ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1836
Şu an 4 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Hevy Metal ile Klasik Müziğin uyumuSayı: 392 - 12.09.2007


Heavy metal ile klasik müzik arasındaki uyumun formülü nedir?

Hatırlarsanız Deep Purple grubu Albert Hall'da, Londra Senfoni Orkestrası ile verdiği konserde bu formülü, rock müzik için çok başarılı bir şekilde oluşturmuştu. Metallica ise bu formülü, ünlü şef Michael Kamen'ın yönetiminde San Francisco Senfoni Orkestrası ile heavy metal'e uyarlamaya çalışıyor...

Konser Kaliforniya Berkeley Community Theatre'da 1999 yılının 21-22 nisan tarihlerinde gerçekleştiriliyor ve böylece heavy metal müziğinin dev grubu Metallica ismini müzik tarihine altın harflerle yazdırıyor.

1970'li yılların ikinci yarısında kendini duyurmaya başlayan heavy meytal müzik, özellikle 80'li yılların ilk yarısında zirveye çıkmış ve çok büyük kitleleri etkisi altına almıştır. Bu dönemde gerçekten çok başarılı gruplar çıkmış ve çoğu, metal dünyasına damgasını vurmuştur. Judas Priest, Metal Church, Accept, Anthrax, Black Sabbaht, Kiss gibi gruplar o yıllarda yaptıkları albümlerle bugün hala zevkle dinlenmektedir. Fakat bunların ötesinde iki grup var ki her yeni albüm ile kendisini aşmış ve bu müziği bugün de başarılı bir şekilde temsil etmektedir: Iron Maiden ve Metallica...

James Hetfield (volkal ve gitar), Lars Ulrich (bateri), Kirk Hammett (gitar) ve Jason Newsted (bas)'den oluşan Metallica, zaman içerisinde müzik tarzını (özellikle Hetfield'ın vokal tarzındaki farklılık Load albümü ve sonrasında göze çarpmakta) bir miktar değiştirmiş olsa bile, bu kesinlikle grup ve kitlesi için pozitif yönde olmuş ve hayran kitlesini, dolayısı ile satış grafiğini yükseltmiştir.

Konserin açılış şarkısı ilginç : Ennio Morricone'in "The good, the bad and the ugly" adlı film müziğinden alınan "The Ecstasy of Gold". Ve derken ilk vurucu darbe geliyor : The Call of Ktulu...ardından daha kendinize gelmeden ikinci darbe: Master of Puppets..İşte kendinizi iyice kaybettiğiniz üçüncü şok : Of Wolf and man, bu parça grubun Metallica isimli albümünden..konser böyle sürüp giderken 6. parçadan itibaren grup Load ve sonrasına geçiyor ve sizde biraz nefes alıyorsunuz..konserdeki ilk yeni parça olan "No Leaf Clover" dikkat çekiyor. Böylece ilk yarı tamamlanıyor.

Michael Kamen, çok başarılı bir maestro olmasının yanında, rock müzikçileri ile yaptığı çalışmalar ile dikkati çeken bir şef. Roger Waters'ın "The Pros and cons of Hitch Hiking" albümünde olduğu gibi şiirsel hikayeler anlatan senfonik albümlerin ekiplerinde yer alıyor. Bu konserde yeralmasını ise şöyle açıklıyor: "Metallica'nın müzikleri daima bir hikayeyi anlatıyor. Hatta bazı parçaları orkestraya bile gerek olmaksızın zaten kendiliğinden senfonik unsurlar taşıyor-Ktulu'da olduğu gibi- böylece bu hikayelere biraz orkestra eklemek sanki film müziği yapmak gibi... çok keyifli".

İkinci yarı ise bomba gibi bir parça ile açılıyor : Nothing else matter... Orkestranın yorumu mükemmel. For whom the bell tolls'da Hetfield, vokalinin doruklarında..konser kayıtları o kadar mükemmel yapılmış ki, Hetfield'in sesi tüm hoparlörlerde dolaşıyor. Çekimler sizi alıp
götürüyor, Hetfield inanılmaz karizmatik görüntüler veriyor. Michael Kamen ise müthiş yönetiyor. Orkestra elemanları sanki grubun bir parçası. Hepsi de grupla adeta yarışıyor ve ortaya 4. parça çıkıyor : Human..Konserin doruk noktası (bu konserin ikinci yeni şarkısı).

İşte yukarıda bahsettiğimiz formül bulundu : Michael Kamen + James Hetfield + Lars Ulrich + Kirk Hammett + Jason Newsted + San Francisco Symphony

Bunları topladığınızda karşınıza mükemmel bir uyum çıkıyor. Ancak maalesef yukarıdaki formülde hiçbir değişken yok. Hepsi sabit. Dolayısı ile bu formül başka gruplara uygulanabilir mi ? (Bu da bilinmeyen). Sahne grubun en çok tanınan "One" isimli şarkısıyla bir anda hareketleniyor..Seyirci inanılmaz coşkulu. Ve bu coşkuyu kaybetmeden "Battery" ile sona eriyor. Alkışlamamak için kendinizi hiç tutmayın. Çünkü bu konser alkışlanmayı çok fazla hak ediyor. Ve tabii ki bu sıcaklarda iyi bir buzlu viski ile çok iyi gidiyor..

DVD'nin özellikleri: Bilindiği üzere Home Theatre ekipmanları ilk çıktığında bunları satın almaya gittiğinizde cihazların tanıtımı, içerdiği zengin görsel ve işitsel efektlerden dolayı genellikle demo haline gelmiş Matrix filmi ile yapılırdı. Bence Metallica'nın bu DVD'si müzikal eserler için DVD'lerin ne gibi özellikler içerebileceğine iyi bir örnektir. İşte hemen hemen hiç bir DVD'de bulamayacağınız bazı ilginç özellikler:

Multiple wieving Angle: Konserdeki 4 şarkıyı, istediğiniz grup elemanını (seslikçi, barterist, basçı vb.) seçerek sadece ona odaklı seyredebilirsiniz. Audio: Orkestrayı duymak istemiyorsanız "band" seçeneği ile sadece grubu dinleyebilirsiniz veya orkestrayı ön plana alabilirsiniz. 5.1 Surround Sound formatında Hetfield'in vokali inanılmaz etkileyici. Özellikle ikinci diskde ses tüm hoparlörlerde yankılanıyor. "One"'da bunu çok fazla hissediyorsunuz.

Ayrıca çok kapsamlı bir dokümantasyon ve No Leaf Clover'in "maestro edit" videosu DVD içerisinde yer alıyor.


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.