ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1837
Şu an 5 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Leyla Gencer Şan YarışmasıSayı: 410 - 08.10.2007


Leyla Gencer, Türkiye'de yetişen, yabancı ülkelerin önde gelen sahnelerinde başarıyla ünlenen bir opera sanatçımızdır. Biz değerini biliyor muyuz tartışılır ama, yabancılar çok iyi biliyorlar ve de onu 20. yüzyılın en büyük "diva"larından biri olarak kabul ediyorlar.

Leyla Gencer 1950 yılında Ankara Devlet Operası'nda sahneye çıktı. 1957 yılından sonra İtalya'da La Scala'da sahne almaya başladı. Önümüzdeki yıl La Scala'da sahne alışının 50. yılı kutlanacak.
1982 yılından bu yana seminer ve yorum kurslarıyla genç opera sanatçılarının yetişmesine katkıda bulunuyor. La Scala tiyatrosunda opera sanatçılarına ders veriyor.

İKSV Başkanı Şakir Eczacıbaşı, Leyla Gencer'in Callas, Tabaldi, Caballe, Sutherland ve Sills gibi büyük sopranolarla aynı dönemde ve opera tarihinin en parlak döneminde sevilen, sayılan, aranan bir sanatçı olmasının önemine işaret ediyor.

Leyla Gencer'in "La Scala'da solist olacağım. Olamazsam ölürüm" diye başlayan sanattaki tırmanış öyküsünü Zeynep Oral "Tutkunun Romanı" adını verdiği kitapta anlatıyor.

Yapı Kredi başlattı

Bu başarılı sanatçımızın açtığı yoldan gençlerin de yürümesine yardımcı olmak arayışında, "Leyla Gencer" adını taşıyacak şan yarışmaları düzenlenmesi gündeme gelince Yapı ve Kredi Bankası projeyi sahiplendi, destekledi, başlattı. İlk yarışma 1995 yılında, ikinci ve üçüncü yarışmalar 1997 ve 1999 yıllarında yapıldı.

Daha sonra Yapı Kredi Bankası'nın sahiplik sorunu nedeniyle yarışmalara ara verildi. Yapı Kredi'nin yeni sahibi Koç grubu yarışmayı desteklemeyeceğini açıklayınca, Dışişleri Bakanlığı Yurtdışı Tanıtma ve Kültür İşleri'nin eski daire başkanı Büyükelçi Şule Soysal, bu önemli sanat olayının yaşatılması için Yapı Kredi Bankası dışından destek arayışına girdi.

Şakir Eczacıbaşı yönetimindeki İKV'nin Genel Müdürü Görgün Taner ve ekibi yarışmanın sorumluluğunu üstlendi. Doğuş grubu ile Garanti Bankası, ana destekçi olarak yarışmanın düzenlenmesini sağladı. Dışişleri Bakanlığı ile Borusan da katkıda bulundu.

Burcu Uyar, Gencer'in yolunda

Böylece Leyla Gencer Uluslararası Şan Yarışmaları'nın dördüncüsü geçen hafta İstanbul'da yapıldı. Ön elemelerde belirlenen adayları, La Scala Operası Genel Müdürü ve Sanat Yönetmeni S. Lissner başkanlığında oluşan, Leyla Gencer, Gürer Aykal, Yekta Kara ile Monte Carlo Operası, Valencia Operası, Teatro Communale, Pomeriggi Musicali di Milano'nun yönetmenlerinin katıldığı jüri değerlendirdi. Yarışmacı sayısı önce 40'tan 7'ye indirildi. Finale kalan genç sanatçılar Borusan Filarmoni Orkestrası eşliğinde Aya İrini'de sahne aldı. Değişik ülkelerden gelen, çoğu deneyimli, çok sayıda genç sanatçı ile yarışan Burcu Uyar üçüncülük ödülünü aldı.

Yarışmanın sanat yanını cuma günü Milliyet'te Filiz Ali yazdı. Bu tür sanat yarışmaları çok önemli... Konservatuvarlarımızda çok sayıda sanatçı öğrenim görüyor. Bu gençlerin başarılı olanlarının öne çıkması, uluslararası sahnelerde ün yapması ancak bu tür etkinliklerle mümkün olabilecek.

İş çevrelerinin giderek daha yaygın ölçüde bu tür etkinliklerinin giderlerini üstlenerek sanata destek vermeleri alkışlanacak bir gelişmedir.

guras@milliyet.com.tr


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.