarak ne dediklerini anlamıyorum.

Küfüre cevap mahkemede değil, karşı karşıya gelinerek verilir. Ben ikisinin aynı sahnede birbirine cevap vermesini çok isterdim. Olay bu yolla kapansa artık.

Rap'in zaten avuç içi kadar dinleyici kitlesi var. Aynı kitlenin birbirine düşmesi üzüyor beni.

"Alaturkanın rap kültürüne katkısı"

Murat Beşer (Müzik yazarı)

Amerika'da rap'çiler sokak kültüründen beslendikleri için sokak kavgasına benzer şekilde atışırlar. Ancak Ceza ve Sagopa Kajmer kavgası bundan biraz farklı. Çünkü alaturka bizim Türk rap kültürüne farklı renkler katıyor.

İki rap'çinin hayranları da yaşananlardan muaf değil. Tüm konserlerde sahneden kendilerine verilen manipülasyona uygun şekilde hareket ediyorlar. Rap'çiler kitleyi manipüle eder. Bu manipülasyona kavgalar da dahildir.

Tüm rap'çiler arasında ego kavgası yaşanır. Ama bu kazananı olmayan bir ego savaşı. Bu kavgalar karşılıklı olarak şarkılarla, zeka yönlü iğnelemelerle yürüseydi rap'e çok daha fazla katkısı olurdu.

"Rap'te küfür alışılmış bir şey"

Şafak Ongan (Dream TV Genel Yayın Yönetmeni)

Ego savaşları Türkiye'deki rap'çilerin son bir-iki yılda yakalandığı bir hastalık.

İnternette araştırırsanız Sagopa Kajmer'in küfürlü olduğu için yayımlanmayan albümlerinin olduğunu görürsünüz. Ceza'nın da Fuat'ın da küfürlü şarkıları var. Rap kültüründe küfür alışılmış bir şey.

Rap kültüründe bir sahiplenme söz konusu. Ceza hayranları bu nedenle Sagopa Kajmer'in söylediği gibi onu tehdit etmiş olabilir.

Bu haberin ana gazetelerin birinci sayfasına girmesine şaşırdım. Demek ki medya rap camiasında yaşananlara kayıtsız değil.
Kaynak:
http://www.raptetek.com/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=99883
 

 


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.