ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18      Sayı: 1939
Şu an 24 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygı ve minnetle anarken, ülkemiz Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılını en coşkun ifadelerle kutluyoruz.
Mavi Nota - 28.10.2023


♪ Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri Müzik Bölümlerinin Eğitim Programları Sorunları
Gülşah Sargın Kaptaş - 28.10.2023


♪ GEÇMİŞ OLSUN TÜRKİYE!
Mavi Nota - 07.02.2023


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Tahran'da klasik müzik konseri...Sayı: 394 - 14.09.2007


Siyasi iktidarın ülkemizi kendisine benzetme çabası hızla devam ederken  bir sevgili dostumdan gelen telefonla bu satırları yazmaya karar verdim. Aslında birkaç günden beri aklımdaydı, konumuzla ilgili olduğu için değinmek istiyordum ama gündemin yoğun olması sonucu ne yazık ki değinemedim bu konuya.

Sevgili dostum birkaç günlük İran seyahatinden yeni dönmüş. Gördüklerini yaşadıklarını anlatmadan edemedi tabii. Hoş anlattıklarının çokta yabancısı değildim. Mayıs ayında Trabzon’daki tiyatro festivalimize gelen İran tiyatro gurubundaki kadın sanatçıların tutuk, içleri acı dolu biraz da sıkıntılı bakışları aslında nasıl bir yaşam sürdüklerinin apaçık ifadesiydi.

Geçtiğimiz günlerde Almanların 60 kişilik Osnabrück Senfoni Orkestrası 1979 yılındaki İran İslami Devrimi’nden sonra bu ülkede ilk orkestra konserini veren yabancı müzik topluluğu oluyordu.

İran ve Almanya arasındaki kültürel değişim programı çerçevesinde pek muhterem mollalar heyeti bu konsere izin vermişler. Yani konsere izin vermek o kadar zor ki, aslında iki kelimeden oluşuyor.

Tahran’da Vahdet Konser Salonu’nda Brahms, Beethoven ve Elgar gibi bestecilerin eserlerini salonu dolduran sekiz yüz elli kişi beğeniyle izlemiş. İşte bu sekiz yüz elli kişiden birisi de benim sevgili dostum.

Buraya kadar her şeye onay verebilirsiniz. Ancak Alman kadın müzisyenlerin de ortama uyarak konsere başörtüsü takarak çıkmaları sevgili dostumun anlatışına göre görülmeye değermiş.

Tek tek her birinin bunu saçma bulduğunu tahmin ettiğim kadın müzisyenlerin, müzik aşkına oluşturdukları bu görüntü gerçekten ilginç olmalı.

Sanatın dini ya da dinin sanatı pek de önem arz etmiyor olmalı bu durumda.

Sanat için sanat bu olsa gerek sevgili okurlar

Bu nedenle bu yazının bir sonu yok aynı zamanda, bu yazımdan çıkarılacak hisse ve kıssa ortada. Bunu ayrıca benim açıklamama ya da yazmama bilmem gerek var mı?

Pazartesi günün görüşene değin iyi hafta sonları diliyorum…Müfit Semih Baylan
Editör


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.