ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1835
Şu an 3 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Bak bir varmış bir yokmuş.Sayı: 392 - 12.09.2007


‘Bak Bir Varmış Bir Yokmuş' albümünün ilkini defalarca dinlemiş ve onu arşivinin en nadide parçası olarak saklayan biriyim.

Aklıma estikçe de döner döner dinlerim. Bilirim ki o şarkıları eskitme ihtimalim yoktur. Birileri benden önce o işle yıllarca iştigal etmiş ve başarısız olmuştur.

Altmışlı yıllar. Kimler yoktu ki o albümde. Ajda, Nilüfer, İlham Gencer, Alagöz Kardeşler, Füsun Önal, Cici Kızlar, Bora Ayanoğlu, Hümeyra, Melike Demirağ, Şehrazat, Dario Moreno, Juanito.

Bu albüme emek veren Odeon, Hakan Eren ve Sony Müzik böylesi bir başarı bekliyorlar mıydı bilmiyorum. Ama ben kendi adıma bekliyordum. Hatta altmışlı yılları yapmışken peşi sıra yetmişler de gelir diyordum. Çok şükür geldi. Yine Nilüfer'le, Ayten Alpman'la, Lale Belkıs'la,Yaşar Güvenir'le, Hümeyra'yla, Tanju Okan'la, Ajda Pekkan'la, Ayla Algan'la, Füsun Önal'la, Ömür Göksel'le ve daha on şarkıyla geldi Türk pop müziğinin altın yılları.

Albümde dijital teknolojinin hakkını da vermişler. Hele hele zamanında Tanju Okan ve Ajda Pekkan'ın ayrı ayrı okuduğu ‘Hancı'nın teknolojinin yardımıyla düet haline getirilmiş hali var ki. O da meraklısı için bulunmaz Hint kumaşı.

Bu tür albümlerin o yıllarda gençliğini yaşamış müzikseverler için ne tür bir anlam ifade ettiğini bilmek için müneccim olmaya gerek yok. Benim asıl önemsediğim yeni nesil tüketicinin de, müzisyenin de o yıllardan çıkarması gereken dersler. Orijinal kayıtların sound teknolojisine, düzenlemelere hatta şarkıların armonik yapısına bile burun kıvırabilir, bıyık altından gülebilirsiniz. Ancak bu; en zor olanın basit bir melodi yazmak; doğru ve kendine özgü şarkı söylemek olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Bence müzisyeni, aranjörü, tüketicisi tekrar tekrar dinlemeli. Emin olun bu tip projeler bit pazarına ticari anlamda nur yağdırmak için değil, gönülle ve saygıyla yapılıyor. Siz de alın ki, ticari olsunlar, sayıları artsın.

CD kitapçığının içeriğinden görselliğine; kayıt teknolojisinden parça seçimine dört dörtlük bir çalışma olmuş. Başta Hakan Eren, Naim Dilmener, Odeon ve Sony olmak üzere emeği geçen herkese şapka çıkartıyorum.

Yeri gelmişken kendinizi bu işlere kaptırın diye de birkaç bilgi vermek istiyorum:

Hakan Eren'in hazırlayıp sunduğu ‘Bir Zamanlar' adlı program her cumartesi 23.00-24.00 arası; ‘Geçmiş Bahar Mimozaları' ise her pazar 21.00-23.00 arası Radyo D 104'te. Murat Meriç ve Alper Fidaner'in sunduğu ‘Kırkbeşlik'; her pazartesi 00.25 ve her cumartesi 14.10'da TRT 2'de; yine her Pazar 12.00'de TRT INT'te.

Ve kapsamlı içerikleriyle her türlü talebinizi karşılayacak iki site:
www.birzamanlar.net
 ve www.eski45likler.eglencesi.com
Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.