ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1822
Şu an 4 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Varoşlara klasik müzik götürmek yetmezSayı: 398 - 20.09.2007


Üç buçuk yaşındayken minik ve hünerli parmaklarıyla piyanonun tuşlarına dokunmuştu Gülsin Onay. O zamanlar ne Çaykovski'yi ne de Rachmaninov'u tanıyordu. Ama şimdi, bu iki ismin dünyadaki en iyi yorumcularından biri. Klasik müziğe Türkiye'nin sunduğu en büyük hediyelerden biri olarak gösterilen sanatçı, Venezuela'dan Çin'e, 5 kıtada 56 ülkede konser verdi. Özellikle Çaykovski ve Rachmaninov yorumları büyük övgüler aldı. Bu yorumları ne zaman bir albümde toplayacağı hep merak ediliyordu. Sonunda klasik müzikseverlerin beklediği müjde geldi. Onay'ın Çaykovski ve Rachmaninov yorumları Lila Müzik etiketiyle yayınlandı. D-Marin Turgutreis Klasik Müzik Festivali'nin kapanış konserini veren sanatçı ile müziğini, son albümünü ve hocası Adnan Saygun'u konuştuk.

Avusturyalı müzik eleştirmeni Peter Cosse, "Duyarlı bir kesinliğe ve zekice bir parıltıya, en hassas şeyleri bile maharetli parmaklarına neredeyse gülümsercesine emanet etme yeteneğine sahip ve tutkulu bir sanatçı." diye nitelendiriyor Gülsin Onay'ı. Bu cümlede eksik olan tek şey cesaret. Çünkü Onay, albümünde, Rachmaninov'un zorluğu dillere destan 3. Piyano Konçertosu'nu yorumluyor. Sanatçı, bu eseri, piyano tekniğinin bütün imkânlarını kullanmaları için piyanistlere sunulmuş bir derya olarak tanımlayıp tevazu gösterse de klasik müzik tutkunları bunun bir cesaret işi olduğunu iyi biliyor. Albümde ayrıca Çaykovski'nin 1. Piyano Konçertosu da yer alıyor. Her iki kaydın da canlı konserlerden alınması, konser büyüsünün stüdyo kayıtlarına yansımayan etkisini vermesi açısından önemli.

Klasik müziğin son günlerde yeniden tartışma konusu yapıldığı ve siyasetle ilişkilendirildiği ülkemizde, dünyaca ünlü bir müzisyenin söyleyecekleri önem taşıyor. Klasik müziğin azınlık müziği olarak görülmesinin Türkiye'ye özgü olmadığını söylüyor Onay: "Klasik müzik, yapısı itibarıyla daha karmaşık bir müzik türü olduğundan onun zengin dünyasına girebilmek için kişinin sabırla kendini eğitmesi gerekiyor. Bu yüzden sadece Türkiye'de değil, tüm dünyada özel bir dinleyici kitlesi vardır."

Köyde konser vermek hayalimdi:

Geçen yıl bir dağ köyünde klasik müzik konseri veren sanatçı, bunun eskiden beri hayali olduğunu söylüyor. Klasik müzik ile tanışmamış bir dinleyici kitlesine ulaşmak ve onlarla kendi müzik dünyasını paylaşmak Gülsin Onay'ı çok heyecanlandırmış. Köylülerin ilgisine, ısrarlı alkışlarla konseri uzatmak istemelerine şaşırmış. Peki Milas'a bağlı 500 yıllık Çomakdağ köyünde klasik müzik konseri veren sanatçı, bu müziği İstanbul'un varoşlarına da götürmek ister miydi? Zira geçtiğimiz günlerde kendisi gibi piyanist ve besteci olan Fazıl Say, 22 Temmuz seçimlerinde ortaya çıkan tabloda varoşlara klasik müzik götürülememesinin etkisinden bahsediyordu. Gülsin Onay ise Say gibi düşünmüyor ve, "Varoşlara sadece klasik müzik değil, başka şeyler de götürmek lazım. Bu, sosyal sorumluluk bilinci olan her kesimden kişi ve kuruluşun kaygısı olmalı." diyor.

Onay'la konuşurken aklımıza son yıllarda Türk kadın müzisyenlerin dünya arenasında sık sık boy göstermeleri geliyor. İdil Biret, Ayşe Tütüncü ve Gülsin Onay. Cosse'nin kendisi için söylemiş olduğu bir sözü hatırlatıyor Onay: "Ayrıntılara sevgiyle adanmış bir atmosfer yaratan ve aynı zamanda eserin devamı için enerjik bir duygu gösteren dişil-eril bir insanlık hüküm sürüyor." Bu dişil-eril kavramının aslında bütün müzisyenler için geçerli olduğunu söylüyor sanatçı. Gülsin Onay, kadın müzisyenlerin uluslararası arenada öne çıkmalarını ise yeteneklerini göstermek konusunda daha çok imkâna kavuşmalarına bağlıyor.


Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.