ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1822
Şu an 7 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Beethoven'da yeni bir söz söylemek Sayı: 413 - 11.10.2007


Beethoven'ı uzun uzadıya tanıtmaya gerek yok: 18. yüzyılın sonunda ulaşılan birikimi devralıp müziği romantizm ve Alman düşüncesinin içine sokan devrimci. Müziğe tarihindeki en keskin virajı bir daha geri dönülemeyecek şekilde aldıran, geleceğe büyük yollar açan yaratıcı. Çok âşığı olmasanız bile, tarihin en kritik noktalarından biri olduğunu yadsıyamazsınız.

Her ne kadar Mozart ve özellikle Haydn geleneğinden izler taşısa da, sadece neşeli, spontan, akışa dayanan bir müziği (Mozart) sanatsal bir karakter için hafif bulan ya da safi törenselliğe yönelen klasik orantıcılığı (Haydn) sıkıcı gören, pür eğlence ve virtüöziteye hiç yüz vermeyen (Rossini, bel canto) bir dünya vardır Beethoven'da. Onun müziği akan bir duyumsallık değil de yapısal bir diyalektiğin müziğidir; düşünen, zihinsel olan bir sanattır adeta. Bu nedenle bir yapılmışlık, hatta düşünülmüşlük hissettirir kanımca. Yaşadığı Aydınlanma Çağı'nın da sözcüsü olmuş, örneğin 'Dokuzuncu Senfoni'sinde insanlık idealleri ve müzikal düşünüş arasında organik bağlar yaratmıştır. Schiller'in 'Neşeye Övgü' şiirine dayalı bu senfonisi yalnızca klasik müziğe değil, kardeşlik, eşitlik ve demokrasi ideallerine gönül veren her aydına yol göstermiş. Avrupa Birliği'nin resmi marşı olarak kabul görmesi boşa değil.

Kayıt tarihi büyük şeflerin Beethoven yorumlarıyla dolu. 'Dokuzuncu Senfoni'nin toplu ve taze bir yorumunu arıyorum' diyorsanız, Bernard Haitink'in Londra Senfoni Orkestrası (LSO) ile yaptığı son set biçilmiş kaftan. Kraliyet Concertgebouw daimi şefliği, İngilizlerin Kraliyet Operası, Glyndebourne festivali müzik direktörlükleri gibi 'creme-de-la-creme' pozisyonlarda bulunmuş, çok güçlü ve eski bir şef Haitink. LSO ile yaptığı bu döngü, şefin canlı konser performanslarında, stüdyodakinden çok daha heyecanlı ve sürükleyici olabileceğini düşündürdü bana.

Haitink'in dördüncü Beethoven 9 denemesini gayet parlak, canlı ve atılımcı buldum. Çok dinlemekten keyfi tükenebilecek eserde şefin orkestra ve korodan elde ettiği verime şaştım. Londra Senfoni Korosu'nu yöneten Cullen'la olan işbirliği ve ortak anlayışları koral bölümde en farklı tınılardan birini ortaya çıkarmış.

Bu yorum için 'anıtsal ' diyemem. Zira büyüklük taslamıyor; çok oturaklı da diyemem. Müziği değişik bir şekilde duyurmaya, yazıdaki neşeyi, o fokurdayan eğlence duygusunu ortaya çıkarmaya yönelmiş. İyi anlamda 'hafiflik' var. Zillerin kullanımı, koronun non-legato cümlelemesi ilgi çekici. Son bölümde 'Türk' karakterinin en belirgin olduğu yorumlardan biri bu. Ayrıca Haitink, 1. bölümde gerekli şiddet ve dalgalanmayı dengeyi bozmadan iyi veriyor. 3. bölümde ise lirizm dorukta. Haitink'in Beethoven'larının hepsine bakmakta yarar var.

2007 Gramofon ödülleri

İngilizlerin Klasik FM Gramofon ödülleri dağıtıldı. İnternetten verilen 14 milyon oy ile içlerinde Vadim Repin, Barenboim ve Abbado'nun da bulunduğu çok kuvvetli rakiplerin arasından sıyrılarak 'Yılın Sanatçısı' ödülünü alan genç Alman kemancı Julia Fischer herkesi şaşırttı. Fischer Çaykovski ve Brahms yorumuyla ilgi çekmişti. Aynı kategorinin adaylarından Valery Gergiev'in de orkestra dalında en çok sevdiği bestecisi Prokofiev'in 'Tüm Senfonileri' LSO kaydıyla ödül alması sürpriz değildi. Şostakoviç ve Prokofiev'de uzman olan Gergiev, orkestra yönetişindeki ihtiraslı ruhu ve topluluktan çıkarabildiği mükemmel tını ile geleceğin bir numarası olmaya aday.

Bu sütunlarda konu ettiğimiz Rattle yönetimindeki Berlin Filarmoni'li

'Alman Requiem'i' de ödüllendirilmiş kayıtlardan. 'Yılın en iyi kaydı' seçilen Nelson Freire'in Chailly yönetimindeki iki Brahms konçertosu da had safhada ilgimi çekenlerden biri. Son haberlere değinmişken; sosyal hayatındaki çıkışları sesinden kesinlikle daha fazla 'ses getiren' Angela Gheorghiu'nun son olarak provalara katılımdaki disiplinsizliğinden ötürü Chicago Lirik'ten kovulmuş olması epey konuşuluyor. Gheorghiu, New York'taki eşinin provasına gittiğini, çok iyi bildiği 'Boheme'in birkaç provasına katılmıyor olmasının bir şeyi değiştirmeyeceğini söyleyerek cevap verdi.

Beethoven/ Senfoni No. 9 'Koral'/'Tüm Senfoniler' seti/ Haitink/ LSO Live


Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.