ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1860
Şu an 17 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Wagner ailesinden yeni dedikodularSayı: 413 - 11.10.2007Richard Wagner, sadece saatlerce süren, akıllara durgunluk veren uzunluktaki operalarıyla değil, sıra dışı özel ve mesleki hayatı ile de ölümünden bu yana müzik çevrelerinin ilgi odağıdır. Özellikle, amacına ulaşmak için hiçbir engel tanımayan ahlâk anlayışı irdelenir durur.

Karısı Minna’yı aldatması günahlarının en hafifidir. Ona hem evini hem de kesesini açan tüccar Wesendonck’un karısını baştan çıkarır. Ardından bu kez de en yakın meslektaşı orkestra şefi Hans von Bülow’un karısı Cosima’yı ayartıp ondan evlilik dışı çocuk sahibi olur. Hiçbir zaman geri ödemediği borçlarla lüks hayat yaşamayı sever. Bütün bu yaptıklarına rağmen hiç vicdan azabı çekmemesi, hatta başkalarını istismar etmenin en doğal hakkı olduğuna inanması pek çok kitaba ve filme konu olmuştur.

Aile üzerine iki kitap

Wagner sülalesinin en yeni dedikoduları Eylül 2007’de hararetlenmiş durumda. Ancak bu kez başrollerde gelini, torunları ve büyük torunları var. Wagner ile Liszt’in gayrı meşru kızı Cosima’nın beraberliğinden dünyaya gelen aşk çocuğu Siegfried, Winifred adında bir İngiliz kızı ile evlenmiş ve bu evlilikten Wieland ile Wolfgang adında iki oğlu olmuştu. 

Winifred; kayınvalidesi Cosima ve kocası Siegfried öldükten sonra Bayreuth Festivali’nin başına geçmiş, Adolf Hitler ile kurduğu yakın dostluk dolayısıyla da Wagner adının faşizm ve anti-semitizmle yan yana gelmesine katkıda bulunmuştu. Geçen ay Londra’da Winifred ile Hitler’in yakınlığını ve Wagner klanının akıllara durgunluk veren maceralarını anlatan iki kitap çıktı piyasaya peş peşe.

Taht savaşları

Winifred ve Adolf adlarının kısaltılmışı olan “Winnie and Wolf / Winnie ve Wolf” ile Wagner sülalesini enine boyuna inceleyen “The Wagner Clan / Wagner Klanı.”

Her iki kitap da Wagner sülalesinin skandallarla dolu yaşamlarını inceliyordu.

Daha bu haberin mürekkebi kurumadan Wolfgang Wagner’in 29 yaşındaki kızı Katharina Wagner, Almanya’nın yeni parlayan yıldız orkestra şeflerinden, Herbert von Karajan’ın asistanlığından yetişmiş, 1959 doğumlu Christian Thielemann ile birlik olup Bayreuth Wagner Festivali yönetimini babasından devralacağını basına duyurdu.

Tabii bu haberin hemen ardından aile içinde kıyamet koptu. Wolfgang’ın ilk karısından olan kızı Eva Wagner-Pasquier ile ağabeyi Wieland Wagner’in kızı Nike Wagner, Wagner krallığının tahtını ele geçirme savaşındaki rauntlardan birini daha yitirmiş oldular. Ama bu arada basına 87 yaşındaki Wolfgang Wagner’in kendinden epey genç ikinci karısı Gudrun’un elinde oyuncak olduğunu ve Katharina’nın Bayreuth Festivali’nin başına geçecek ehliyette olmadığını ilan ettiler.

Gençlik cesareti ve deneyim

Katharina altta kalacak değildi. “Ben gencim, onlar ise Bayreuth’a taze bir soluk getirecek yaşı çoktan geride bıraktılar” diyerek Nike ile Eva’yı şimdilik püskürttü. Katharina’nın opera rejisörü olarak yeterli deneyimi olmadığı ortada.

Geçtiğimiz temmuz ayında Bayreuth’da sahneye koyduğu “Nürnbergli Usta Şarkıcılar” operası ne seyirciden ne de eleştirmenlerden iyi not aldı örneğin. Ancak, onun deneyimsizliğini Thielemann’ın kapatacağını düşünüyor olsalar gerek ki, Gudrun ve Wolfgang Wagner kızlarını sonuna kadar destekleyeceklerini beyan etmiş durumdalar.


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.