ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1822
Şu an 6 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Türk müziğini yirmi şarkıya indirdiler...Sayı: - 23.07.2007


Kırk bir yıllık sanat hayatında sadece sanatıyla gündeme gelen nadir isimlerden biri Zekai Tunca. Adını gazetelerde ya da televizyonlarda sıklıkla duymayız. Mütevazı hayatı ise hiçbir zaman magazin basınına yansımadı. Türkiye onu hep beyefendiliğiyle, dillerden düşmeyen besteleriyle ve söylediği şarkılarla tanıdı. Zekai Tunca yine sessiz sedasız bir şekilde 'Aşka Merakım Ezelden' isimli 15. albümünü Türk müziği dinleyicilerinin beğenisine sundu.

Zekai Tunca'nın 'Aşka Merakım Ezelden' adlı yeni albümünde 11 şarkı yer alıyor.

Tunca'nın yedi yeni bestesinin bulunduğu albümde, 11 parçanın tüm besteleri sanatçıya ait. Zekai Tunca, Türk müziği konusunda işlevini hâlâ tamamlamadığını düşünüyor. Sanat hayatında polemik yerine eser üretmeye çalıştığını söyleyen Tunca, medyanın Türk müziğine bakışını eleştiriyor. Türkiye'de büyük paralar harcanarak yabancı kaynaklı müzik türleri için festivaller düzenlendiğini belirten sanatçı, Türk müziği için de böyle festivallerin düzenlenmesi gerektiğini vurguluyor.

Yeni albümünüzde, yedi yeni beste ile karışımıza çıktınız. Yıllardır Türk müziği için eser üretiyorsunuz. Bu aşk nereden geliyor?

Arkadaşlarım bana 'bu ne hırs' diye soruyor zaman zaman. Bu hırs değil, biz de bu işle görevlendirildik. Bu fıtratımın getirdiği bir şey. Yaptığım işi adam gibi yapmak isterim. Yaptığım iş temizlik olsaydı bunu da hakkıyla yapardım.

Siz gözlerden uzak sanatla uğraşırken akranlarınız sürekli gündemde...

Aslında o işi de küçümsememek lazım. Zor bir iş. Çoluğunuzu çocuğunuzu, sofranızı, yatak odanızı vitrine koyacaksınız. Bu da her baba yiğidin harcı değil. TRT zamanında bir kez evde çekim yapmak istediler. Israrlarına dayanamayıp zar zor kabul ettim. Bunun dışında başka yollara da başvuran arkadaşlar var, nasıl yaptıklarına anlam veremiyorum ve hayretle karşılıyorum.

Zaman zaman sanat müziği yorumlayan insanlarda da bu durum gözleniyor...

Sanat müziğinde ve halk müziğinde bir edep vardır. Bazı arkadaşlar 'reklamın iyisi kötüsü olmaz' jargonuna sırtını dayayıp böyle şeyler yapılıyor. Fakat bizim kulvarımızda bu kişiler azınlıkta. Onların hayat tarzları böyle zaten. Bu onlara fazladan bir yük olmuyor; fakat geneli düşündüğümüzde bu müziği icra edenlerde bir edep vardır.

Türk sanat müziğinin mevcut durumunu değerlendirir misiniz?

Bu müzik, yeni şeyleri tanıtmak için bir tarihte donduruldu. O zamanın en popüler olan ve dillere düşmüş şarkılarla bu iş orada durduruldu. Ondan sonra yapılan eserleri tanıtabilmek çok zor oldu. Magazinle bir yere gelmek mümkün; ama sanat müziğinde bunu yapmak zor; çünkü bu müziğin fıtratına aykırı. Müzik firmalarının çoğu prodüksiyonu, son yirmi yılın şarkıları. Radyoları ve televizyonları açın; Türk müziği adına insanlara verilen bunlardır. TRT'nin arşivlerinde açılmamış, seslendirilmeyi bekleyen on binlerce beste var. Niye seslendirilemiyor? Çünkü her yerde bu yirmi şarkı.

Bunda bir kasıt mı var?

Kasıt değil kolaylık var. Şarkıcılar kolay yorumlayabilecekleri, televizyonda reyting alacakları şarkıları tercih ediyor. Bu dondurulma, özel televizyonlarla başladı. Piyasada dolaşan şarkılar, Teoman Alpay, Yusuf Nalkesen, Avni Anıl şarkıları. Bunlara kötü demiyorum; ama Avni Anıl'ın, Ah Bu Şarkıların Gözü Kör Olsun'dan sonra bir şarkısı gündeme gelemedi.

Bu müziği bu durumdan kurtarmak adına neler yapılmalı?

Ben bir şey yapıyorum mesela. Bu duruma rağmen bu müziği bırakmıyorum. Hâlâ besteler yapıyorum. Çok satılsın herkes bunları dinlesin diye değil, ben de Türk müziği için bir şeyler yapıyorum diye. Sonuçta müzik sektörü, sanata yardım yapan hayır kuruluşları değil, onlardan böyle bir şey bekleyemeyiz. Bizim otuz senedir söylediğimiz şarkıları bir popçu söyleyince gündeme geliyor. Neden? Çünkü medyası var, magazini var, dönüp dolaşıp oraya geliyoruz.

Zekai Tunca'nın gelecek adına hedefleri neler? Örneğin bir eğitim merkezi kurar mı?

Hangi hedef için çocuk eğiteceksiniz? Birçok konservatuar mezunu halen açıkta. İşini bilen, pop şarkıcısı oluyor. Diğerleri de TRT ve Kültür Bakanlığı koridorlarında iş bekliyor. Haftada bir müziği değişen, modası değişen bir dünyada nasıl bir eğitim yapacaksınız? Konservatuar öğrencileri şurada burada fasıl okuyor. Ama kendi adıma çok yapmak istediğim bir şey var. Bu müziğin gerçek dinleyicileri benden hep eski bestekârların şarkılarını yorumlayacağım bir albüm bekliyor. Hacı Arif Bey'den, Dede Efendi'den şarkıların canlı kayıtlarını yapmak istiyorum. Bir de bütün şarkılarımı bir albümde toplamayı.

Sanat müziği festivali düzenlensin

"Türkiye'de rock müziği ve klasik müzik için festivaller düzenleniyor. Belli başlı büyük müesseseler bu festivalleri destekliyor. Bu organizasyonlar için havaalanları bile tahsis ediliyor. Her şeyin festivali oluyor; ama Türk müziğinin, sanat ve halk müziğinin festivali yapılmıyor. Mersin Belediyesi gibi birkaç küçük istisna dışında. Sanatçılar bu konuda kendince bir şeyler yapıyor; ama destek verilmezse bunlar bireysel faaliyetlerin ötesine geçemez."Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.