ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1822
Şu an 3 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


'Klasik müziği varoşlara götürseydik seçim sonuçları böyle olmayabilirdi'Sayı: 388 - 06.09.2007


Piyanist ve besteci Fazıl Say'ın Radikal gazetesinde kaleme aldığı 'Varoşlara kültür niye gitmedi?' başlıklı yazısına müzik dünyası tepki gösterdi. Say, yazısında 2003 İstanbul Müzik Festivali çerçevesinde hazırladığı 'varoşlarda klasik müzik konseri' projesinin İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı ile dönemin Kültür Bakanı Erkan Mumcu tarafından sekteye uğratıldığını iddia etti.Fazıl Say'ın "İstanbul okullarında 1000 konseri 2002'de hayata geçirseydik, varoşlardaki oy kullanma vaziyetini azıcık ucundan da olsa etkileyen bir sonuç bile elde edilirdi belki bugün." şeklindeki cümleleri yeni bir tartışma başlattı. Müzisyenler, varoşlarda yapılmayan klasik müzik konserleriyle, ortaya çıkan seçim sonuçları arasında doğrudan bir ilginin kurulamayacağını söyleyerek Say'ın düşüncelerini gerçekçi bulmadı. Say, 'on yıl aradan sonra' yazdığı ilk yazısında, ilköğretim okullarında yapılması düşünülen müfredat değişikliğini de eleştirdi. Müzik derslerinde ilahi okunmasını doğru bulmadığını belirten Say, "Benim kızım 7 yaşında, bu yıl ikiye geçti. Kızımın bu tür bir müzik dersine girmesini istemiyorum. Yanlış buluyorum." dedi.

Prof. Dr. Alaaddin Yavaşça, Say ile aynı fikri taşımadığını söyledi. Klasik müziği anlamak için belli bir seviye gerektiğini ifade eden Yavaşça, yapılamayan klasik müzik konserleriyle seçim sonuçlarının karşılaştırılmasını doğru bulmuyor. Rengim Gökmen, Say'ın bu tespitinin gerçekçiliğinin tartışılması gerektiğini belirtirken, Orhan Şallıel de sanatçının açıklamasını gerçekçi bulmadı. Fazıl Say'ın "Din çok başka bir felsefi tartışma bence, ama müzik başlı başına bir dindir." sözlerine ise sanatçı Ahmet Özhan sert tepki göstererek, bu ifadeyi 'putperestçe bir yaklaşım' olarak değerlendirdi.

2003 İstanbul Müzik Festivali'nde Gaziosmanpaşa ve Polonezköy'deki konserlerin düzenlenememesinde İKSV'yi suçlu bulan Say, ayrıca festivalin kapanış konserinde 'Metin Altıok Ağıtı'nın son bölümünün, İKSV ve Kültür Bakanı Erkan Mumcu tarafından sansürlendiğini iddia ediyor. Öte yandan İKSV'nin, Say'ın yazısında geçen iddialara bugün cevap vermesi bekleniyor.

Müzik adamları gerçekçi bulmadı

Alaaddin Yavaşça: Ben, Fazıl Say ile aynı kanaatte değilim. Klasik müziği anlayabilmek için bir seviye lazım. Bunları anlamayacak insanların bulunduğu bir yere gittiğin zaman belki de o müzik türü insanları rahatsız eder.

Rengim Gökmen: Bu açıklamada genel anlamıyla kültürel gelişim çizgisine bağlanan bir fikir yapısı var. Ama seçim sonuçlarını doğrudan doğruya böyle bir şeye bağlamanın doğru olduğunu düşünmüyorum. Böyle bir tespit ne kadar gerçekçi olabilir? Bu, kapsamlı düşünülmesi gereken bir konu.

Orhan Şallıel: Say'ın bu yazısından; varoşlarda bin konser vermedi diye AK Parti kazandı, Türkiye'nin oy potansiyeli düştü, gibi bir şey anlıyorum. Bu gerçekçi bir açıklama değil. Fazıl Say'ın sörf yaptığını düşünüyorum. Ona yazı hayatında başarılar diliyorum. Öte yandan ilahi, müzik derslerinde sadece bir müzik türü olarak öğretilecekse bunda bir problem yok.

Ahmet Özhan: 'Din başkadır, müzik başlı başına bir dindir' şeklindeki ifadeyi putperestçe bir yaklaşım olarak görüyorum. Allah indinde din birdir ve tüm fonksiyonellikler de bunun içindedir. Say'ın klasik müziğin seçim sonuçlarına etkisi konusundaki görüşlerine de sadece gülüyorum. Bu açıklamalardan Cem Yılmaz'a iyi malzeme çıkar. Bu konuşmaları Cem Yılmaz repertuarına alırsa on sene daha malzeme sıkıntısı çekmez.


Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.