ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18      Sayı: 1921
Şu an 5 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygı ve minnetle anarken, ülkemiz Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılını en coşkun ifadelerle kutluyoruz.
Mavi Nota - 28.10.2023


♪ Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri Müzik Bölümlerinin Eğitim Programları Sorunları
Gülşah Sargın Kaptaş - 28.10.2023


♪ GEÇMİŞ OLSUN TÜRKİYE!
Mavi Nota - 07.02.2023


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 23.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 14.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Trabzon’da müziğimi geri istiyorum!Sayı: 405 - 01.10.2007


Evet, başlığı yanlış okumadınız, hayal falan da görmüyorsunuz.

Ben Trabzon’da müziğimi geri istiyorum.

Şimdi bu yazımı okuyan değerli okurlar, bunun ne demek olduğunu ya da benim ne demek istediğimi soracaklardır kuşkusuz.

Trabzon’un müzik yaşamının son otuz yılına bire bir tanıklık etmiş birisi olarak artık Trabzon’da yapılan müziğin Trabzon’un yaşadığı o müthiş kültür erozyonunun bir sonucunu olduğunu görüyor ve ardından ekliyorum, ben Trabzon’da müziğimi geri istiyorum.

Çok değil daha yirmi beş yıl önce merhum Sabahattin Kundupoğlu’nun yönettiği Trabzon Liselerinden Yetişenler Cemiyeti’nde Merhum Ahmet Selim Teymur’un bir hoca edasıyla elinde salladığı çubuğunu nasıl unuturum.

Ardından yine merhum Temel Şükrü Doğru’nun kendi gurubunun, rahatsızlığı nedeniyle kendisi olmadığı halde nasıl bir ciddiyet içinde çalışmalarını sürdürdüğünü nasıl unuturum.

Daha sonra Trabzon Liselerinden Yetişenler Derneği’ndeki çalışmalardan koparak Trabzon Müzik ve Halk Oyunları Derneği’ni kuran Salih Kazancıoğlu ile Mustafa Pehlivan ve Osman Bayram’ın oluşturdukları çalışmaları nasıl unuturum.

Unutamam, çünkü gerçekten tüm olumsuz koşullara rağmen ciddi müzik çalışmalarıydı o çalışmalar.

Benim bu çalışmalardaki yerim o kadar önemli değildi kuşkusuz. Ben içimdeki sevda ile gelip bu çalışmaların kıyısından köşesinden içinde olmuş sonra da o kadar uğraştan ve didinmenin karşılığı olarak ak saçlarına inandığım kişi tarafından gazetelere jurnal edilmiştim,

Mesel tabii ki benim gazetelere jurnal edilmem değil. Ne yaparsanız yapın güneşi balçıkla sıvayamayacağınız gibi gerçeklerinde üzerini öyle kolayca örtemezsiniz.

Ben yine müzikle olan aşkımı en iyi şekilde sürdürüyorum, Ergin Ören Trabzon İl Kültür Müdürlüğü Korosu’nda çalışmalarını sürdürüyor, kendi bestelerini de seslendirerek hem de. Bundan daha güzel bir şey olabilir mi?

Taşkın Özer Belediye çatısı altındaki çalışmasını klasik zevkten ödün vermeden sürdürüyor yine tüm olumsuz koşullara rağmen.

Öte yandan gençler lokal çalışmalarla yeni şeyler üretmenin derdindeler.

Ama yine de bu yeterli değil, uzun zaman oldu Trabzon’da ciddi bir klasik konser dinleyemedim.

Onun için Trabzon’da müziğimi istiyorum diye feryat ediyorum.

Türkiye’nin yaşadığı şu olumsuz koşulların bunda tabii ki etkisi var. Ama biz iyisini her zaman yapabilecek insanlar olarak yaşıyoruz Trabzon’da. Kişisel çekişmeleri ve inanılmaz düzeydeki birbirimizi yeme hastalığımızı bıraktığımız an o benim aradığım müziğin nağmeleri hemen yükselmeye başlayacak.

Yıllar önce Trabzon’a konuk sanatçı olarak gelen Avni Anıl bile hayret etmişti bu bölünme hızına.
 Sonuç olarak ben Trabzon’da müziğimi istiyorum.

Bunu yapabiliriz.

Burada benim bireysel olarak konumum çok önemli değil.

Yeter ki bir araya gelip bu işi kotaralım…

Sevgiyle ve saygıyla…
Çarşamba günün görüşene değin esen kalın.

Müfit Semih Baylan
Editör


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.